Jump to content



watercooling questions


Trackman

Recommended Posts

Δε θα έχουν την ίδια αντίσταση και το εξήγησα παραπάνω γιατί. Ψυγεία σε σειρά > μονό ψυγείο > ψυγεία παράλληλα κατά σειρά αντίστασης. Αν εννοείς οτι είναι απλά μια παράμετρος το ψυγείο στο κύκλωμα και δεν επηρεάζει τόσο τη ροή, μέτρησε το. ’νοιξε το κύκλωμα κάπου, μέτρα τη ροή με το ψυγείο πάνω και χωρίς (ευκολα, γεμίζεις ένα δοχείο λίτρου και καταγράφεις τα δευτερόλεπτα). Θα εκπλαγείς πόση ροή "κόβει" ένα ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από chroma

Δε θα έχουν την ίδια αντίσταση και το εξήγησα παραπάνω γιατί. Ψυγεία σε σειρά > μονό ψυγείο > ψυγεία παράλληλα κατά σειρά αντίστασης. Αν εννοείς οτι είναι απλά μια παράμετρος το ψυγείο στο κύκλωμα και δεν επηρεάζει τόσο τη ροή, μέτρησε το. ’νοιξε το κύκλωμα κάπου, μέτρα τη ροή με το ψυγείο πάνω και χωρίς (ευκολα, γεμίζεις ένα δοχείο λίτρου και καταγράφεις τα δευτερόλεπτα). Θα εκπλαγείς πόση ροή "κόβει" ένα ψυγείο.

Απόλυτα σωστό αυτό και αυτό που λέει έχει κάποια λογική αλλά το θέμα είναι αν το τεσταρη κάποιος ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trackman

είδωμεν δεν έχω εμπειρεία με υδροψύξη παντος απο θόρυβο θα έχω περισσότερο ή λιγότερο

Ανάλογα τι ανεμιστιρακια θα βάλεις απάνω αν βάλεις αθόρυβα (για αυτό βάζουμε και υδροψυξη) τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα από θόρυβο αν βάλεις Κανά delta τότε θα αποκτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Δε θα έχουν την ίδια αντίσταση και το εξήγησα παραπάνω γιατί. Ψυγεία σε σειρά > μονό ψυγείο > ψυγεία παράλληλα κατά σειρά αντίστασης. Αν εννοείς οτι είναι απλά μια παράμετρος το ψυγείο στο κύκλωμα και δεν επηρεάζει τόσο τη ροή, μέτρησε το. ’νοιξε το κύκλωμα κάπου, μέτρα τη ροή με το ψυγείο πάνω και χωρίς (ευκολα, γεμίζεις ένα δοχείο λίτρου και καταγράφεις τα δευτερόλεπτα). Θα εκπλαγείς πόση ροή "κόβει" ένα ψυγείο.

Πολυ ευκολα καταλαβαινω αυτο που λες ....δεν κολλαω εκει!

Αν ειχα δυο μικρα ψυγεια θα προτιμουσα να τα εβαζα σε σειρα πριν το cpu και οχι παραλληλα!Εκει κολλαω..Δεν θα προτιμουσα παραλληλα!

Οπως ειπα σε ενα ποστ αναφερομαι

Αλλα 2 μπλοκ (cpu/gpu), ιδιο μηκος σωληνωσεων ,ιδιες γωνιες ...και δυο ιδια ψυγεια...καθως επισης και μια συγκεκριμενη αντλια πιστευω θα εχουν την ιδια αντισταση ειτε μπουν σε σειρα τα ψυγεια ειτε παραλληλα!

Δεν λεω να βγαλουμε κατι!Σιγουρα θα μειωθει η αντισταση ο,τι και να ειναι...

Και αναφερομαι σε μικρα ψυγεια...αν ειχα μεγαλα παλι σε σειρα θα τα εβαζα αλλα οχι το ενα μετα το αλλο.

Μαλλον ενα πριν το cpu και ενα πριν το tank(εχω μεγαλο τανκ) ωστε να μην ανεβαινει η θερμοκρασια του μετα απο ωρες!Καλοκαιρι ειχα πανω 40 θερμοκρασια νερου -τωρα πεφτει απο κατω(απο τους 40).Αλλα θα δοκιμαζα διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

Απορώ τι σε κάνει να πιστεύεις οτι παράλληλα ψυγεία θα έχουν χειρότερη απόδοση από σε σειρά ασχέτως αντίστασης. Το νερό θα μένει περισσότερη ώρα μέσα στο κάθε ψυγείο σε σχέση με μονό, περισσότερη ώρα να αποδώσει τη θερμότητα στον αέρα. Φυσικά και στα εν σειρά θα παραμένει περισσότερο όμως επειδή θα έχει πέσει η ροή στο κύκλωμα. Στη πρώτη περίπτωση αυξάνεις το χρόνο παραμονής του νερού στο ψυγείο και βελτιώνεις τη ροή, στην άλλη τη μειώνεις. Επειδή όμως το θέμα ανάγεται σε επίπεδο κολοκυθιάς πλέον και τι πιστεύει ο καθένας, θα σταματήσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω αυτες τις 2 πρωτες γραμμες (του τελευταιου σου ποστ) εψαχνα ωστε να αντιληφθω καλυτερα τι γινεται...(ειμαι λιγο αργος...αυτες με ξεμπερδεψαν:p )

Αν και μου αρεσει γενικα η "κολοκυθια" μπας και βγαλουμε(εστω εγω) καποιο χρησιμο συμπερασμα...!

