Jump to content



Συνθεση πισι για οβερκλοκινγκ...χαλαρο αυτη τη φορα...


brwmogazos

Recommended Posts

Παιδες μια συνθεση θελω...

κορ ι7, μητρικη που ειναι η βαση ολων δυνατη, μνημες να σηκωνουν καλα ταιμινγκς τα επιπεδα που θα φτανει ο ι 7...καρτα γραφικων να μπορω να παιζω καινουρια παιχνιδια και να μην κραζω πλεον....

Το πισι μου? Π4 3.4 πρεσκοτ, υδροψυκτος, P4C800 που προσφατα αλλαξα γιατι ταπεξε η παλια 2 gb ocz pc3200 με καραχαμηλα ταιμινγκς, 3850 sapphire καρτα γραφικων που πληρωσα πριν 2 μηνες το κερατο μου και δεν παιζουν ουτε το σαμποτερ, ουτε το κολιν μακ ρει ντερτ 2...

χεστα...Σκληρους εχω σκαζι 15000 και καρτα ηχου κριετιβ audigy 2

Αρα θελω να εχει και PCI πανω ρε παιδες...

1 αν η creative ειναι χειροτερη απο τις ονμπορτ πλεον και 2 αν ειναι καλυτερη ωστε να εχω και τα σκαζι.

Ελεγα για SSD σκληρο για μπουτ αλλα τι να το κανεις οταν ειναι πανακριβοι ακομα...τι λετε? Να την βγαλω πχ κανα χρονο με τα σκαζι και μετα χτυπαω SSD...

Να το αφησω με αερα η να παρω μπλοκ? 3/8 ειναι η υδροψυξη μου...λεω να μην μπλεκω παλι με μλκιες και νερα και να το αφησω με αερα και με μια πολυ καλη ψυκτρα....εκτος και αν απο οβερκλοκινγκ δεν σηκωνουν τιποτα με αερα παρα με νερο.

τροφοδοτικο εχω OCZ 520W για οβερκλοκινγκ που τοχα παρει το 2004....θα αντεξει τα παραπανω?

Για πειτε παιδες γιατι τα εχω παρατησει....και προσφατα ειδα κατι ρυθμισεις μπαιπς σε φιλου την μητρικη και εχει τοσες ρυθμισεις πλεον καινουριες που δεν ηξερα τι μου γινετα απο ταιμιγκς κτλπ...χααχ

Ευχαριστω Δημητρης...

ΠΣ...μνημη κοιταμε για 6 γιγα 3ple channel υποθετω?

Link to comment
Share on other sites

Αsus p6t

i7 920 οι περισσοτεροι πανε 4ghz με μια καλη αεροψυχτρα αλλα απο τη στιγμη που υπαρχει ηδη νερο προσωπικα θα πηγαινα για καινουργιο block.

Μνημες ας σου πει και κανενας αλλος γιατι εχω ψιλοχασει την μπαλα αλλα υποθετω κατι σε 1600 cl7 οπως αυτες: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/with%28MEMORY_SIZE=6%20GB%29/with%28sort=priceasc%29.htm

Ατι 5770 ή 5850 αναλογως αναλυσης και απαιτησεων...

Δωσε κι ενα budget να δουμε που βρισκομαστε... :D

Για ssd intel x-25m g2 αλλα το αν θα αλλαξεις τον scsi ειναι κατι που θα το κρινεις εσυ. Οτι ειναι καλυτερος ο intel ειναι αλλα το θεμα ειναι αν καλυπτεσαι απο τον υπαρχον, αν ο intel ειναι εντως budget, τι απαιτησεις εχεις κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μερα Βρωμογκαζε :D

Καταρχην αν δεν τον εχεις κανει ηδη,ριξε μια ματια στις Συνθεσεις του Μηνα

για να παρεις μια ιδεα και να προσανατολιστεις λιγακι.

Παμε τωρα στα επιμερους.

Εχεις καθορισει το budget σου καταρχην?Το θεωριτικο μεγιστο τουλαχιστον.

Γνωμη μου ειναι πως απο το παλιο συστημα κρατας μοναχα τους Scasi σου.

Για καποιον καιρο ακομα θα σε πανε,μεχρι να πεσουν και αλλο οι τιμες στους SSD ή να αυξηθουν οι χωρητικοτητες.

Το τροφοδοτικο το αλλαζεις.Οχι μονο γιατι ειναι μικρο (520W) αλλα και γιατι ειναι και 4ετιας.

Τι οθονη εχεις?ΓΙατι απο αυτην θα εξαρτηθει και εν πολλοις η επιλογη της καρτας γραφικων.

