Jump to content



BOHΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΕΟ PC


BILL5

Recommended Posts

Οι 3500 και 6300 δεν μπορουν να συγκριθουν σε καμια περιπτωση.(ο 6300=dual core,ενω ο 3500 οχι.Ο 6300 με τις σωστες μνημες παει στο θεο με αερα ,ενω ο 3500 αν φτασει πολυ ψηλα θελει νερο).Αρα 6300 βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Είχα.... Μετα σκευτικα να πάω σε 6600 αλλά τον είδα και απο κόντα και.... αν και είναι πολυ γρήγορος δεν είναι τόσο σταθερος όσο ενας AMD. Το cpiset μάλλον είναι αρκετά ανώριμο ενω το nforce παρα ωρίμασε. Τελικά πείρα εναν 4200+ αφου τον τσίμπησα στα 140ευρ. Δε ξέρω τι απαιτήσεις έχεις αλλα στι θέση σου εφόσον έχεις τον 2500+ περίμενε κανα 3μηνο ακόμα. Βασικά δε ξέρω και πολύ κόσμο να μπορεί να εκμεταλλευτεί πλήρως ούτε εναν 3800+ με εξαίρεση τα games πάντα απλά μας πιάνει η μανία να πάρουμε οτι πιο ισχυρό κυκλοφορεί

Link to comment
Share on other sites

ποιο ακριβως ειναι ο AM2 απο τον ιντελ 6300 παιδια και το θεμα που με ανοισηχει ειναι με την mobo για τον intel 6300 εχουν ακουστη προβληματα!

μονο στο πλαισιο ειναι στην ειδια τιμη σε αλα καταστηματα ποιο ακριβως

η γραμμι δινει τον am2 199 http://www.grammi.gr/eidos.aspx?kvd=55551322

και τον intel 185.81 http://www.grammi.gr/eidos.aspx?kvd=55551765

μικρες διαφορες στην τιμη!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως χρειάζεται να κάνεις αναβάθμιση ακόμα πάντως. Δε θα δεις διαφορές τόσο μεγάλες συγκριτικά με τα χρήματα που θα δώσεις. Για intel εφόσον μιλάμε για νεα cpu επόμενο είναι να υπάρχουν προβλήματα με μητρικές. Εγω δοκιμάζωντας 2 M/B για core 2 Duo δεν έμεινα ικανοποιημένος απο την αίσθηση που σου δίνει το σύστημα σε σχέση πάντα με εναν athlon. σε εφαρμογές όπως photoshop o 6600 είναι αισθητά καλύτερος όμως όπως και σε games. Για τον 6300 δεν ξέρω.... Εναν 6400 που ασχολήθηκα λίγο μαζί του δε μου γέμισε και πολύ το μάτι τα -2ΜΒ που έχει σε σχέση με τον 6600 πιστεύω πως ευθηνωνται γιαυτό

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GdamprXP [Σήμερα, στις 21:58]

Δε νομίζω πως χρειάζεται να κάνεις αναβάθμιση ακόμα πάντως. Δε θα δεις διαφορές τόσο μεγάλες συγκριτικά με τα χρήματα που θα δώσεις. Για intel εφόσον μιλάμε για νεα cpu επόμενο είναι να υπάρχουν προβλήματα με μητρικές. Εγω δοκιμάζωντας 2 M/B για core 2 Duo δεν έμεινα ικανοποιημένος απο την αίσθηση που σου δίνει το σύστημα σε σχέση πάντα με εναν athlon. σε εφαρμογές όπως photoshop o 6600 είναι αισθητά καλύτερος όμως όπως και σε games. Για τον 6300 δεν ξέρω.... Εναν 6400 που ασχολήθηκα λίγο μαζί του δε μου γέμισε και πολύ το μάτι τα -2ΜΒ που έχει σε σχέση με τον 6600 πιστεύω πως ευθηνωνται γιαυτό