Αλλα πλεον μπαινουμε σε πειραματικο επιπεδο για το τι ειναι καλυτερο...

Δεν ξερω αν τα εχεις κανει παλια..

anyway....game over

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trackman

Παιδιά το συγκεκριμένο block τι λεει

http://www.thermaltake.com/2005/watercooling/cl-w0010waterblock/cl-w0010.htm

Μάπα. Το έχω και δεν με ικανοποιεί με τίποτα το μονό καλό είναι ότι κάνει για πολλές πλατφόρμες ..

Αρχική απάντηση από Guard1an

Κοίταξε αυτό καλύτερα. :)

Αυτό είναι μπλοκ !!!!!! ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Χθες, στις 20:39]

Μάπα. Το έχω και δεν με ικανοποιεί με τίποτα το μονό καλό είναι ότι κάνει για πολλές πλατφόρμες ..

Αυτό είναι μπλοκ !!!!!! ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει !!!!!!!

ωραίος ο παίχτης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Χθες, στις 20:39]

Μάπα. Το έχω και δεν με ικανοποιεί με τίποτα το μονό καλό είναι ότι κάνει για πολλές πλατφόρμες ..

Αυτό είναι μπλοκ !!!!!! ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει !!!!!!!

θα έχω πρόβλημα με τις σωληνώσεις έχω πάρει 3/8 9,5mm σωλήνες

πως θα σφίξω τις σωλήνες στο μπλοκ η thermaltake έχει τα δικά της

κόλπα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trackman

η eleven είναι ελληνική εταιρία μήπως μπορείς να μου δώσεις το site της??

Ο eleven ειναι ...

Χρηστης του thelab...κανεις κλικ εδω και ευχεσαι να μην εχει 200αρισει to box του!Αφου περασεις αυτο το level (ειναι πολυ δυσκολο ..πιστεψε με) θα κανεις το σταυρο σου πολλακις και θα ευχεσαι να δουλεψει το pop-up τοθ ανθρωπου!!Αν γινει και αυτο εισαι αντιμετωπος με τον "αρχηγο".

To pop-up δεν δουλευει οποτε θα σου παρει μερικες μερες να ολοκληρωσεις το "game"!

H σελιδα του παντως ειναι εδω

και μερικα προιοντα του θα τα βρεις εδω αν μενεις θεσ/νικη

αλλα και εδω αν μενεις αθηνα!

Oi φιλοι μου με φωναζουν 11880 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Χθες, στις 23:36]

Ο eleven ειναι ...

Χρηστης του thelab...κανεις κλικ εδω και ευχεσαι να μην εχει 200αρισει to box του!Αφου περασεις αυτο το level (ειναι πολυ δυσκολο ..πιστεψε με) θα κανεις το σταυρο σου πολλακις και θα ευχεσαι να δουλεψει το pop-up τοθ ανθρωπου!!Αν γινει και αυτο εισαι αντιμετωπος με τον "αρχηγο".

To pop-up δεν δουλευει οποτε θα σου παρει μερικες μερες να ολοκληρωσεις το "game"!

H σελιδα του παντως ειναι εδω

και μερικα προιοντα του θα τα βρεις εδω αν μενεις θεσ/νικη

αλλα και εδω αν μενεις αθηνα!

Oi φιλοι μου με φωναζουν 11880 :hehe:

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχει υποδοχες 1/2 ενώ εγώ θέλω 3/8?

άλλο block καλό με υποδοχές 3/8??????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trackman

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχει υποδοχες 1/2 ενώ εγώ θέλω 3/8?

άλλο block καλό με υποδοχές 3/8??????

Δεν χρειάζεσαι άλλο μπλοκ ρε συ όταν θα στο φτιάξει πεστού να σου βάλει ρακορ για τους σωλήνες που θες δεν θα έχει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Θα μου το φτιάξει στο λινκ που μου έδωσες επάνω??

κάτι άλλο για να το βάλω στο mainboard (a8nsli-deluxe) πρέπει να ξεβιδώσω τη βάση υπαρχει περίπτωση να πρέπει να βγάλω ολο το mainboard από το κουτί και να βγάλω την βασούλα που έχει απο κατω????????? ????? :sick:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.