Jump to content



Tο ADSL στην Ελλάδα...


TheLab

Με τι νέες αλλαγές στις τιμές του ADSL θεωρείται ότι...  

404 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Papas

Και εγω τριτη. Για τους διπλασιασμους παντως οσοι φιλοι εχουν λενε οτι δεν ειναι πραγματικα 2Mbit αφου δεν πιανουν τις ταχυτητες που θα επρεπε. Τωρα τρεχα γυρευε...

Όντως μια φορά είδα full 2μβ με 225-230 d/l

Κανονικά είναι στα 160 άρα 1,6mb μάμο τον οτε σας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Papas

Και εγω τριτη. Για τους διπλασιασμους παντως οσοι φιλοι εχουν λενε οτι δεν ειναι πραγματικα 2Mbit αφου δεν πιανουν τις ταχυτητες που θα επρεπε. Τωρα τρεχα γυρευε...

Πάντως αναβαθμιστήκαμε σε όλους μας η ταχύτητα και εννοώ ως άτομα, αφού όλη μέρα τρέχουμε από εδώ και από εκεί για να μάθουμε τι θα γίνει, τηλεφωνάμε και στέλνουμε fax σαν τρελοί, κάνουμε και ένα ΜΕΓΑΛΟ διάλειμμα περιμένοντας ατέλειωτες ώρες στα τηλεφωνικά κέντρα για να μας πούμε την εξέλιξη των αιτημάτων μας και μετά στο καπάκι οι γραμμές πέφτουν λες και πατάνε μπανανόφλουδες :rant:

Και ας μιλήσω για την ποιότητα των υπηρεσιών που έχουμε κάθε φορά που θέλουμε να κάνουμε κάτι από τα πιο πάνω.....τα fax μας χάνονται, οι υπάλληλοι (κυρίως οι δημόσιοι) μόνο που δεν μας βρίζουν, γιατί έχουν βαρεθεί να ακούνε τα ίδια και τα ίδια από τους διάφορες αγανακτισμένους πελάτες και η εξέλιξη των παραγγελιών πηγαίνει πιο αργά και από χελώνα με λουμπάγκο !!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αναβαθμιστηκαμε ομως και στην ταχυτητα και μιλαω πραγματικα. Αλλα δεν ειναι ολοι απο ΟΤΕ. Εγω που εχω Vivodi τωρα πια αναβαθμιζει κι αλλο τις ταχυτητες αλλα και τις περιοχες. Και εννοοω οτι στην Νεα Σμυρνη δεν ειχε ποτε κεντρο η Vivodi. Σημερα μπαινω στην σελιδα της και βλεπω οτι θα μπορω να παιρνω απο αυτην στο επομενο τριμηνο. Αρα γενικοτερα αρχιζουμε και αναβαθμιζομαστε. Εγω κανονικα εχω 512 αλλα με τον διπλασιασμο παει στα 1024. Απο την μια βεβαια δεν τα πιανει αλλα απο την αλλη εχω την δυνατοτητα να τα φτασω. Οταν μαλιστα το παει στα 2048 τοτε... θα πεταω! Και πραγματικα χαιρομαι γιατι οχι μονο ανεβαινουν οι ταχυτητες αλλα πεφτουν και οι τιμες. Δηλαδη και να μην πιασει ποτε 256kbps στα 2048, τουλαχιστον δεν θα πληρωνω τα μαλλια της κεφαλης μου οπως οταν πρωτοβγηκε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angelos

Πανάκριβο?

Νέες τιμές απο vivodi

ΜaXx μηνιαία χρέωση Shared LLU

ΜaXx2 : 2048/256Kbps-----> 29,00

MaXx4 :4096/256Kbps -----> 45,00

Το thread μιλάει για το ADSL στην Ελλάδα, όχι μόνο στην Αθήνα. Όταν όλοι θα μπορούν να απολαμβάνουν τέτοιες ταχύτητες με τέτοιες τιμές τότε θα είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από EraserheadX

Το thread μιλάει για το ADSL στην Ελλάδα, όχι μόνο στην Αθήνα. Όταν όλοι θα μπορούν να απολαμβάνουν τέτοιες ταχύτητες με τέτοιες τιμές τότε θα είναι καλά.

