Jump to content


Ασύρματο δίκτυο στο σπίτι!


Natasaki

Recommended Posts

Σορυ παιδια απο κεκτιμενη ταχυτητα!Λοιπον τωρα που το διορθωσα μπορει να με βοηθησει καποιος? :) Εχω ασυρματο ρουτερ κ μια ασιρματη καρτα δικτιου USB πως μπορω να μοιρασω το ιντερνετ μου κ στον υπολογιστη του αδερφου μου?Με εχει φαει!:D

Link to comment
Share on other sites

natasaki,πριν αρχισουν οι καλοι admins τις φωνες,κανε edit το ποστ σου και γραφε με ελληνικους χαρακτηρες.

υπαρχουν 1-2 αναλογα θεματα στην κατηγορια "networking",ριξε μια ματια.

καλως ηρθες στο φορουμ.

edit

με προλαβαν:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς θες να κάνεις και πώς δουλεύει η usb σου, σε γενικές γραμμές καλό είναι να στήσεις ένα δικτυάκι ως εξής:

ip adsl modem: 192.168.1.1 / netmask 255.255.255.0

ip στο dlink 624: 192.168.1.2 / netmask 255.255.255.0

ip στο pc σου: 192.168.1.5 / netmask 255.255.255.0

ip στο pc του αδερφού σου (αυτό με τη usb): 192.168.1.6 / netmask 255.255.255.0

Το router που έχεις, λογικά, έχει bridged το ασύρματο if με το ενσύρματο, άρα παίρνει μόνο μία ip.

Αυτό που κάνεις, είναι να ρυθμίσεις ένα essid στο wireless (ή έστω να ξέρεις ποιο είναι αυτό που εκπέμπει, συνήθως θα εκπέμπει "dlink", αν δεν έχει κι ο γείτονας dlink no problem), και να βρεις αυτό το essid μέσω του "οδηγού ασύρματου δικτύου" ή κάπως έτσι, των Microsoft Windows . Πατάς το κουμπάκι σύνδεση και είσαι έτοιμος/η.

Τις ip θα τις ρυθμίσεις στα tcp/ip properties του εκάστοτε if, εφ'όσον πρόκειται για συνδεδεμένα στο pc interface.

Στο dlink και στο adsl modem, μπορείς να ρυθμίσεις τις ip σε κάποια καρτέλα του web interface με όνομα σχετικό με lan configuration (ή κάτι παρόμοιο).

Ξεκινάς και αλλάζεις ip με τη σειρά:

modem - > router -> pc desktop - > usb wifi pc (για να μην κάνεις άσκοπες αλλαγές).

Αν και δεν μας είπες, υπέθεσα ότι έχεις adsl modem (και μάλιστα με ethernet interface), αν αυτό δεν ισχύει, διευκρίνησέ το.

Καλώς ήλθες και καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σωτηρη και ευχαριστω για την βοηθεια σου αν και ομολογω πως πολλες ωρολογιες δεν τις καταλαβα..Βασικα ναι εχω adsl modem και συγκεκριμενα εχω το On-DSL Kit της Otenet αν αυτο βοηθαει καπως..αν μπορεις βασικα και εχεις την ορεξη να ασχοληθεις με το προβλημα μου στειλε μου ενα mail στο Natasaaaki@hotmail.com κ αν γινετε να μου τα πεις βημα-βημα γιατι ετσι θα δυσκολευτω:confused: Σευχαριστω παντως!:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Natasaki

Γεια σου Σωτηρη και ευχαριστω για την βοηθεια σου αν και ομολογω πως πολλες ωρολογιες δεν τις καταλαβα..Βασικα ναι εχω adsl modem και συγκεκριμενα εχω το On-DSL Kit της Otenet αν αυτο βοηθαει καπως..αν μπορεις βασικα και εχεις την ορεξη να ασχοληθεις με το προβλημα μου στειλε μου ενα mail στο Natasaaaki@hotmail.com κ αν γινετε να μου τα πεις βημα-βημα γιατι ετσι θα δυσκολευτω:confused: Σευχαριστω παντως!:)

Καλύτερα γράψε εδώ τις όποιες απορίες έχεις, ούτος ώστε:

1) να μπορέσει να σε βοηθήσει και κάποιος άλλος εκτός από εμένα

2) να μείνει και κάτι στο forum για ... το επόμενο natasaki :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Natasaki

Και μια συμπληρωση.Πηρα router τησ D-Link τον DI-624 και την καρτα παλι της D-Link την DWL-G132.Οποιος μπορει ας βοηθησει!Ευχαριστω!

Νατάσα είναι απλό θα ενεργοποίησης στον ρουτερ την επιλογή dhcp και κάθε φορά που ανοίγεις το λαπτοπ θα συνδέεσαι

Link to comment
Share on other sites

Το λαπτοπ θα παίρνει αυτόματ ip ίσως να χρειαστεί την πρωτη φορα να κανείς ένα σκαν για ασύρματα δικτύα και μετα να κάνεις connect.Ελπίζω να έγινα κατανοητός:magic:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.