Jump to content



watercooling questions


Trackman

Recommended Posts

είμαι καινουργίος στο τομέα της υδρψύξης και θα ήθελα να μου πείτε έχο δυο ψυγείακια της thermaltake την αντλία 500l/h και έχω μπερδευτεί με πια σειρά πρέπει να τα σύνδεσω δήλαδη διαδοχικα αντλια,ψυγείο,ψυγείο ή ψυγειο,αντλια,ψυγειο τι είναι καλύτερα ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Trackman

είμαι καινουργίος στο τομέα της υδρψύξης και θα ήθελα να μου πείτε έχο δυο ψυγείακια της thermaltake την αντλία 500l/h και έχω μπερδευτεί με πια σειρά πρέπει να τα σύνδεσω δήλαδη διαδοχικα αντλια,ψυγείο,ψυγείο ή ψυγειο,αντλια,ψυγειο τι είναι καλύτερα ευχαριστώ

Θα ήταν πιο κατατοπιστικό να μας πεις πιο κιτακει πήρες τις thermaltake για να σε βοηθήσουμε στο σωστό στήσιμο.

Ένα λινκ αν είναι εύκολο

<<EDIT>>

Αν μιλάμε για αυτό

http://www.thermaltake.com/product/Liguid/DIY/cl-w0076/cl-w0076.asp

τότε η λύση είναι η εξής.

Τανκ αντλία ψυγείο1 μπλοκ ψυγείο2

Το πώς θα τοποθετήσεις τα ψυγεία μικρό μεγάλο είναι δικό σου θέμα αλλά καλό θα είναι στην θέση 1 να μπει το μεγάλο και στην 2 το μικρό για να έχεις όσο πιο κρύο νερό γίνετε στο μπλοκ αλλά και να μην παραμένει πολύ στο κύκλωμα το ζεστό νερό για αυτό δεν τα έβαλα σε σειρά ..

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξεις στο τανκ έχει δύο γραμμές Min και Μax. Κάπου ανάμεσα αν είναι η στάθμη του υγρού είσαι ok. ’λλωστε γι'αυτό λέγεται και τανκ "εξαέρωσης", γιατί απομακρύνει τον αέρα από το υγρό για να μην δημιουργούνται φυσαλίδες. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trackman

εβάλα την αντλία μπροστά χωρίς να έχει νέρο μέσα και κάνει ένα σπαστικό θόρυβο ελπίζω οταν βάλω και το υγρό να μην κάνει έτσι

Έτσι κάνει γιατί δεν έχει νερό μέσα και στροβιλίζει τον αέρα και παράγει θόρυβο

Αν βάλεις νερό θα στρώσει αλλά θα έχεις ένα μικρό βουητό

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει κιτ άλλα ξεχωριστά κομμάτια τα παραθέτω ποιο κάτω

http://www.thermaltake.com/product/Liguid/Upgrade/cl-w0103/cl-w0103.asp

http://www.thermaltake.com/product/Liguid/Upgrade/cl-w0072/cl-w0072.asp

http://www.thermaltake.com/product/Liguid/Upgrade/cl-w0021/cl-w0021.asp

ακούω απόψεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [Χθες, στις 18:20]

Tα ψυγεία είναι ίδια; Αν ναι, πάρε δύο Υ και βάλε τα παράλληλα.

[edit] Είδα ποιό κιτ έχεις, άκυρο λοιπόν.

Τι κερδίζεις, αν έχεις δύο ίδια ψυγεία τα βάλεις παράλληλα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trackman

Το ένα θα μπει πριν το waterblock και το άλλο μετά!!!!!

Ναι αλλά θα σου πρωτινά το ψυγείο που έχεις στα μπροστινά Bay να μην το βάλεις και να πάρεις ένα άλλο σαν το πίσω γιατί το ένα είναι σωλινοτο και το άλλο κυψελοτο με αποτέλεσμα να σου χαλάσει πολύ την ροή το σωλινοτο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Μικρότερη αντίσταση στα ψυγεία, καλύτερη ροή στο κύκλωμα.

μπορεις να το εξηγησεις λιιιγο πιο αναλυτικα!

Δεν μπορω να το καταλαβω στο μυαλο μου τις διαφορες σε σχεση με το σειριακο..!

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το απλά, όπως όταν συνδέεις δύο ηλεκτρικές αντιστάσεις παράλληλα και σειριακά τι γίνεται.