Γι' αυτο κι εγω δεν αναφερθηκα γενικα στην Vivodi αλλα ειδικα σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα Ελληνικά και μόνο δεδομένα, είναι μια καλή τιμή! Αλλά για τα Ευρωπαϊκα δεν είναι καθόλου καλή... Χθες πέτυχε το μάτι μου μια διαφήμιση της Forthnet, 9,5/μήνα για 1 χρόνο σε ταχύτητα 768kbps για τους φοιτητές. Πολύ καλή κίνηση!!!:clap: :clap: :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dimitrios

Για τα Ελληνικά και μόνο δεδομένα, είναι μια καλή τιμή! Αλλά για τα Ευρωπαϊκα δεν είναι καθόλου καλή... Χθες πέτυχε το μάτι μου μια διαφήμιση της Forthnet, 9,5/μήνα για 1 χρόνο σε ταχύτητα 768kbps για τους φοιτητές. Πολύ καλή κίνηση!!!:clap: :clap: :clap: :clap:

Μήπως ήταν για PSTN ?? Πολύ χαμηλή μου ακούγεται για ADSL....... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $pIdy_mc [Σήμερα, στις 13:12]

Μήπως ήταν για PSTN ?? Πολύ χαμηλή μου ακούγεται για ADSL....... :blink:

επεσες μεσα, ηταν για PSTN και βεβαια με 12μηνη δεσμευση. παντος πολυ καλη προσφορα....
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

επεσες μεσα, ηταν για PSTN και βεβαια με 12μηνη δεσμευση. παντος πολυ καλη προσφορα....

Βέβαια την χρυσοπληρώναμε και αυτήν τότε :rolleyes: , αλλά τώρα έχει πέσει αρκετά η τιμή της........ :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[off topic]To adsl το εχουν κανει στην Ελλαδα οτι εκανε ο Χριστοφορος Κολομβος με τις πατατες για την Ευρωπη.

(Πριν βιαστουν οι νεοτεροι να με κοροϊδεψουν ας ρωτησουν τους παλαιοτερους ) [/off topic]

[on topic]Ειναι ακριβο για τους ελληνικους μισθους. Και εξηγουμαι:

Μεσος μισθος 800 ευρω τον μηνα.

Παμε τωρα στα ελαχιστα παγια εξοδα που εχουμε :

ΔΕΗ: 50 ευρω/μήνα

ΟΤΕ: 20 ευρω/μήνα

ΚΙΝΗΤΟ: 20 ευρω/μήνα

ΥΔΡΕΥΣΗ: 20 ευρω/μήνα

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ: 50 ευρω/μήνα

ΝΟΒΑ: 50 ευρω/μήνα

ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ: 50 ευρω/μήνα

ΔΑΝΕΙΑ: 100 ευρω/μήνα

ΤΣΙΓΑΡΑ: 80 ευρω/μήνα

ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ/ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ: 30 ευρω/μήνα

ΒΕΝΖΙΝΗ/ΣΕΡΒΙΣ: 40 ευρω/μήνα

Βγαινουν μια 500αρα τον μηνα χωρις να εχεις φαει, χωρις να εχεις παρει τηλεφωνο, χωρις να εχω βαλει παγιο adsl, χωρις χρεωσεις antivirus, χωρις να δωσεις μια δραχμη στον γιο , στην μανα σου ή στον πατερα σου.

Βασικη προύποθεση οτι μενεις με τους γονεις σου (αρα δεν πληρωνεις νοικι, supermarket).

To να σου ζητανε 20 ευρω τον μηνα για να σου δωσουν αυτο που οι αλλοι ευρωπαιοι εχουν τσαμπα, ειναι σαν να πληρωνεις συνδρομη Νοβα, επειδη η ΕΡΤ (που την πληρωνεις) δεν εχει αναμεταδοτη στην περιοχη σου.

