Jump to content



Intel D975XBX 305revision


nick_p

Recommended Posts

καλησπερα παιδες μολις πηρα μια bad axe και εγω για να βαλω τον Ε6600 μου και τωρα ψαχνομαι.....

με ποιο προγραμμα μπορεις να κατεβασεις τον πολλαπλασιαστη??????

και ποια ακριβως βηματα ακολουθω για να το πετυχω???

δοκιμασα αυτο με το crystal CPUID αλλα δεν τα καταφερα....καμια ιδεα???

επισης γιατι κανουν σχεδια οι nvidia καρτες στα boards με ATI CROSSFIRE???

και σε αυτο αλλα και στην ASUS P5W dh με το που παταω detect optemal frequencies εχω artifacts.....ενω με το ati tool σιγασιγα ανεβαινει στα ορια της και βγαζει και 3dmark 05...:blink:

λιγο κουλο ετσι???εχει παρατηρηθει απο κανεναν σας??

με εχει κουρασει αυτο με τον πολλαπλασιαστη please πειτε μου πως το κανω.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

μεσα απο το bios γινονται ολες οι ρυθμησεις για multi-memory

:confused: ???

πως ρε συ αφου ολοι μου λενε πως το κανεις απο προγραμμα on the fly...

μιλαω για τον multi του cpu.................

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

να κλοκαρις δεν θελεις?

να δω ποσο fsb παει η μητρικη......επειδη δεν εχω στησει ακομα καλη ψυξη με τον 9αρι πολλαπλασιαστη που μου δεινει δεν μπορω να παω πανω απο 390-400 fsb....

γιαυτο και θελω να τον ριξω στο 6 για να με αφησει...και να μην με κοβει ο επεξεργαστης και να δω ποσο πανω παει η μητρικη...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο bios έχεις σε δύο σημεία το fsb (533, 667, 800, 1067, 1333). Στο ένα σημείο είναι για τις μνήμες, στο άλλο για τη μητρική γενικά.

Αν βάλεις και τα δύο 533, θα είσαι 1:1. Αν τα βάλεις πχ στο 533:1067, θα είσαι στο 1:2, κ.ο.κ.

Βρες τι πολλαπλασιαστή θέλεις και υπολόγισε τα νούμερα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Μέσα στο bios έχεις σε δύο σημεία το fsb (533, 667, 800, 1067, 1333). Στο ένα σημείο είναι για τις μνήμες, στο άλλο για τη μητρική γενικά.

Αν βάλεις και τα δύο 533, θα είσαι 1:1. Αν τα βάλεις πχ στο 533:1067, θα είσαι στο 1:2, κ.ο.κ.

Βρες τι πολλαπλασιαστή θέλεις και υπολόγισε τα νούμερα :)

ρε Wizard ελεος:p

θελω να αλαξω τον πολλαπλασιαστη του επεξεργαστη και οχι των μνημων.......

ειπαμε δεν πολυξερω το συγκεκριμενο μοντελο αλλα οχι οχι και ετσι....

οσο στοκος και να ημουν ακομα και 10χρονων να ημουν θα εβρισκα τα timings και τους διαιρεταις των μνημων..........

sorry ισως εγω σας μπερδεψα πριν.....τι να πω???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, εγώ κατάλαβα λάθος... Διάβασα πολλαπλασιαστή και κατάλαβα διαιρέτη :blink:

Γιά διάβασε λιγάκι εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=29589

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=29935

Αν δε λέει πως, δεν ξέρω αν γίνεται καν...

Link to comment
Share on other sites

την ειχα δει και αυτην την σελιδα και δεν μπορεσα να το κανω να δουλεψει....

λοιπον....

μεσα στο MSR editor γραφω στο κουτακι που λεει MSR number 0x000001a0 και παταω RDMSR

μου εμφανιζει στο EDX(63-32) 0x00000040 και στο EAX (31-0) 0x62940489

λογικα και αν καταλαβαινω καλα τον οδηγο πρεπει να αλαξω το 2 σε 1 σωστα??????

ετσι λοιπον βαζω στα κουτακια απο κατω αντιστοιχα 0x00000040 και 0x61940489 (με αλλαγμενο το 2)

σωστα? παταω WRMSR και μετα παω στο intel enhanced speedstep για να αλαξω τον κολοπολλαπλασιαστη................ΤΙΠΟΤΑ...........το CPU-Z που εχω μονιμα ανοιχτο απο διπλα παλι x9 λεει.........:cry:

ρε Γιωργο (hipro) k Βασιλη(gorillako) δωστε τα φωτα σας.....την εχετε ξεζουμισει την μητρικη αυτη.....

λετε να παιζει ρολο το revision????? που ειναι 305 και οχι 304???λετε να θελει κατι αλλο??:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από athlon=greek [Σήμερα, στις 21:21]

ποσο την πηρες και απο που αν επιτρεπεται;

απο multirama extreme....

νομιζω 2 κωματια ειχαν ερθει.....ε πηρα το ενα....

λογικα θα φερει και αλλα...

260βαλε:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από athlon=greek

εχει τη "ζημια" το εργαλειο αυτο φιλε μου,καλα κλοκακια ετσι;Ανεβασε καμια φωτο να δουμε το mobo....!:toomuchne

εαν δεν βρω πως κατεβαινει ο πολαπλασιαστης δεν μπορω να τισ τα δωσω να δουμε ποσο φτανει......

με τον 9 πολλαπλασιαστη που εχει ο Ε6600 μου τις εσκασα λιγο ρευμα....γυρο στα 1.43 και πατησα 410 αλλα με το που δοκιμασα για σταθεροτητα πηρα restart μιας και εχω την stock ψυξη στο μηχανημα....

αναμενω να μου πουν οι ηδη κατοχοι της μητρικης αυτης πως κατεβαζουν τον πολλαπλασιαστη μπας και προχωρησω τα τεστ........

Link to comment
Share on other sites

Με το msreditor και ολη αυτην την διαδικασια που λες απλα απενεργοποιεις το speedstep και δεν παιζει 6-9 αλλα μονο 9 και ηταν κυριως για τα ES κομματια αλλα πιανει και στα κανονικα.....

Για multi δεν πιανει το crystal cpuid...:( αλλα να σου πω την αληθεια δεν εχω δοκιμασει με αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Με το msreditor και ολη αυτην την διαδικασια που λες απλα απενεργοποιεις το speedstep και δεν παιζει 6-9 αλλα μονο 9 και ηταν κυριως για τα ES κομματια αλλα πιανει και στα κανονικα.....

Για multi δεν πιανει το crystal cpuid...:( αλλα να σου πω την αληθεια δεν εχω δοκιμασει με αλλο...

δηλαδη βασιλη θες να πεις πως απλα οταν το κανεις δεν παιζει ο πολλαπλασιαστης και μενει σταθερα στο 9??? σωστα η εγω καταλαβα λαθος??

δηλαδη δεν μπορω να κατεβασω πολλαπλασιαστη Βασιλη???

:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.