Jump to content



Πρόβλημα με Twinmos UTT (ΟΗ ΟΗ ΟΗ)


Ilias83

Recommended Posts

Υπάρχουν κάτι Twinmos UTT 2x512 PC3200 (400Mhz) με ημερομηνία παραγωγής 04514

Δεν θα συζητήσω καθόλου με overclocking μιας και δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου...

Γενικά από την πρώτη στιγμή παίζουν πάνω σε μια MSI K7N2Delta2LSR με CPU AthlonXP (Barton κλειδωμένο) 2500+ @2200MHz (3200+) και FSB:DRAM 1:1.

Πάντα είχα προβλήματα με την σταθερότητα του συστήματος, πάντα ήξερα οτι πρέπι να είναι οι μνήμες, αλλά βαριόμουνα να κάτσω να ασχοληθώ...

Είχα δοκιμάσει να σφίξω λιγάκι τα timings αλλά δεν είχαν ακούσει οπότε το άφησα έτσι.

Ήρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου να τρέξω και εγώ ένα Memtest να δω τι γίνεται...

Και ξεκινάμε λοιπόν :

Καταστάσεις default στις μνήμες εξαρχής. (Ότι δίνει ο κατασκευαστής)

2,5-3-3-8 @ 2.6V

dsc01299ce8.jpg

Και οι δύο μνήμες πάνω μου έδωσαν το εξής αποτέλεσμα μετά από δυο passes (All tests):

Πρώτο pass 4 σφάλματα στο test #5:

dsc01300yd7.jpg

Στο δεύτερο pass έβγαλε τα ίδια ακριβώς σφάλματα στο test #5: (Sorry για την φωτό [μην τη δει ο .38-.45]):

dsc01301ff3.jpg

Oπότε είπα να δοκιμάσω μια μια τις μνήμες να δω που έχω πρόβλημα...

Ξεκινώντας έχω δοκιμάσει μόνο την μια (ευτυχώς ήταν η πρώτη που δοκίμασα)

Η άλλη έχει δοκιμαστεί ελάχιστα αλλά δείχνει να δουλεύει καλά στα defaults.

Και επειδή ποτέ δεν ξέρεις, δοκίμασα με ρεύματα 2.6 και 2.7 στα deufault timings δοκιμάζοντας σε όλα τα dimms

Τα προβλήματα τα είχα στο test #5 έτραχα μόνο αυτό (μην χάνουμε και χρόνο)

Για να μην φορτώνω το θέμα με πολλές φωτογραφίες δεν ποστάρω τα screenshots αλλά ύπάρχουν.

Σύντομα πάντως η κατάσταση που επικρατούσε ήταν οτι η μνήμη δεν έπαιζε στους default χρονισμούς ούτε στην default τάση 2.6 αλλά ούτε και στα 2.7 χωρίς σφάλματα (Δεξιά ο αριθμός σφαλμάτων):

memtestfa5.jpg

Ερώτηση: Τώρα τι κάνουμε; :help:

Και μια παρατήρηση: Προσπάθησα με τις δυο μνήμες πάνω να κατεβάσω το FSB στα default 166 με διαιρέτη 5:6 ωστε η μνήμες να τρέχουν στα deufault τους και πάλι, αλλά και ο υπολογιστής ούτε καν μπούταρε (απλά σφύριζε)... Αυτό γιατί μπορεί να συνέβη; Ο επεξεργαστής πάντως έχει πάρα πολλά χρόνια να κατέβει στα 166 (σχεδόν από τότε που τον αγόρασα)

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα παρει τις twinmos 2x512 UTT μου εβγαζαν λαθη(10-15) ακομα και default και εφυγαν για RMA το ιδιο απογευμα..

load optimized defaults,τρεξε memtest #5 και αν βγαλει λαθη, εστω και μισο λαθος,RMA.

για δοκιμασε κ με 2.8V..