Δηλαδη: αδιαφορια, ωχ αδελφισμος, κοροϊδια, κλεψια, κλπ κλπ.... [/on topic]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kingsoft

ΟΤΕ: 20 ευρω/μήνα

Και τα πάγια όσο πάνε και ανεβαίνουν :...: Έχεις τον πΟ.Τ.Ε. μόνον για να έχεις ένα νούμερο για την ADSL και δεν χρησιμοποιείς καθόλου το σταθερό και σου έρχεται ένας λογαριασμός τεραστίων διαστάσεων.....Είναι απάνθρωπο να πληρώνεις πάνω από 70-100 μόνο για το Internet, χωρίς να έχεις πάρει ούτε ένα τηλέφωνο :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kingsoft [Σήμερα, στις 15:06]

[off topic]To adsl το εχουν κανει στην Ελλαδα οτι εκανε ο Χριστοφορος Κολομβος με τις πατατες για την Ευρωπη.

(Πριν βιαστουν οι νεοτεροι να με κοροϊδεψουν ας ρωτησουν τους παλαιοτερους ) [/off topic]

[on topic]Ειναι ακριβο για τους ελληνικους μισθους. Και εξηγουμαι:

Μεσος μισθος 800 ευρω τον μηνα.

Παμε τωρα στα ελαχιστα παγια εξοδα που εχουμε :

ΔΕΗ: 50 ευρω/μήνα

ΟΤΕ: 20 ευρω/μήνα

ΚΙΝΗΤΟ: 20 ευρω/μήνα

ΥΔΡΕΥΣΗ: 20 ευρω/μήνα

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ: 50 ευρω/μήνα

ΝΟΒΑ: 50 ευρω/μήνα

ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ: 50 ευρω/μήνα

ΔΑΝΕΙΑ: 100 ευρω/μήνα

ΤΣΙΓΑΡΑ: 80 ευρω/μήνα

ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ/ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ: 30 ευρω/μήνα

ΒΕΝΖΙΝΗ/ΣΕΡΒΙΣ: 40 ευρω/μήνα

Βγαινουν μια 500αρα τον μηνα χωρις να εχεις φαει, χωρις να εχεις παρει τηλεφωνο, χωρις να εχω βαλει παγιο adsl, χωρις χρεωσεις antivirus, χωρις να δωσεις μια δραχμη στον γιο , στην μανα σου ή στον πατερα σου.

Βασικη προύποθεση οτι μενεις με τους γονεις σου (αρα δεν πληρωνεις νοικι, supermarket).

To να σου ζητανε 20 ευρω τον μηνα για να σου δωσουν αυτο που οι αλλοι ευρωπαιοι εχουν τσαμπα, ειναι σαν να πληρωνεις συνδρομη Νοβα, επειδη η ΕΡΤ (που την πληρωνεις) δεν εχει αναμεταδοτη στην περιοχη σου.

Δηλαδη: αδιαφορια, ωχ αδελφισμος, κοροϊδια, κλεψια, κλπ κλπ.... [/on topic]

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ: 50 ευρω/μήνα

σαν πολλα δεν ειναι?

επισης νομιζω οτι εισαι λαθος. καθενας με τα χρηματα που βγαζει ικανοποιει μερος των αναγκων του,γιατι πλεον οι αναγκες εγιναν.... ετσι ή δεν θα παρεις νοβα και θα βαλεις dsl.ή θα κοψεις τα περιοδικα και θα ενημερωνεσαι μεσα απο το νετ. με το σκεπτικο σου και 100κ το μηνα να βγαζεις παλι δεν σου φτανουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 21:18]

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ: 50 ευρω/μήνα σαν πολλα δεν ειναι?

Για ολοκαινουριο αμαξι 1600 κυβικων και μικτη; Ισα ισα ειναι λιγα

επισης νομιζω οτι εισαι λαθος.

Που;

καθενας με τα χρηματα που βγαζει ικανοποιει μερος των αναγκων του,

Σημαντικη η λεξη "Μερος". Βαλε τωρα αν εχεις παιδια ή αρρωστο πατερα που θελει φαρμακα και νοσοκομεια και δεν φτανει η συνταξη του και να δεις ποσο βαραινει αυτη η λεξη.

