Jump to content



Ψάχνω: Μετατροπέα SATA σε IDE


n1ck0s

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tristeno

Όσο ο δίσκος πάνω κάτω δηλαδή. Αχ βρε έξοδα για ένα έκτακτο backup.

Δίσκος με 18€? :blink:

Στο θέμα μας, γιατί δεν ψάχνεις για κανένα κουτί για USB. Θα σου πάει κάτι παραπάνω βέβαια, αλλά θα τον έχεις πέρα-δώθε το δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος με πήρε τηλ με "χαλασμενο" SATA σκληρό. Θέλει απλά να πάρει τα δεδομένα του ο άνθρωπος, αλλά έχω μοναχά δύο SATA και είναι κατειλλημένα από το RAID. Είναι "one off" δουλειά και τα 18 θα τα καλύψει ο ίδιος. Οπότε νομίζω είναι καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από n1ck0s

Ένας φίλος με πήρε τηλ με "χαλασμενο" SATA σκληρό. Θέλει απλά να πάρει τα δεδομένα του ο άνθρωπος, αλλά έχω μοναχά δύο SATA και είναι κατειλλημένα από το RAID. Είναι "one off" δουλειά και τα 18€ θα τα καλύψει ο ίδιος. Οπότε νομίζω είναι καλή λύση.

Τα δεδομένα που θα τα βάλεις? Στο κάτω κάτω, αν δεν βρεις μετατροπέα, βρες ένα μεταχειρισμένο δίσκο 10-20GB πέρνα Windows και κάνε τη δουλειά σου :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από n1ck0s [Σήμερα, στις 17:57]

μπαρδόν;

Θήκη USB που να δέχεται SATA κοστίζει 10Ε και σου μένει κιόλας. Απλό καλώδιο ούτε 3Ε αλλά Ελλάδα δεν ξέρω που μπορεί να βρεθεί και πόσο θα το χρεώνουν. Οπότε κάνε αυτό που σου λένε με την εξωτερική USB.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 19:05]

Θήκη USB που να δέχεται SATA κοστίζει 10Ε και σου μένει κιόλας. Απλό καλώδιο ούτε 3Ε αλλά Ελλάδα δεν ξέρω που μπορεί να βρεθεί και πόσο θα το χρεώνουν. Οπότε κάνε αυτό που σου λένε με την εξωτερική USB.

Έχεις κάνα link; Στο πλαίσιο που κοίταξα πρόχειρα έχει μόνο κάτι ViPower με 45.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Τα δεδομένα που θα τα βάλεις? Στο κάτω κάτω, αν δεν βρεις μετατροπέα, βρες ένα μεταχειρισμένο δίσκο 10-20GB πέρνα Windows και κάνε τη δουλειά σου :T:

Έχω κάτι PATA δίσκους πρόχειρους... Πάντως Windows δεν κάθομαι να βάλω, είναι ψυχολογικό το ζήτημα. Έχω 6 μηνές να κάνω format/win install και είμαι άλλος άνθρωπος :).

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Yep ιδιαίτερα για μικρά και ακριβά πράγματα.

Κοιτάμε και αγγελίες που και που :D

Συγνώμη κιόλας έτσι ;)

Να σου βάλουμε και κανά μπανεράκι να σπρώξουμε λίγο την κατάσταση ή καλά είσαι κι έτσι;

Νίκο συγνώμη που σου χαλάσαμε το topic.

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν όλα τα άσχετα επί του θέματος (αλλά όποιος θέλει να ρωτήσει στέλνει Pm και δεν ρωτάει μέσα στο thread, εκεί έπρεπε να γίνει η παρέμβαση)

Εξυπνάδες (για να μην χρησιμοποιήσω άλλες εκφράσεις) για "μπανεράκι" (άλλος ζει στο εξωτερικό και άλλος ξέχασε τα ελληνικά) δεν ταιριάζουν σε admin.

Link to comment
Share on other sites

και εσυ μπορουσες καλιστα να του απαντησεις με πμ. :) και αν οχι αυτο μπορουσες να τους πεις αυτο παει τοσο. και οχι δες και τις αγγελιες που και που.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.