Jump to content



Συσκευές Αδιάλειπτης Παροχής (UPS). Προτάσεις


Mainframe

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Mainframe

Παιδία θα σας ακούσω και θα πάω μάλλον για το MUSTEK UPS POWERMUST 1400VA USB LINE INTERACTIVE......

Δεν έχω παρακολουθήσει το thread από την αρχή (και δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί) αλλά έχε υπόψιν ότι τα Mustek (αν και πολύ καλά γενικά) από το 1.000αρι και πάνω έχουν ανεμιστήρι που κάνει αρκετό θόρυβο.

Αρχική απάντηση από Wizard!

είπαμε να πάρει APC, ας πάρει MGE, που είναι αντίστοιχα καλά, αλλά 20% φθηνότερα. Ας πάρει Mustek. Όχι όμως το πιό φθηνό που υπάρχει...

Τα πολύ μικρά της MGE (Nova αν θυμάμαι καλά), μην πω και για τα Ellipse...., όχι μόνο δεν είναι αντίστοιχα καλά αλλά χειρότερα από τα Mustek.

Κατά τη γνώμη μου ή πας σε Mustek και είσαι κάτι παραπάνω από ΟΚ για τα που έδωσες ή μετά στα μεγάλα της MGE ή στα μεσαία / μεγάλα της APC.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από spc

Τα πολύ μικρά της MGE (Nova αν θυμάμαι καλά), μην πω και για τα Ellipse...., όχι μόνο δεν είναι αντίστοιχα καλά αλλά χειρότερα από τα Mustek.

Κατά τη γνώμη μου ή πας σε Mustek και είσαι κάτι παραπάνω από ΟΚ για τα που έδωσες ή μετά στα μεγάλα της MGE ή στα μεσαία / μεγάλα της APC.

Τι εννοείς "μεσαία" ? Γιατί αφού μιλάει για LI και +1000VA, θα το έλεγα μεγάλο, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Τι εννοείς "μεσαία" ? Γιατί αφού μιλάει για LI και +1000VA, θα το έλεγα μεγάλο, σωστά?

Δεν αναφέρομαι σε δυναμικότητα αλλά σε ''σειρά / μοντέλο''.

Εννοώ πχ ότι μία καλή ''μεσαία'' (για τα δεδομένα πάντα της APC) λύση είναι τα

APC UPS BACK-UPS RS 1000VA (LI) BR1000I

APC UPS BACK-UPS RS 1500VA (LI) BR1500I

με κόστη ~270-300 αντίστοιχα.

Μετά πάμε σε πολύ ακριβότερες σειρές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Eclipse είναι δύο σειρές αν θυμάμαι καλά. Τα απλά και τα Premium που είναι LI. Πιστεύω ότι είναι πολύ αξιόπιστα και καλά και αρκετά φθηνότερα από τα αντίστοιχα APC

Ellipse όχι Eclipse....:p

Για τα LI λέω

Και δεν είναι και τα καλύτερα σε απόδοση....

Θα έλεγα μάλιστα ότι τα MUSTEK μάλλον είναι καλύτερα σε αυτή την κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία το MUSTEK UPS POWERMUST 1400VA USB LINE INTERACTIVE λέτε πως έχει ανεμηστιράκι. Όντως δουλεύει ακόμα και όταν το pc είναι κλειστό (το είπε πριν ο bοurlas και με έβαλε σε ανησυχία) ? Κάνει πολύ θόρυβο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Παιδία το MUSTEK UPS POWERMUST 1400VA USB LINE INTERACTIVE λέτε πως έχει ανεμηστιράκι. Όντως δουλεύει ακόμα και όταν το pc είναι κλειστό (το είπε πριν ο bοurlas και με έβαλε σε ανησυχία) ? Κάνει πολύ θόρυβο?

Ναι σε όλα.

Το ''πολύ'' βέβαια είναι κάτι υποκειμενικό. Να στο πω και αλλιώς: Αν το pc σου είναι σχετικά ήσυχο θα ακούς το UPS και όχι το PC.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Τι εννοείς? Και πως το μετράς?

Καταρχήν μιλάω εκ πείρας (αν και σε σχετικά τεστ περιοδικών βλέπω παρεμφερή συμπεράσματα).

Πχ έχουν τύχει περιπτώσεις που σε απότομες μικροδιακοπές μηχανάκια σε Ellipse LI έχουν σβήσει ενώ άλλα με Mustek 600 ''κρατάνε''.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε θα ακούω το PC (8 ανεμιστιρια έχει πάνω....). Το πρόβλημα είναι πως εξαιτίας του ότι έχω το PC στο δωμάτιο μου αν βάλω το UPS εκεί, το βράδυ που θα την πέφτω για ύπνο - ενώ θα έχω κλείσει PC- ΘΑ ΑΚΟΎΩ TO UPS....εκτός και αν το βγάζω από την πρίζα. Με αυτό το τρόπο όμως θα βάλω άλλον έναν διακόπτη στην ζωή μου.....Για δώστε καμία εναλλακτική....Αφήστε το ποσό στην άκρη.........’ντε να δούμε πόσο θα φτάσει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Πχ έχουν τύχει περιπτώσεις που σε απότομες μικροδιακοπές μηχανάκια σε Ellipse LI έχουν σβήσει ενώ άλλα με Mustek 600 ''κρατάνε''.