Link to comment
Share on other sites

1) Βάλε τις μνήμες στη θέση 2-3 και όχι 1-3.

2) Βάλε ανεμηστηράκι στις μνήμες (καλύτερα ένα 120mm).

3) Δώσε ρεύμα τουλάχιστον 3V αν είσαι με 1Τ που μάλλον έτσι θα είσαι.

4) Αν είσαι error free εκει τότε βάλε timings 2-2-2-11 και ξαναδοκίμασε.

Είναι θέμα chipset, έτσι είναι το nForce 2 με 2χ512ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

1.Οι δοκιμές και τα σφάλματα που βλέπεται είναι με το ένα μόνο dimmάκι...

2. Έχει και το κουτί είναι ανοικτό...

3. ΜΑ δεν δουλεύουν default σε αυτά που δίνει κατασκευαστής και εγώ θα δώσω 3V;

@sofix: Πόσο καιρό τις περίμενες; Γιατί απλά με βλέπω να μένω χωρίς μνήμες...

Ελπίζω το rma service του multirama να είναι γρήγορο...

Link to comment
Share on other sites

Απλά στα screenshot βλέπω 1024ΜΒ. Γι' αυτό σου είπα για Dual.

Αν είναι μόνο το ένα dimm τότε πρέπει να έχουν κάποιο πρόβλημα....

Θα έπρεπε να παίζει μια χαρα.

Τις έχεις δοκιμάσει και σε άλλη mobo?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nkoumle

Απλά στα screenshot βλέπω 1024ΜΒ. Γι' αυτό σου είπα για Dual.

Αν είναι μόνο το ένα dimm τότε πρέπει να έχουν κάποιο πρόβλημα....

Θα έπρεπε να παίζει μια χαρα.

Τις έχεις δοκιμάσει και σε άλλη mobo?

Βασικά τα screenshot είναι από τις πρώτες δοκιμές και με τα δυο dimmάκια...

Μετά όπως γράφω τα δοκίμασα ένα ένα...

Το ένα έβγαλε σφάλματα...

Το άλλο δεν έδειχνε να βγάζει αλλά δεν έτρεξα ολόκληρο το memtest ακόμα για να δω τι παίζει ακριβώς...

Υπάρχει και άλλη mobo οπότε θα γίνει και εκεί δοκιμή...

Οπότε λέτε οτι πρέπι να ετοιμάζομαι για RMA;

Gorillakos σου'ρχομαι...

(@nkoumle:Sorry αν η απάντησή μου φαίνεται λιγάκι απότομη. Μετά διαβάζοντάς την και εγώ το συνειδητοποίησα. Δεν είχα τέτοια πρόθεση πάντως)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι 3V και ανεμιστηρια.default θα επρεπε να ειναι καθαρο το memtest.

τις ειχα παρει απο μια "τρυπα" στη Πατρα μετα απο πολυ ψαξιμο.ο τυπος μου εδωσε επιτοπου 2 νεα stick,αλλά επειδη αυτα που ειχα παρει ηταν ..1A4T του εξηγησα τι παιζει και μετα απο 10 μερες που εφερε νεες παραλαβες ετυχε κ επεσε παλι σε 2 stick 1A4T,με πηρε τηλ κ πηγα και τα τσιμπησα! εξυπηρετηση στο μεγιστο βαθμο και ουτε που τον ηξερα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ποτέ δεν ξέρεις πρίν τις στείλεις για δες τεσ με τίποτα σφικτα και 3v. Εμένα οι δικές μου μετά το στρώσιμο δεν πολυδουλεύουν στα default (αλλά όχι και τοσα λάθη όπως εσύ) ενώ στα 220+ με 2-2-2-5 και 2Τ με 2,94 είναι μια χαρά.

Μπορεί να φταίει και το nf2. Αν έχεις καμμια μητρική για A64 (ή κανας φίλος σου) δοκίμασέ τες και εκει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nkoumle [Σήμερα, στις 14:39]

3) Δώσε ρεύμα τουλάχιστον 3V αν είσαι με 1Τ που μάλλον έτσι θα είσαι.

