Jump to content



Asus P5B Deluxe Wi/Fi Ap


Panos_ole

Recommended Posts

Καλημερα στην αγαπητη παρεα

Θα ηθελα τα...φωτα σας, καθως εντος ολιγου προκειται να προσγειωθει μια βαριοπουλα επανω στο εν λογω motherboard

Το αγορασα 2 μερες πριν και εγκατεστησα πανω του χωρις απολυτως κανενα προβλημα τον Core2 Duo 6600. Ο επεξεργαστης αναγνωριστηκε κανονικα αμεσως χωρις κανενα προβλημα.

Τα windows τρεχουν "αερατα" και η ολη εικονα ειναι εντυπωσιακη και απο την αποψη οτι δεν υπαρχει καθολου θορυβος απο τον ανεμιστηρα της CPU

ολα καλα.....μεχρι που εβαλα το sandra 2007sp1 και αρρωστησα!!!!!

Θερμοκρασια motherboard 51 βαθμοι!!!!!!

θερμοκρασια cpu 50 βαθμοι!!!!!!

Σκεφτηκα οτι ισως να ειναι λαθος ενδειξη του Σενσορα θερμοκρασιας...αλλα μολις αγγιξα το motherboard

.....καηκα...!!!!!

Αναβαθμισα το bios στην εκδοση 0614 και παραυτα η κατασταση παραμενει οπως και πριν

Σκεφτομαι...αν απλα χωρις να κανει τιποτα το μηχανημα η θερμοκρασια ανεβαινει, βαλε τι εχει να γινει οταν θα αρχισω να κανω composition με το after effects pro 7 που ειναι εξαιρετικα απαιτητικο

Δεν εχω κανει overcloking και ουτε προκειται, και οι μνημες ειναι ως εξης:

2*1GB DDR2/533>>>>BUFFALO

2*512 DDR2/533>>>>CORSAIR

Οι ιδιες μνημες επαιζαν σε ενα P5LD2 με 3,4 (650) Cpu χωρις προβλημα

Συγνωμη για το μακροσκελεστατο post αλλα πραγματικα εχω απελπιστει καθως κατα τα φαινομενα δεν μπορω να αρχισω να δουλευω αν δεν βρεθει μια λυση αμεσα

Να σημειωσω οτι ο ανεμιστηρας ειναι ο Box της INTEL που περιλαμβανεται στην συσκευασια

ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια σας

Διαθεσιμος υπαρχει και ο zalman cu7000 αλλα δεν ξερω αν παιζει με αυτον τον επεξεργαστη

Υ.Γ

Σε περπιπτωση που θελετε καποιες επιπλεον λεπτομερειες

VGA >>>PROLINK 7800GTX

SOUND CARD >>>Sound Blaster X-Fi Fatality Platinum

2*200 gb maxtor sata

1*250 wd sata 2

1*160gb sata

Nec 3540 Recorder

Teac 516G dvd -rom

Fortron 550 Watt P.supply

Παναγιωτης

και :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες Παναγιώτη :)

Σε τι κουτί τα έχεις και με τι ανεμιστήρες(το κουτί) ? Η θερμοκρασία μητρικής είναι αυξημένη όντως, αν όμως δεν κυκλοφορεί σωστά αέρας στο κουτί, δεν είναι παράλογη.

Η θερμοκρασία του επεξεργαστή με βάση το sandra, συμφωνεί με αυτή του pc probe? Δεν είμαι σίγουρος αν το sandra διαβάζει από τον πυρήνα απευθείας, αν ναι, δεν θα πρέπει να συμφωνεί με το pc probe(θα πρέπει να δείχνει χαμηλότερη το probe).

Αν διαβάζει από τον πυρήνα, είναι λίγο αυξημένη αλλά όχι τραγικά αυξημένη. Αν 50 βαθμούς σου δείχνει και το pc probe, δεδομένης και της υψηλής θερμοκρασίας στη μητρική, μάλλον πρόβλημα κυκλοφορίας αέρα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο TheLab.gr

Όταν κατέγραψες αυτές της θερμοκρασίες έλεγξες την χρήση (cpu usage) του cpu από το task manager?

Υπάρχουν ιοί που κάνουν το σύστημα να τρέχει πάντα σε full load, μπορεί να τον κόλλησες ενώ εγκαθιστούσες κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Rootx

Και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Να σου πω οτι bios kai pc-probe εχουν κοινες ενδειξεις, και το sandra 1-2 βαθμους παραπανω.

Το κουτι ειναι checkmate....κατι.. και μαλλον και εγω προσανατολιζομαι στην αγορα καποιου αλλου κουτιου, χωρις φρου φρου κι αρωματα λαμπακια και ιστοριες, αλλα καλο για να κανω τη δουλεια μου.