Nαι, αυτό μου έχει τύχει, αλλά έγινε το ίδιο σε APC που ήταν στο διπλανό δωμάτιο το οποίο μάλιστα ήταν και Online

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

αλλά έγινε το ίδιο σε APC που ήταν στο διπλανό δωμάτιο το οποίο μάλιστα ήταν και Online

!!!!!

Αδυνατώ να το πιστέψω (:p) από την στιγμή που ήταν online και μάλιστα και APC.

Link to comment
Share on other sites

Ki όμως... Και το πρόβλημα προκλήθηκε από χαλασμένη ασφάλεια στον πίνακα (από τις παλιές τις βιδωτές) που δεν πάταγε καλά και έκανε σπινθήρα. Μάλιστα είχε κάψει τότε το moter του ψυγείου :p

Τα μηχανήματα δεν έπαθαν τίποτα, αλλά έσβησαν και τα 3 (2xMGE, 1xAPC) και όποιος δεν είχε κάνει save, έκλαιγε :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 14:42]

Ναι σε όλα.

Το ''πολύ'' βέβαια είναι κάτι υποκειμενικό. Να στο πω και αλλιώς: Αν το pc σου είναι σχετικά ήσυχο θα ακούς το UPS και όχι το PC.

Ε τότε θα ακούω το PC (8 ανεμιστιρια έχει πάνω....). Το πρόβλημα είναι πως εξαιτίας του ότι έχω το PC στο δωμάτιο μου αν βάλω το UPS εκεί, το βράδυ που θα την πέφτω για ύπνο - ενώ θα έχω κλείσει PC- ΘΑ ΑΚΟΎΩ TO UPS....εκτός και αν το βγάζω από την πρίζα. Με αυτό το τρόπο όμως θα βάλω άλλον έναν διακόπτη στην ζωή μου.....Για δώστε καμία εναλλακτική....Αφήστε το ποσό στην άκρη.........’ντε να δούμε πόσο θα φτάσει....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η σειρά είναι η εξής, σύμφωνα με τα γραφώμενα:

APC

Mustek

MGE

Επειδή τα online είναι ιδιαίτερα ακριβά, θα πας σε σειρά LineInteractive.

Από εκεί και πέρα, ότι πληρώσεις παίρνεις :) Εσύ διαλέγεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 14:58]

Ε τότε θα ακούω το PC (8 ανεμιστιρια έχει πάνω....). Το πρόβλημα είναι πως εξαιτίας του ότι έχω το PC στο δωμάτιο μου αν βάλω το UPS εκεί, το βράδυ που θα την πέφτω για ύπνο - ενώ θα έχω κλείσει PC- ΘΑ ΑΚΟΎΩ TO UPS....εκτός και αν το βγάζω από την πρίζα. Με αυτό το τρόπο όμως θα βάλω άλλον έναν διακόπτη στην ζωή μου.....Για δώστε καμία εναλλακτική....Αφήστε το ποσό στην άκρη.........’ντε να δούμε πόσο θα φτάσει....

Ακριβώς όπως τα λες.

Οπότε:

Αν σε παίρνει οικονομικά πας σε ένα από τα δύο APC που προανέφερα.

Αλλιώς στο MUSTEK + διακόπτη.

Παίζει βέβαια το να μοντάρεις το MUSTEK (υπάρχει και σχετικό thread) αν έχεις όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παίζεις μόνο παιχνίδια, γιατι δεν πέρνεις ενα καλό πολύμπριζο σταθεροποιητή που προστατεύει απο υπερταση? Ουτε 50 ευρώ δεν θα δωσεις και άμα πέσει κεραυνός πολυ απλά θα πάρεις άλλο. :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι ΠΟΛΥ σπαστικό να παίζεις μια πίστα στο NFSU2 και λίγο πριν τη γραμμή του τερματισμού, κι ενώ την έχεις παίξει 30 φορές για να τερματίσεις πρώτος, πέφτει το ρεύμα. Ξέρεις, τα πληκτρολόγια και τα τιμόνια κοστίζουν κι αυτά :p:P

(άσε δε που υπάρχουν και πτώσεις τάσεων, βυθίσματα, διακοπές, κλπ. Δεν είναι μόνο τα spikes που πρέπει να αποφεύγονται. Το pc προστατεύεις, όxι τα Windows ;))

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.