Η audigy που εχεις ειναι ZS ή η απλη εκδοση?Αν ειναι η απλη,τοτε ειναι μια η αλλη.Αν παλι ειναι ZS,θα εχει καλυτερη ποιοτητα ηχου.

Για το νερακι τωρα.Αμα το μονο που χρεαζεσαι ειναι ενα μπλοκ,προκειμενου να τον βαλλεις στο νερο,τοτε αποψη μου ειναι,παρε ενα μπλοκ :D

Τα ιδια λεφτα με την αεροψυκτρα θα σου βγει.

Αλλα ακριβως επειδη θα σου βγει τα ιδια φραγκα με την αεροψυκτρα,κατσε και υπολογισε εσυ τι ορεξη εχεις.

Μολις απαντησεις σε αυτα τα ερωτηματικα θα μπορεσουμε να παμε παρακατω :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εκτιμω το ενδιαφερον σας...παλιοτερα εδινα εγω συμβουλες...στεπινγκ επεξεργαστων...μνημες τσιπακια...μητρικε.ς...

τωρα δεν ξερω την τυφλα μου...και γιαυτο και ρωτω εσας πιο συγκεκριμενα...

Ας τα πιασουμε λιγο απο την αρχη παλι...

Οθονη εχω την samsung 2333HD..ειναι 23αρα τι εφ τι με τηλεοραση μαζι...αρα παιζουμε 1920 χ 1200 αναλυση (Γμσε τα...γιαυτο λογικα δεν τραβαει το παρον πισι μου)

Τροφοδοτικο εχω OCZ True power 520W με ρυθμιζομενες τις γραμμες +3 +12 +5...

τι διαολο ρε παιδες? Ουτε αυτο τραβαει? Λογω καρτας γραφικων? Χρυσοπληρωμενο το ειχα...

Καρτα ηχου εχω την Audigy 2 ZS

Σκληρους εχω 2χ scsi. 1 scsi 15000 rpm 36gb για μπουτ...(μου πεφτει λιγος ομως ρε παιδες πλεον για λειτουργικο και κανω εγκατασταση τα παιχνιδια σε εναν ΣΑτα πουε χω)

ενας σκαζι ακομα 10 000 στροφων για μπ3 και μλκιουλες

και 1μιση τεραμπατι Μπαρακουντα 11 Σατα για downloads...

Αν κρατησω σκαζι και καρτα ηχου...σημαινει οτι θελω 2 πισι αι να εχει η μητρικη σωστα?

Εκτος και αν οταν παρω SSD σκληρο...που συμφωνω οτι καλυτερα να περιμενω μεχρι να βγουν πιο μεγαλοι και φθηνη...τοτε να πεταξω τα σκαζι, να βαλω στην πι σι αι την audigy και να απενεργοποιησω την ονμπορτ καρτα ηχου που θα τρεχω μεχρι τοτε.

Ντι βι ντι αντιγραφικο εχω ενα πλεξτορ 8αρι αλλα αφου θα το δωσω θελω κατι ΚΑΛΟ οχι τσιπικο των 20 ευρω.

Φραγκα? Δεν ειμαι φοιτητης οπως παλια...δουλευω..και εφοσον λεω να το κρατησω κανα 4ετια παλι με βλεπω να το σκαω το 1000αρικο...με την προυποθεση οτι αξιζει...αν δεν αξιζει ΟΧΙ τοτε καλυτερα να τα φαω στο αμαξι αυτα που θα γλιτωσω...

Σκεφτομουν λοιπον για το παρακατο χοντρα χοντρα...

Μια πρωτη ιδεα ειναι χωρις να ξερω αν δουλευουν σωστα ολα μαζι...

http://img188.imageshack.us/i/pc1x.jpg/

Θελω να σχολιασουμε πανω σε αυτα ποια ειναι πεταμενα λεφτα...πανε οι εποχες που παιρναμε το καλυτερο...να παρουμε κατι πλεον που να τουφεκαει αλλα χωρις να ειναι πεταμενα λεφτα...

Επεξεργαστης....ΠΟιο στεπινγκ κλοκαρει καλα και που μπορω να το βρω?

Η μητρικη αξιζει τα 340 ευρω της η πανε χαραμι ?

Οι μνημες με 9 ταιμινγκς και 2000 μεγαχερτζ ειναι πεταμενα φραγκα η με κατι αλλω γλιτωνω λεφτα?

Καρτα γραφικων δεν ξερω στην τυχη την εβαλα...υποθετω ειναι η σειρα 5 αρα θαναι καλυτερη απο τις 4αρες?