ειχα βρει τον 3500+ 939 κριμα που δεν τον πηρα τοτε γιατι θα εβαζα της 2 512 στα 400 κ μια καρτα γραφικων σε pci-epress και θα ημουν μια χαρα κ 2500+ κ 3500+ ναι ακομα δουλευη ο 2500+ αλα στο nfs mw κολαει στα full me 1024χ768 αναλιση με 800χ600 καλητερα παει. να σου πω τον εχω 2 χρονια κ 11 μηνες σε λιγω θα κλεισω 3 χρονια μαζι. παντα στα 3 χρονια το αλαζω το pc. το μονο που κρατισα 5 χρονια ηταν το Schneider euro pc του 1988 που το πηρα το 89-94 που μετα πηρα αλα pc 486, 486DX μετα k5, k6-2 , athilon 900 και τωρα 2500+ μιτρικη μου φοραει το via kt400A

Link to comment
Share on other sites

O Barton καλά τα καταφέρνει ακόμα αλλά για games σε μεγάλες αναλύσεις δε κάνει. Με τις μνήμες ddr2 να αναμένεται να πέσουν αφού θα μεγαλώσει και η παραγωγή και πώληση τους λόγο ΑΜ2 και τις εταιρίες cpu να χτηπιούνται αλλά και την έλευση του dx10 δε νομίζω να είναι καλή ιδέα να πάρεις σύστημα. Εγώ πούλησα το παλιό πείρα ότι πιο φτηνο σε αξιοπρεπή cpu και Μ/Β και επένδυσα σε οθόνη TFT 19 σε case σε σκληρούς δίσκους και με τη βία με ανάγκασαν να πάρω μια 7600gt κάρτα γραφικών. Για να μη ξεχάσω και τις μνήμες 2 X 1 GB στα 667. Δώσε χρήμα να πάρεις σε κάτι που θα σου μείνει δηλαδή περισσότερο καιρό. Cpu ότι και να πάρεις ανω τον 200ευρω σε 4 μήνες θα το πάρεις με τα μισά χρήματα. Πάντως εγω τον 2500+ τον είχα να δουλεύει στα 3200+ χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν πάντως δε μου παρουσιαζότανε η ευκαιρία να πάρω με λίγα χρήματα κάτι καλύτερο δε θα το άλλαζα.

Link to comment
Share on other sites

οθονη εχω μια Sony Trinitron Multiscan 200ES 17

http://cgi.ebay.com/Sony-Trinitron-Multiscan-200ES-17_W0QQitemZ120031120548QQcmdZViewItem#ebayphotohosting

τροφοδοτικο εχω κ 3 σληρους 80 και 2 120 = 320GB ide

+ οσους ρωτισα για να βαλο το nforce2 μου ειπαν καμια διαφορα κ αν του εκανα οver cloker παλι τιποτα δεν θα εβλεπα διαφορετικο ετσι μου ειπαν παρε κανα νεο pc γιατι πεθανε ο 2500+ ειναι για τα σκουπιδια οπως κ ο 3200+ 3500+ η μονο πυρινη αλα εφτηχως παιζω c&C θελω να δω πως θα πηγενει στο νεο nfs carbon το pc μου κ στο νεο test drive για οθονη δεν προβλεπω να παρο αμεσα να δεν χαλασει η sony με εχει βολεψει εδω και 8 χρονια!.... αλα το nfs που ειχα παιξει στο internet cafe με τον 3200+ κ τ ην 6600GT με 1024 ram πηγενε πολυ γρηρορα ενω σε εμενα σπαει τρομερα με την 1024 δεν ξερω στο τελως θα τον βαλω στα 640χ480 οπως το 95΄ με το need for speed το 1 για να παιξει

και με τι το εκανες να παει απο 1,833 στα 3200+ ?

