Jump to content



watercooling questions


Trackman

Recommended Posts

δεν εχω κανενα λογο να παρω τη μερια του ενος ή του αλλου. μετρημενα κουκια ειναι αυτα. ετσι δουλευει το συστημα.

θα ηθελα ομως πολυ να μαθω:

1) τι σημαινει οτι η ""χωρητικότητα σε θερμότητα καλό είναι να φαίνεται στο ψυγείο, και όχι στο νερό".

2) τι ρολο παιζει στη λειτουργια του συστηματος "αν έχει η αντλία να μεταφέρει πιο πολύ νερό κάνει λιγότερες ανακυκλώσεις στην ώρα, άρα το νερό ψύχεται λιγότερες φορές".

3) απο που προκυπτει οτι "ο χρόνος που αργεί να ζεσταθεί το νερό δεν είναι ούτε 1 δευτερόλεπτο για κάθε μισό μέτρο, και το νερό θα πρέπει να το ψύξουμε και πάλι μετά, οπότε θα αργήσει το νερό να ψυχθεί κατά 1 δευτερόλεπτο".

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από .38-.45

δεν εχω κανενα λογο να παρω τη μερια του ενος ή του αλλου. μετρημενα κουκια ειναι αυτα. ετσι δουλευει το συστημα.

θα ηθελα ομως πολυ να μαθω:

1) τι σημαινει οτι η ""χωρητικότητα σε θερμότητα καλό είναι να φαίνεται στο ψυγείο, και όχι στο νερό".

2) τι ρολο παιζει στη λειτουργια του συστηματος "αν έχει η αντλία να μεταφέρει πιο πολύ νερό κάνει λιγότερες ανακυκλώσεις στην ώρα, άρα το νερό ψύχεται λιγότερες φορές".

3) απο που προκυπτει οτι "ο χρόνος που αργεί να ζεσταθεί το νερό δεν είναι ούτε 1 δευτερόλεπτο για κάθε μισό μέτρο, και το νερό θα πρέπει να το ψύξουμε και πάλι μετά, οπότε θα αργήσει το νερό να ψυχθεί κατά 1 δευτερόλεπτο".

1)εννοώ καλύτερα αν μπορείς να έχεις/είτε διαθέτεις ένα ανώτερο ποιοτικά ή μεγαλύτερο ψυγείο, και ας μείνουν στην άκρη τα περισσότερα νερά κτλ.

2) Πιο άμεση μεταφορά τη θερμότητας από το μπλοκ στο έξω περιβάλλον.

3)Μου έλεγε το παιδί καλύτερα μακρύτερους σωλήνες, πόσο να βάλει, ένα μέτρο παραπάνω?(Το νερό σε σωλήνα σε 1 δευτερόλεπτο έχει φύγει σχεδόν μισό μέτρο ανάλογα φυσικά τη δύναμη της αντλίας.)Δε θα είχε καμιά διαφορά, μόλις βάζεις τον επεξεργαστή σε Load θα είχε κρύο νερό πολύ λίγο για να κρατήσει buffer όπως έλεγε, αν θες πραγματικό buffer όπως είπα πρέπει να βάλεις τάνκ μεγάλο, αλλά θα είχε ουσιαστικό αντίκρισμα αν το νερό πάγωνε αρκετά, που γίνεται μόνο με chiller.

Koίτα κάνεις και εσύ τώρα ένα λάθος, παίρνεις κομμάτια κομμάτια από τις απαντήσεις μου, που λογικό είναι να φαίνονται περίεργα, ιδίως το τελευταίο το (3).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα

"Ε ναι εφόσον θέλουμε μικρό μήκος σωληνων(γιατί να μην έχουμε τριβές δεν γίνεται) ένας τρόπος να αυξήσουμε την θερμοχωρητικότητα είναι με ένα μεγάλο τανκ.Ανάλογα με το μέγεθος κυμαίνεται και το buffer.Φαντασου αν έχεις μια πισίνα για τανκ "

Μπορείς να έχεις το chiller να παγώνει το ψυγειο και να έχεις συγχρονως και tank.Απλά με κάποιο τρόπο μεταφέρεις την θερμότητα απο το θερμό στο ψυχρό.Το chiller έιναι ένας επιπλέον παράγοντας που επεμβαίνει στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω μέσα σε λίγες εβδομάδες 24-7 χρήσης οι σωλήνες μου από διάφανοι δείχνουν κάτασπροι. Επείγει καθαρισμός ή δεν καιγόμαστε ακόμη?

Απιονισμένο νερό και μπεταντίν είναι τα συστατικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ασπρο το νερο....

Μια χαρα αχρωμο ειναι...

Οι σωληνες ασπρισαν...

Το ειχα παθει και εγω..

Ακριβως δεν ξερω τι φταιει...μπορει ή να ηταν καινουργιοι οι σωληνες και να εβγαλαν αυττο το πραμα(σε μενα ηταν καινουργιοι) ή να φταει το απιονισμενο.

Σε καποια φαση (και ασχετο λογο) το ξεστησα τα καθαρισα και μιας και βαριομουν να παω να παρω απιονισμενο εβαλα νερακι απο την βρυση..

Κοντευουν 2 μηνες δεν εχει παρει κανενα χρωμα...

(δεν εχω βαλει καμμια αλλη ουσια περα απο αυτα που εγραψα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.