΅Γοτερμπλοκ δεν εβαλα, αρα θελω και για εκει πληροφοριες...

Σορρυ για το μακρι ποστ αλλα ρε παιδες οι λεπτομερειες ειναι που κανουν την διαφορα και παντα χαρη σε αυτες πετυχαινα ψηλα κλοκς κτλπ.

Το συγκεκριμενο θα φαει με μαμα ρευματα, αντε ενα τσακ παραπανω για να ειναι σταθερο...οσο σηκωνει...πανε οι εποχες του φρεον με τερμα ρευματα και φοβο για electromigration και μλκιες...νερακι...χαλαρο ρευμα να μην τσουρουφλαει η και αερα και ΤΕΛΟΣ...εκει θα μεινει...ενα τσιτωμα και οι μνημες να εχουμε γεματο μπαντγουιθ και τελος.

ΤΕλος το κουτι μου ειναι το λιαν λι PC61 μαυρο..το 60αρι δηλαδη που εβγαζε αλουμινενιο με παραθυρο...εχει αλλαξει το προτυπο ATX? θελω αλλο κουτι η κανει μια χαρα?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μην ξεχάσεις να πάρεις ένα πληκτρολόγιο με Ctrl+Alt για εναλλαγή γλώσσας απο Αγγλικά <---> Ελληνικά :D

Ωραίο το έχεις το συστηματάκι στο link. Η μητρική δεν ξέρω τι λέει, αλλά αν συνεχίζει την παράδοση της ASUS Rampage Extreme 1 τότε στην συνιστώ .

Τον καινούριο χρόνο θα βγουν οι Gulftown απότε θα πέσουν λίγο οι τιμές. Αν μπορεις να περιμενεις... it's up to you.

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικο εχω OCZ True power 520W με ρυθμιζομενες τις γραμμες +3 +12 +5...

τι διαολο ρε παιδες? Ουτε αυτο τραβαει? Λογω καρτας γραφικων? Χρυσοπληρωμενο το ειχα...

.

.

.

Σκεφτομουν λοιπον για το παρακατο χοντρα χοντρα...

Μια πρωτη ιδεα ειναι χωρις να ξερω αν δουλευουν σωστα ολα μαζι...

http://img188.imageshack.us/i/pc1x.jpg/

Θελω να σχολιασουμε πανω σε αυτα ποια ειναι πεταμενα λεφτα...πανε οι εποχες που παιρναμε το καλυτερο...να παρουμε κατι πλεον που να τουφεκαει αλλα χωρις να ειναι πεταμενα λεφτα...

Επεξεργαστης....ΠΟιο στεπινγκ κλοκαρει καλα και που μπορω να το βρω?

Η μητρικη αξιζει τα 340 ευρω της η πανε χαραμι ?

Οι μνημες με 9 ταιμινγκς και 2000 μεγαχερτζ ειναι πεταμενα φραγκα η με κατι αλλω γλιτωνω λεφτα?

Καρτα γραφικων δεν ξερω στην τυχη την εβαλα...υποθετω ειναι η σειρα 5 αρα θαναι καλυτερη απο τις 4αρες?

΅Γοτερμπλοκ δεν εβαλα, αρα θελω και για εκει πληροφοριες...

Σορρυ για το μακρι ποστ αλλα ρε παιδες οι λεπτομερειες ειναι που κανουν την διαφορα και παντα χαρη σε αυτες πετυχαινα ψηλα κλοκς κτλπ.

Το συγκεκριμενο θα φαει με μαμα ρευματα, αντε ενα τσακ παραπανω για να ειναι σταθερο...οσο σηκωνει...πανε οι εποχες του φρεον με τερμα ρευματα και φοβο για electromigration και μλκιες...νερακι...χαλαρο ρευμα να μην τσουρουφλαει η και αερα και ΤΕΛΟΣ...εκει θα μεινει...ενα τσιτωμα και οι μνημες να εχουμε γεματο μπαντγουιθ και τελος.

ΤΕλος το κουτι μου ειναι το λιαν λι PC61 μαυρο..το 60αρι δηλαδη που εβγαζε αλουμινενιο με παραθυρο...εχει αλλαξει το προτυπο ATX? θελω αλλο κουτι η κανει μια χαρα?

Καρτα πας για 5850/5870. Παρε οποια μαρκα βρεις πιο φθηνη μιας που μονο το αυτοκολλητο αλλαζει στις reference.

psu θες καινουριο, παρε ενα 750αρι να ειναι αερατο: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Corsair-CMPSU-750HXEU-PSU-750W.htm

Η μητρικη ειναι πολυ καλη αλλα δεδομενου οτι δεν θες πολυ oc τη θεωρω πεταμενα λεφτα. Παρε μια p6t για μενα.