4) Αν είσαι error free εκει τότε βάλε timings 2-2-2-11 και ξαναδοκίμασε.

Είναι θέμα chipset, έτσι είναι το nForce 2 με 2χ512ΜΒ.

Εγω μεχρι πριν 1 μηνα δουλευα τις UTT μου χωρις λαθη , μονο με 2-2-2-11 @ 205 με 2.9V .

Επανω στο Epox 8RDA3+ .

Με οποια αλλα timings και με λιγοτερα volts ειχα λαθη ακομα και κατω απο 200fsb .

Είναι θέμα chipset, έτσι είναι το nForce 2 με 2χ512ΜΒ.

Τα ιδια UTT μου επανω στο DFI της υπογραφης δουλευουν στα 245 με 3.1V και με timings 2-2-3-6 ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια UTT μου επανω στο DFI της υπογραφης δουλευουν στα 245 με 3.1V και με timings 2-2-3-6

Δοκίμασες να δώσεις 3,3V από την 5άρα και timings 2-2-2-5 και να δεις πόσο πάνε??

Και οι μνήμες στα πορτοκαλί!!

Ο ανεμιστήρας εννοείται

Έναν 120άρι ή αλλιώς 2 80άρια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε update...

Έβαλα τις μνήμες να παίξουν και σε μια albatron που υπάρχει εδώ γύρω...

Η μία που δεν έβγαζε σφάλματα, δεν έβγαλε ούτε εκεί και κατάφερε με ρεύμα στα 2.65V να παίξει με 2-3-2-6 1Τ (το 6 επειδή δεν δίνει λιγότερο η μητρική)

Δυστυχώς δεν μπορούσα να δώσω ρεύμα πάνω από 2.8 (πάλι δεν δίνει η μητρική) ωστε να το κάνω 2-2-2-6.

Μετά από 1,5 ώρα memtest χωρίς σφάλματα, την έβαλα στην MSI μόνη της και έπαιξε χωρίς να κάνω δοκιμές στα 2-3-2-5 1Τ @ 2,7V.

Έκανα το ίδιο και για την δεύτερη μνημούλα...

Στην albatron έπαιξε αέρας στα 2-3-2-6 1T 2.65V.

Όμως και πάλι δεν μπορούσε με τίποτα στα ίδια timings να βγάλει memtest στην MSI.

Λέω δεν πειράζει, άσε την μια μνήμη πάνω να δούμε πως πάει...

Παιδιά ενώ δεν είχα σφάλματα, απλά το μηχάνημα όταν μπαίνω στα windows δεν με αφήνει να χειριστώ το ποντίκι και το πληκτρολόγιο...

Φορτώνει κανονικά, αν βάλω CD κάνει autorun (δεν είχα άλλο τρόπο να δω αν κρασάρει) αλλά εγώ δεν έχω χειρισμό...

(Δοκίμασα να κάνω και καινούργια εγκατάσταση Windows, αλλά κόλαγε ακριβώς πριν σε βγάλει στην πρώτη οθόνη που επιλέγεις αν θέλεις να κάνει επιδιόρθωση ή εγκατάσταση)

Όταν κατέβω στα defaults δουλεύει...

Load optimized Defaults λοιπόν Dual Channel στα dimm #2 - #3 και βγαίνει το memtest "άσφαλτο".

Δεν μπορώ να καταλάβω...

Μάλλον θα βρώ άλλες μνήμες και θα ρίξω αυτές στην Albatron που παίζουν με σφικτά timings...

Προφανώς αφού καταφέρνουν να βγάλουν καθαρό το Memtest έστω και με το ζόρι ζητήσω rma...

Μου κάνει εντύπωση πάντως πως είναι δυνατόν να βγάζω metest σωστό και να μην δουλεύει το μηχάνημα στα Windows...

