Jump to content



Ξαφνικο σβησιμο υπολογιστη...


jimaros69

Recommended Posts

Εχω ενα προβλημα και ελπιζω να βρω καποια λυση ή εστω λιγη υποστηριξη...

Την Δευτερα 04/09 παρελαβα το νεο μου PC αγορασμενο απο online μαγαζι και εχωντας δωσει 1280 παω σπιτι και του κοτσαρω απο τον "παλιο" 1 DVD WRITER NEC 3550 1 DVD PLAYER SONY της σειρας και το απαραιτητο floppy τα οποια στον προηγουμενο δουλευαν αψεγαδιαστα.

Αφου τρελαθηκα να βαζω raid drivers utillities κτλ περασαν οι μερες και ηρθε η Πεμπτη οπου και ειπα να γραψω 1 DVD για ενα φιλο.... Απο εκει και περα αρχισαν τα οργανα ε, συγνωμη τα βασανα.:mad: :mad: :mad:

Με το που ξεκινουσε το DVD την εγγραφη στο δισκο εσβηνε και σβηνει ακομα εννοειτε.

Α, που και που σβηνει και χωρις να το βαλω να γραφει...

Αποτελεσματα:

1. νευρα κουρελια :cry:

2. 10 δισκακια transformed σε σουβερ για τον καφε ;)

3. πολλες ωρες χαμενες σε διευθετηση, ελεγχο, καλωδιων, ρυθμισεων σε bios και windows

Αν σε καποιον ολα αυτα θυμιζουν κατι ή ξερει ας πει μια κουβεντα γιατι δεν θελω να στειλω ολο το κουτι πισω μιας και μενω Αλεξανδρουπολη και πρεπει να κατεβει Αθηνα στο service της εταιριας για να μου πουν οτι μαλλον φταιει το τροφοδοτικο και θα μου το αλλαξουν :clap: και εννοειτε πως θα μεινω γυρω στις 2 βδομαδες χωρις PC.

Η συνθεση του PC:

CASE THERMALTAKE SOPRANO

M/B MSI K9N ULTRA 2F

CPU AMD 64 X2 4600+

RAM TWINMOS 533Mhz 2X 1Gb

HDD 2X WD2500KS 16Mb BUFFER SE RAID 0

PSU HEROICHI WIN 550Watt

DVD-WRITER NEC 3550

DVD-PLAYER SONY με καψες

και 1 παλιο-floppy

:( :( please help- aiouto- βοηθεια:( :(

Ps. δεν εχω δευτερο τροφ/κο να δοκιμασω πανω. Το παλιο ειναι 20pinο

Link to comment
Share on other sites

... αν μπορείς δοκίμασε να γράψεις κάτι με άλλο writer γιατι κ σε εμένα ενα από τα dvd player έκανε το pc να κολλάει μερικές φορές όταν διάβαζε κ με ένα chipset driver update λύθηκε το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimaros69 [Σήμερα, στις 18:23]

M/B MSI K9N ULTRA 2F

Δυστηχώς είσαι από τους άτυχους. Η MSI πάντως καλύπτει το πρόβλημα οπότε μην τους επιτρέψεις να σου καθυστερήσουν την αλλαγή ή μην τους επιτρέψεις να σε δουλεψουν ( το ελέγξαμε και τα ρέστα )

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=26829

MSI acknowledged the problem and is stating that there is a random shutdown problem which has to be solved via returns, since any work (especially soldering the capacitators) on the motherboard by an unauthorised person voids the warranty.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Η MSI πάντως καλύπτει το πρόβλημα οπότε μην τους επιτρέψεις να σου καθυστερήσουν την αλλαγή ή μην τους επιτρέψεις να σε δουλεψουν ( το ελέγξαμε και τα ρέστα )

Και τι θα γινει θα μου στειλει το μαγαζι μια ιδια και φτου και απο την αρχη ή θα μου την αλλαξουν απο την ΟΚΤΑΒΙΤ?

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση δες αν ο κωδικός πάνω στην μητρική περιλαμβάνετε σε αυτούς που δίνονται στο άρθρο. Αν ναι φρόντισε η νέα να έχει κωδικό ο οποίος ΔΕΝ περιλαμβάνετε σε συτούς. Σε κάθε περίπτωση δείξε τους ότι γνωρίζεις το πρόβλημα και ότι θα πρέπει και αυτοί να σου δώσουν μητρική που εγγυημένα δεν ανήκει στις προβληματικές. Πάρε ένα τηλέφωνο και την Oktabit να δεις αν μπορούν να σε συμβουλέψουν τι να προσέξεις σε περίπτωση που η αλλαγή γίνει στο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

τελικα η μητρικη ειναι απο αυτες που λεει το αρθρο αλλα το γραφει και πανω στην αποδειξη.

Απο αυριο ξεκιναει η Οδυσσεια μου μαλλον.

Ευχαριστω για την βοηθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.