Οι kingston ειναι 50-50 να εχουν elpida chips οποτε αν ειναι να δωσεις τοσα παρε καλυτερα τις dominator που ειναι 100% http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Dominator-GT-6GB-DDR3-1866-Intel-Core-i7-Ram-Kit-3-x-2GB-PC3-15000.htm

Και παλι γνωμη μου να πας σε κατι πιο οικονομικο

block βασικα αν ο p4 ειναι socket 775 δεν χρειαζεται να αλλαξεις αν πας για την p6t μιας κι εχει τρυπες και για 775. Αλλιως σε βλεπω για εξωτερικο γιατι ελλαδα δεν παιζει κατι αξιολογο στα γνωστα τουλαχιστον μαγαζια με το λιγο που κοιταξα... Αν βρεις κατι καλως αλλιως heatkiller απ εξω.

Stepping: D0

Kουτακι: δεν υπαρχει τετοιο ζητημα που λες.

Link to comment
Share on other sites

Και βεββαια μπορω να περιμενω...απλως δεν θα παιξω κανενα καινουριο τιτλο εως τοτε...χεχε...

Για να ακουω και αλλες γνωμες...

Αγγλικα-Ελληνικα? Και εγω ελεγα οτι ολοι προτιμουν να τα γραφουμε με Ελληνικους χαρακτηρες...εχω και αδυναμια στα γκρικλις.... :D

-----

Τα ελπιδα τσιπς σηκωνουν χαμηλα ταιμινγκς με ψηλο fsb?

Δεν εχω ιδεα για καινουρια κομματια, θα το επαναλαβω... :D

Αν επισης οι μνημες ειναι ακυρες η ακριβοπληρωμενες η ποτε δεν προκειται να αξιοποιησω τα 2000 μεγαχερτζ τους τοτε ναι πειτε κατι πιο σωστο να αγορασω.

Με νερο στην καλυτερη να τον εχω τον επεξεργαστη. Το φρεον (μαχ 2 τζιτι) εχει χαλασει εδω και χρονια και δεν εχω βρει να το επισκευασω...

Η ραμπατζ δηλαδη δεν εχει να μου δωσει κατι παραπανω απο την Ρ6Τ...δεν παιζει θεμα περιορισμου σε κλοκινγκ και ουτε features που μου χρειαζονται σωστα?

Τετοιες γνωμες θελω...ζυγισμενες, τεκμηριωμενες γιατι οπως ειπα...παλια κολλαγε το μυαλο στην αφροκρεμα...και φευγανε λεφτα σε βλακειες...πλεον η λεπτομερεια μετραει για ποια κομματια θα κατσουν σωστα και χωρις σπαταλες..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με την iCore σειρά της Intel οποτε δεν μπορώ να σου δώσω τις πληροφορίες που ζητάς. Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι τα elpida παίζουν με πολύ χαμηλό voltage γεγονός που τα επιτρέπει να κλοκάρουν αρκετά με περισσότερη τάση.

Επίσης η κορυφαία μητρική είναι η EVGA Classified .

Για τα υπόλοιπα θα σου πουν τα παιδιά. Ρίξε μια ματιά στο kFrei's project να δεις το hardware.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα δεν ειδες το νημα με τις συνθεσεις του μηνα (για το οποιο σου εβαλλα και λινκ στο προηγουμενο ποστ).

Γιατι αν το ειχες κοιταξει,θα διαπιστωνες πως η Προταση OutofSpecs PC (Intel),ειναι αυτο που χρειαζεσαι,αφαιρωντας τα κομματια τα οποια ηδη εχεις (κουτι/2ο σκληρο,ενδεχομενως και τον SSD προς το παρον / mouse+keyboard) και προσθετωντας μια 5850 (ή 5870 αν και προσωπικα την θεωρω overkill αλλα u know better) ;)

Με εναν προχειρο υπολογισμο που εκανα,θα σου βγει ~950 ευρα με μια 5850,που ειναι μεσα στο budget σου,αλλα που το κατω κατω ειναι κ οτι ακριβως χρειαζεσαι :D

Για το αντιγραφικο,γνωμη μου,παρε το πιο φθηνο που θα βρεις (sata/pata) δεν εχει σημασια.Και αν το δικο σου ειναι λειτουργικο ακομα,κρατα το.Απο τη στιγμη που με 20 ευρω κανεις τη δουλεια σου χωρις καποια εκπτωση στις απαιτησεις σου (ταχυτητα εγγραφης,ασφαλεια εγγραφης) ποιος ο λογος να δωσεις παραπανω?Τι να το κανεις το Plextor οπως εχει πια η κατασταση στην αγορα?Ειχα και γω καποτε Πλεξτορα και ξερω τι σου λεω...Τα παραπανω λεφτα δωστα καπου αλλου.Για καλυτερες μνημες πχ.