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα να ελένξω τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 07:56]

Λοιπόν έχουμε update...

Έβαλα τις μνήμες να παίξουν και σε μια albatron που υπάρχει εδώ γύρω...

Η μία που δεν έβγαζε σφάλματα, δεν έβγαλε ούτε εκεί και κατάφερε με ρεύμα στα 2.65V να παίξει με 2-3-2-6 1Τ (το 6 επειδή δεν δίνει λιγότερο η μητρική)

Δυστυχώς δεν μπορούσα να δώσω ρεύμα πάνω από 2.8 (πάλι δεν δίνει η μητρική) ωστε να το κάνω 2-2-2-6.

Μετά από 1,5 ώρα memtest χωρίς σφάλματα, την έβαλα στην MSI μόνη της και έπαιξε χωρίς να κάνω δοκιμές στα 2-3-2-5 1Τ @ 2,7V.

Έκανα το ίδιο και για την δεύτερη μνημούλα...

Στην albatron έπαιξε αέρας στα 2-3-2-6 1T 2.65V.

Όμως και πάλι δεν μπορούσε με τίποτα στα ίδια timings να βγάλει memtest στην MSI.

Λέω δεν πειράζει, άσε την μια μνήμη πάνω να δούμε πως πάει...

Παιδιά ενώ δεν είχα σφάλματα, απλά το μηχάνημα όταν μπαίνω στα windows δεν με αφήνει να χειριστώ το ποντίκι και το πληκτρολόγιο...

Φορτώνει κανονικά, αν βάλω CD κάνει autorun (δεν είχα άλλο τρόπο να δω αν κρασάρει) αλλά εγώ δεν έχω χειρισμό...

(Δοκίμασα να κάνω και καινούργια εγκατάσταση Windows, αλλά κόλαγε ακριβώς πριν σε βγάλει στην πρώτη οθόνη που επιλέγεις αν θέλεις να κάνει επιδιόρθωση ή εγκατάσταση)

Όταν κατέβω στα defaults δουλεύει...

Load optimized Defaults λοιπόν Dual Channel στα dimm #2 - #3 και βγαίνει το memtest "άσφαλτο".

Δεν μπορώ να καταλάβω...

Μάλλον θα βρώ άλλες μνήμες και θα ρίξω αυτές στην Albatron που παίζουν με σφικτά timings...

Προφανώς αφού καταφέρνουν να βγάλουν καθαρό το Memtest έστω και με το ζόρι ζητήσω rma...

Μου κάνει εντύπωση πάντως πως είναι δυνατόν να βγάζω metest σωστό και να μην δουλεύει το μηχάνημα στα Windows...

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα να ελένξω τι φταίει;

Δοκίμασες να δώσεις ρεύμα 3V όταν έκανες Load optimized Defaults και Dual Channel στα dimm #2 - #3??

Η Αlbatron τι chipset έχει??

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια στο θέμα...

Η Albatron έχει Via (η ΚΤ400 είναι αν θυμάμαι καλά)

Λοιπόν οι μνήμες συνέχισαν να τρέχουν memtest πάνω στην Albatron σε Dual Channel για κανα 12ωρο στα 2-3-2-5 με 2,7 τάση...

Και τελικά όταν τις έβαλα στην MSI έπαιξαν δύνοντας τάση 2.7 και 1.675 στον επεξεργαστή!!!

Ο επεξεργαστής δεν καταλαβαίνω τι δουλειά είχε αφού έπαιζε και στα default ρεύματα χωρίς σφάλματα...

Απλά όταν έβαλα εκεί τις τάσεις σταμάτησε να βγάζει σφάλματα στο memtest...

Τώρα όμως μου βγάζει στο prime95

primenx1.jpg

Γενικά είναι πολύ περίεργη μητρική...

Για παράδειγμα σφυράει αν ο διαιρέτης δεν είναι 1:1.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.