Link to comment
Share on other sites

η να παρω εναν

Intel

Pentium D 915 (2,8GHz, s775, 800MHz FSB) με 149 ευρω

Μοντέλο 915

Processor Clock 2,8GHz

Cache Memory L1

Cache Memory L2 2048Kb X 2

Socket s775

Συσκευασία BOX

Αρχιτεκτονική 0,65 micron

Memory Bus Speed 800MHz

η τον AMD

Athlon 64 3800+ (s939)

Μοντέλο ATHLON 64 3800+

Processor Clock 2400MHz

Cache Memory L1 128Kb

Cache Memory L2 512Kb

Socket s939

Συσκευασία BOX

Αρχιτεκτονική 0,13 micron

Memory Bus Speed 1000MHz

Λοιπά Χαρακτηριστικά HyperTransport Enhanced Virus Protection High performance 32 and 64bit computing 128bit integrated DDR memory controller Dual memory controller

τι αξειζει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχιτεκτονική 0,13 micron ? αν είναι να δώσεις 150 για τον Pentium D 915 πάρε τον conroe 6300 ή κανεναν AMD 3800+ χ2 με μια Μ/Β με το 570 ultra. Ο ΑΜD θα σου βγεί γύρω στα 250 με Μ/Β ενώ ο conroe γύρω στα 330. Σε επιδώσεις ο conroe είναι λιγο πιο γρήγορος απο τον 4200+ x2 ενω σε O/C o conroe ξεφεύγει πολύ. Έχω την εντυπωση πως σε 64 bit ο conroe είναι λιγο πιο κάτω απο τον 4200+ αλλα και παλι σε O/C ξεφεύγει

Link to comment
Share on other sites

δυστιχως εγω δεν κανω o/c στα μιχανηματα απλως θελω ενα pc που να αντεχει 2 με 3 χρονια οπως ειναι αντε το πολι να βαλο μια καλητερη καρτα γραφικων. παιδια για προτινεται καμια mobo? για conroe για amd ξερω τι να βρω για intel δεν εχω ειδεα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BILL5

για conroe για amd ξερω τι να βρω για intel δεν εχω ειδεα

Πάρε οποιαδήποτε m/b που να υποστηρίζει conroe και θα έχει προς τα πίσω συμβατότητα με όλους τους 775. Έτσι μπορείς να πάρεις έναν 9ΧΧ και αργότερα conroe.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Frost και επίσης οι core duo conroe είναι αισθητά ως πολύ καλύτεροι από τους αντιστοίχους υπάρχοντες AMD όχι οι Pentium D.

Αν πας σε AM2 πλατφόρμα θα μπορούσες να την βγάλεις ποιο οικονομικά παιρνοντας έναν 3500+ που κάνει τα μισά από τον χαμηλότερο core duo 6300 και μετά βασιζόμενος στις τιμές που θα πέσουν να πάρεις ένα διπύρηνο AMD (τα υπόλοιπα εξαρτήματα μπορούν να είναι τα ιδία όποια και από τις δυο cpu να πάρεις)

Αν αυτή τη στιγμή δε σε ενδιαφέρει ένα φτηνό PC αλλά ένα που θα αντέξει όσο τα προηγούμενα πήγαινε κατευθείαν σε Conroe και άσε τους Pentium D.

Επίσης δεν έχει σημασία να συγκρίνεις χαρακτηριστικά σε δυο επεξεργαστές διαφορετικής σχεδίασης.

Μοντέλο 915 ...............................................Μοντέλο E6600

Processor Clock 2,8GHz .............................. Processor Clock 2,4GHz

Cache Memory L2 2048Kb X 2 ..................... Cache Memory L2 2048Kb X 2

Socket s775 ..............................................Socket s775

Συσκευασία BOX.......................................... Συσκευασία BOX

Αρχιτεκτονική 0,65 micron .......................... Αρχιτεκτονική 0,65 micron

Memory Bus Speed 800MHz ....................... Memory Bus Speed 1066Mhz

Δηλαδή ο 915 κονταροχτυπιέται σε ταχύτητα με τον 6600??? LOL

Link to comment
Share on other sites

λεω να παρω τον E6300 για να αντεξει 3 χρονια γιατι ο AMD 3500+ δεν τον βλεπω να αντεχει για 3 χρονια ασε που αν κανω αυτο που λες να βαλω εναν AMD Π.Χ 4400+ X2 δεν θα μπορω να πουλισω τον 3500 ποιος θα τον παρει τοτε. αρε AMD παλι μας την εκανες για αλη μια φορα:TD:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.