Βλεπεις το μηχανημα θα παιξει το ρολο του workstation, και θα ...σκιζεται καθημερινα

Ομως το θεμα θορυβος ειναι θεμελιωδες για μενα. Για αυτο και πριν καποιος προτεινει κατι, ας συνυπολογισει και τον παραγοντα αυτο, κοντα στη θερμοκρασια

Επισης αν καποιος μπορει να μου πει κατα ποσο ειναι καταληλος ο Ζαλμαν 7000CU για αυτον τον επεξεργαστη

Και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω παρόμοιο setup(μητρική και επεξεργαστή) πιστεύω πως είναι θέμα κυκλοφορίας αέρα. Έχοντας δοκιμάσει διάφορα stress προγράμματα με ανοικτό/κλειστό κουτί και διάφορους ανεμιστήρες μέχρι να καταλήξω σε έναν ικανοποιητικό συνδυασμό υσηχίας/ροής, με κακή ροή είχα σχεδόν παρόμοια αποτελέσματα με τα δικά σου.

Η zalman θα έχει λίγο καλύτερη απόδοση από την stock, αλλά δεν θα αλλάξει τίποτε αν την βάλεις τώρα επάνω, πρώτα θα πρέπει να δεις το θέμα της κυκλοφορίας αέρα.

Σε τι μέγεθος κουτιού προσανατολίζεσαι? πόσα χρήματα σκοπέυεις να διαθέσεις για κουτί?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 11:10]

Επειδή έχω παρόμοιο setup(μητρική και επεξεργαστή) πιστεύω πως είναι θέμα κυκλοφορίας αέρα. Έχοντας δοκιμάσει διάφορα stress προγράμματα με ανοικτό/κλειστό κουτί και διάφορους ανεμιστήρες μέχρι να καταλήξω σε έναν ικανοποιητικό συνδυασμό υσηχίας/ροής, με κακή ροή είχα σχεδόν παρόμοια αποτελέσματα με τα δικά σου.

Η zalman θα έχει λίγο καλύτερη απόδοση από την stock, αλλά δεν θα αλλάξει τίποτε αν την βάλεις τώρα επάνω, πρώτα θα πρέπει να δεις το θέμα της κυκλοφορίας αέρα.

Σε τι μέγεθος κουτιού προσανατολίζεσαι? πόσα χρήματα σκοπέυεις να διαθέσεις για κουτί?

Εχεις απολυτο δικιο,

Εχω το stacker με 3χ120 fans που δουλευουν αθορυβα.

θερμοκρασια συστηματος 27 με εναν 6600@3340 για καθε μερα.Με το που βγαλω το παραθυρο σε 2 λεπτα η θερμοκαρασια του συστηματος ανεβαινει στους 38.

stock heatsink προς το παρον.Ολα ειναι θεμα ροης και μεγεθους κουτιου.

Δευτερο παραδειγμα ενας AMd 3800x2@2840 για καθε μερα.Στο stacker 43 στην cpu temp συστηματος 30 chipset 45 ενω το ιδιο ακριβως συστημα σε ενα κουτι sopranο: 47 cpU συστημα 39 και chipset 51.(amd-watercooling):)

Link to comment
Share on other sites

Rootx

Μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι στο προηγουμενο setup P5LD2 3,4ghz οι θερμοκρασιες στην μητρικη ηταν μεχρι 38-39 , εν τουτοις με αυτη τη μητρικη εγινε ψησταρια κανονικη

(το P5LD2 ΔΕΝ ειχε ανεμιστηρα στο chipset, μονο ενα κανονικο ψυγειο)

Και σου μιλαω οτι ολοι οι ανεμιστηρες , κτλ παραμενουν οπως ηταν...τι να πω

Παντως επειδη δεν μπορω να θυμηθω το τυπο του κουτιου, παντως ηταν της Thermaltake αν θυμαμαι καλα, πες μου τον τυπο του δικου σου κουτιου να κανω μια ερευνα στο Internet

Διαθετω γυρω στα 100-120 για αγορα... ενοειται οτι και τροφοδοτικο να εχει μεσα δε θα με χαλαγε καθολου

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλο κουτι ειναι must εάν θελεις να εχειs ένα ποιοτικο συνολο

Εγω θα σου πρότεινα το wavemaster της colermaster στα 140

Αυτό εχω και εγω 2 χρονια τωρα , εχουν περασει 3 συστηματα από μεσα του ποτε δεν ειχα προβλημα.

Φανταστικο κουτι εξολοκλήρου φτιαγμενο από αλουμίνιομε στανταρ 3*8 φανακια αθόρυβα

Υπαρχει και σε προσφορα στα mulrtirama με τροφοδοτικό tagan 480

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=Cases&cp_id=66975

Επισεις πρεπει να εχεις υποψιν σου ότι στην καλη κυκλοφορια του αερα που λενε τα παιδια πιο πανω , παιζει σημαντικό ρόλο το νοικοκύρεμα των καλωδίων ( οσο το δυνατον λιγοτερα πανω αποτην μητρικη καλυτερα να περνανε από κατω )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tomhel [Σήμερα, στις 10:46]

Ενα καλο κουτι ειναι must εάν θελεις να εχειs ένα ποιοτικο συνολο

Εγω θα σου πρότεινα το wavemaster της colermaster στα 140

Αυτό εχω και εγω 2 χρονια τωρα , εχουν περασει 3 συστηματα από μεσα του ποτε δεν ειχα προβλημα.