Πόσο τοις εκατο; Ποιο μερος; Tο 60%, το 80%, το 90%(αν εισαι τυχερος)

γιατι πλεον οι αναγκες εγιναν....

Οι πραγματικες αναγκες μας ειναι μικροτερες απο τις πλασματικες Νομιζεις οτι εχεις αναγκη αμαξι 2000 κυβικων και 200 ιππων. Κανεις την δουλεια σου και με 1600αρι 120 ιππων.

ετσι ή δεν θα παρεις νοβα και θα βαλεις dsl.ή θα κοψεις τα περιοδικα και θα ενημερωνεσαι μεσα απο το νετ.

Δεν θα πληρωσεις ΔΕΗ και θα παιρνεις με μπαλαντεζα απο τον διπλανο.

Δεν θα πληρωνεις νερο και θα παιρνεις απο την πλατεια του χωριου σε μπουκαλια...

......

....

με το σκεπτικο σου και 100κ το μηνα να βγαζεις παλι δεν σου φτανουν.

Λαθος.

Ο μεσος μισθος δεν ειναι 100.000 ευρω στο Ελλαδισταν...

Δεν σε ειρωνευομαι.

Αλλα δινεις 70 ως 100 ευρω στον λογαρισμο ΟΤΕ, που λεει και ο $pIdy_mc, και δεν εχεις πει κουβεντα, και δεν εχεις και τις ταχυτητες που σου διαφημιζουν, και ...και... και...

Δινεις 300 ευρω το εξαμηνο ασφαλεια αμαξιου και παρακαλας να μην τρακαρεις, γιατι αν τρακαρεις θα παρεις λιγοτερα απο οσα εχεις υπογραψει στο ασφαλιστρο, για το οποιο ομως πληρωνεις κανονικοτατα.

Δινεις λεφτα για 20 λιτρα βενζινη και σου βαζουν 16 και μαλιστα αραιωμενη με νεφτι.

Δινεις 30 ευρω/μηνα για σερβις αμαξιου, στην επισημη αντιπροσωπεια, και μολις παθει κατι το αμαξι το πληρωνεις κανονικοτατα. Δεν καλυπτοταν απο την εγγυηση γιατι ειναι αναλωσιμο ή γιατι φταις εσυ.

Θελω να πω οτι δινουμε τοσα λεφτα και μας παρεχουν λιγοτερα για οσα πληρωνουμε ή για οσα μας διαφημισαν οτι θα μας δωσουν (ψαξε το θεμα HUNDAI με δωρεαν σερβις για παντα και θα φριξεις).

Ως εκ τουτου οι τιμες ειναι ακριβες αναλογικα με τα λεφτα που μας δινουν ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ADSL.

Link to comment
Share on other sites

αν εχει τετοιο προβλημα που αφορα υγεια κτλ. απλα κανεις περικοπες απο ολα τα αλλα. η υγεια πανω απο ολα.

για τις αναγκες το ιδιο πραγμα λεμε. αυτο ελεγα και γω.

για την dsl δεν τεκμηριωσες. αν ειναι ετσι να γυρισουμε στην εποχη του χαλκου. δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. ασχετα τι υπηρεσιες πληρωνουμε και τι εχουμε.

ξερω οτι ο μεσος ελληνας δεν βγαζει τοσα.απλα σκεψου οτι υπαρχουν ανθρωποι που τα βγαζουν περα με 500-600 ευρο το μηνα ολολκηρη οικογενεια και σπουδαζουν και παιδι.

οσο για αυτα που πληρωνουμε/παιρνουμε συμφωνω, ειναι αντιστροφως αναλογα. και ετσι θα μεινουν πιστευω.

και στο προηγουμενο ποστ ηθελα να εστιασω στην νοβα τα περιοδικα και το dsl,αν και η απαντηση σου ηταν ασχετη. και παλι αποψη μου, με σωστη διαχειριση κατι γινεται. δεν λυνεται ομως το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.