Χονδρικά στην αντίσταση που βρίσκει το νερό στο ψυγείο εκτός από τη κατασκευή, παίζει ρόλο και η ταχύτητα που περνά από μέσα. Η αντίσταση σε ένα σωλήνα είναι ανάλογη του μήκους του σωλήνα (έστω L), ένα παράγοντα που βάζουμε λόγω τριβών (f), τη ταχύτητα υψωμένη στο τετράγωνο (V) και αντιστρόφως ανάλογη της διαμέτρου (D)

R = f*L*V²*(1/D)

προφανώς στη χρήση ενός σωληνωτού ψυγείου σε σχέση με δύο παράλληλα σωληνωτά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα αλλά ακόμα και στη περίπτωση κυψελωτού μπορούμε να χωρίσουμε το ίδιο το ψυγείο σε επιμέρους τμήματα που θα υπολογίσουμε ξεχωριστά κατά προσέγγιση (εισόδους, κυψέλες, καζανάκια κλπ.) και πάλι θα καταλήξουμε περίπου στον ίδιο τύπο.

Συνοπτικά για κάθε υποδιπλασιασμό της ταχύτητας, η αντίσταση υποτετραπλασιάζεται.

[edit] Υπάρχουν και άλλα που πρέπει να λάβει υπόψη κάποιος όπως 90ρες γωνίες στις σωληνώσεις, αντιστάσεις λόγω αλλαγής διατομής στις κυψέλες και άλλα. Για αυτό είπα να είναι ίδια τα ψυγεία, ώστε αυτά να εξισώνονται και να παραλείπονται (για να μη καούμε πλήρως). Βασικά και ίδια να μην είναι πάλι δουλεύει, απλά με διαφορετική ροή το ένα από το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα μιλας μονο για μεσα στο ψυγειο...(το οποιο ειναι λογικο) ...απο τη στιγμη που θα ενωθουν (θα ενωθουν?) παλι το ιδιο δεν ειναι?

Η ταχυτητα θα ερθει παλι στα ισια της...και η ροη στο κυκλωμα -συνολικα- θα ειναι ιδια!

Η αντισταση οχι οτι δεν μας αφορα απλα δεν μας επηρεαζει!(μιας και οι αλλαγες ειναι μονο μεσα στο ψυγειο).

Σωστα?

εδιτ..

μιλαμε (εγω τουλαχιστον) για δυο ιδια ψυγεια που ή θα μπουν παραλληλα ή σε σειρα!

Και εστω οτι θα μπει παραλληλα!Πως ακριβως θα ειναι η διαταξη???? (αντλιες,μπλοκ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε βάζεις σε σειρά στο κύκλωμα συνεισφέρει τη δική του αντίσταση. Μια αντλία μόνη της έχει μεγαλύτερη ροή από μια αντλία και ένα μπλοκ, από μια αντλία ένα μπλοκ και ένα ψυγείο κλπ. Αν μειώσεις την αντίσταση κάπου αυτό σημαίνει μεγαλύτερη ροή σε όλο το κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Οτιδήποτε βάζεις σε σειρά στο κύκλωμα συνεισφέρει τη δική του αντίσταση. Μια αντλία μόνη της έχει μεγαλύτερη ροή από μια αντλία και ένα μπλοκ, από μια αντλία ένα μπλοκ και ένα ψυγείο κλπ. Αν μειώσεις την αντίσταση κάπου αυτό σημαίνει μεγαλύτερη ροή σε όλο το κύκλωμα.

ναι βρε δεν αντιλεγω σε αυτα...!

Αλλα 2 μπλοκ (cpu/gpu), ιδιο μηκος σωληνωσεων ,ιδιες γωνιες ...και δυο ιδια ψυγεια...καθως επισης και μια συγκεκριμενη αντλια πιστευω θα εχουν την ιδια αντισταση ειτε μπουν σε σειρα τα ψυγεια ειτε παραλληλα!

Οποτε -συμφωνα με τα δικα μου μυαλα /μεχρι να μου τα αλλαξεις- νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν να εμπαιναν σε σειρα τα ψυγεια ωστε να πεσει ακομα περισσοτερο η θερμοκρασια του νερου πριν μπει στο cpu block εκτος αμα για καποιον λογο θελει ο "χρηστης" να βαλει ενα ψυγειο πριν το cpu και ενα πριν την καρτα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.