Φανταστικο κουτι εξολοκλήρου φτιαγμενο από αλουμίνιομε στανταρ 3*8 φανακια αθόρυβα

Υπαρχει και σε προσφορα στα mulrtirama με τροφοδοτικό tagan 480

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=Cases&cp_id=66975

Επισεις πρεπει να εχεις υποψιν σου ότι στην καλη κυκλοφορια του αερα που λενε τα παιδια πιο πανω , παιζει σημαντικό ρόλο το νοικοκύρεμα των καλωδίων ( οσο το δυνατον λιγοτερα πανω αποτην μητρικη καλυτερα να περνανε από κατω )

Συμφωνω απολυτα μαζι σου..

Να ρωτησω κατι ακομα....Η μητρικη παρεχει ενα μικρο επισης ανεμιστηρακι το οποιο δεν θυμαμαι να εχω συνδεσει.!!!! Αυτο λογικα καθεται πανω στο Heatpipe και ριχνει εξω την εκλυομενη θερμοτητα,...ή κανω λαθος΄Μηπως δεν πρεπει να το συνδεσω καθολου λογω του οτι εχω τον κανονικο ανεμιστηρα του επεξεργαστη;

Ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tomhel

Και φυσικα πρεπει να το συνδεσεις ...

Ισως αυτο να σου ανεβαζει την θερμοκρασια το chipset....

Δεν είναι σωστό 100% αυτό. Η Asus είναι ΚΑΘΕΤΗ στο ζήτημα αυτό. Ο ανεμιστήρας του chipset θα μπαίνει ΜΟΝΟ με χρήση υδρόψυξης ή παθητικής ψύξης και ΠΟΤΕ με ενεργή ψύκτρα (με ανεμιστήρα) γιατί καταστρέφεται η ροή του αέρα στο κουτί. Εγώ προσωπικά δεν τον έχω βάλει με ταυτόσημο setup και η μητρική άντε να πιάσει 27 βαθμούς. Νομίζω ότι:

1) Καλό θα ήταν να κάνει check για κανάν ιό όπως είπε ο FrOsT.

2) Να πάρει καλύτερο κουτί.

3) Αν έχει χρόνο, να ελέγξει αν έχει σωστή ποσότητα πάστας η ψύκτρα του chipset. Ίσως η ASUS να έκανε κάποιο λαθάκι στην κατασκευή.

Πιο πιθανό πάντως μου κάνει να φταίει το κουτί. 51 βαθμοί για 6600 είναι πολλοί στα default, μάλλον είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Δεν είναι σωστό 100% αυτό. Η Asus είναι ΚΑΘΕΤΗ στο ζήτημα αυτό. Ο ανεμιστήρας του chipset θα μπαίνει ΜΟΝΟ με χρήση υδρόψυξης ή παθητικής ψύξης και ΠΟΤΕ με ενεργή ψύκτρα (με ανεμιστήρα) γιατί καταστρέφεται η ροή του αέρα στο κουτί. Εγώ προσωπικά δεν τον έχω βάλει με ταυτόσημο setup και η μητρική άντε να πιάσει 27 βαθμούς. Νομίζω ότι:

1) Καλό θα ήταν να κάνει check για κανάν ιό όπως είπε ο FrOsT.

2) Να πάρει καλύτερο κουτί.

3) Αν έχει χρόνο, να ελέγξει αν έχει σωστή ποσότητα πάστας η ψύκτρα του chipset. Ίσως η ASUS να έκανε κάποιο λαθάκι στην κατασκευή.

Πιο πιθανό πάντως μου κάνει να φταίει το κουτί. 51 βαθμοί για 6600 είναι πολλοί στα default, μάλλον είναι αυτό.

Μπορει ναι , μπορει και οχι ομως.....

Εγω το εχω βαλει απο την αρχη και τραβαει τον αερα προς τα εξω , διωχνοντας τον προς το fan που βγαζει αερα απο το κουτι....

Ας το βαλει και μετα να δει τις διαφορες στην θερμοκρασια του chipset...

Link to comment
Share on other sites

παράξενο φαίνεται μια τέτοια κατασκευή να έχει τόση θερμοκρασία.Σε ανάλογη motherboard που εχει τοποθετημένο το ανεμιστηράκι η θερμοκρασία είναι πολυ χαμηλή <30.

Μια δοκιμή δεν θα είναι τοση καταστροφική(έλεγχε το συνεχώς για εύλογο χρονικό διάστημα να δεις αν ανεβαίνει η θερμοκρασία στα άλλα υποσυστήματα.)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.