Αμα σου χαλασει σε 1-2 χρονια,κλαιν,πας και παιρνεις ενα αλλο με αλλα 20ευρα...

Για καρτα γραφικων παιρνεις την πιο φθηνη οπως σου ειπε και ο Chris.Ολες reference ειναι και κλοκαρουν το ιδιο (με ελαχιστες διαφορες και εξαιρεσεις).Οποτε δεν το πολυ σκεφτεσαι.

Για τις μνημες τωρα,σε γενικες γραμμες και ειδικα απο τη στιγμη που δεν θελεις να benchαρεις,σε απασχολει να ειναι 1600αρες,με οσο το δυνατον χαμηλοτερα timings.Οι 2000 ειναι overkill imho,απο τη στιγμη που θα παιζουν ψιλο στοκ (και που ετσι και αλλιως για να τις βαλλεις να παιζουν στα 2000mhz θα πρεπει αν κλοκαρεις,με αντιστοιχο multi και την cpu,να βαλλεις το αντιστοιχο διαιρετη κ.ο.κ)

Για τον επεξεργαστη,θα πρεπει να ψαξεις στο νετ να ωρεις πια στεπινγκς πανε "καλα".Πανω κατω ομως ολα τα εχουν τα 3,6-4,0 γιγα με νερο/καλο αερα (μιλαμε παντα για stable και με νορμαλ ρευμα καταστασεις).ΑΠο κει και περα αυτο που παιζει ειναι ποσο ρευμα θελει ο καθενας για την αντιστοιχη συχνοτητα.

Αυτο που ψαχνεις δεν ειναι το stepping,αλλα το batch του επεξεργαστη κυριως.Stepping πρεπει απλα να ειναι D0 (αμα μιλαμε για 920).

Παμε παρακατω.

Τα mp3 γιατι να τα εχεις σε εναν scasi των 36γιγα?Για να κανεις πιο γρηγορα αναζητηση απο τα windows?

Βαλ'τους και τους δυο σε RAID (υποστηριζει raid ο scasi controller σου?) και κανε λιγη υπομονη.Ή πουλα τους και παρε εναν SSD,αλλα ετσι θα ξεπερασεις λιγακι το ψυχολογικο οριο των 1000 ευρω.

Υπαρχει και η επιλογη του Kingston του 40αρη,αλλα θα σου φανει παλι μικρος,αφου σου φαινεται μικρος ο 36αρης.

Την ZS γνωμη μου?Κρατα την.Θα ναι πολυ καλυτερη απο την onboard.Και συγκεκριμενα η P6T εχει 2 pci.Οι περισσοτερες εχουν 2 βασικα,απλα οταν πας να κανεις Crossfire/SLI εξαφανιζονται :( γιατι ο σχεδιασμος των μητρικων ειναι ετσι...

Το τροφοδοτικο σου τωρα,ηταν καλο 4 χρονια πριν,που το ειχες παρει.Τωρα πλεον δεν ειναι και ειναι και μικρο απο πλευρας ισχυος.Κατι που χρυσοπληρωσες πριν απο 4 χρονια και σε χει παει μεχρι τωρα,τα χει βγαλλει τα λεφτα του,οποτε get over it :p

Κουτακι κρατας αυτο που εχεις φυσικα.Δεν εχει αλλαξει το form factor και δεν το βλεπω να αλλαζει συντομα :D

Παμε τωρα στα νερουλαδικα.

Τι μπλοκ εχεις τωρα?Και βασικα,πες μας απο τι αποτελειται η υδροψυξη σου.Να δουμε αν και τι κανει/ επαρκει για το καινουριο set up και τι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα ειδα τα λινκς φυσικα, και ειδα και τις μνημες και τα σχετικα.

Ειπαμε οτι τα εχω παρατησει, οχι οτι ειμαι ασχετος.:p..ξερω καλα και για τα FPO batch και για τα στεπινγκ...14 επεξεργαστες σε 1μιση χρονο ειχα αλλαξει ολοι επιλεγμενοι με το χερι μαλαισιανοι...μην πω για μνημες χιιχι...Απλως απο το 2004 που ειχα φρεον και μλκιες και μετα επαψα να ασχολουμαι. Βλεπω σημερα μπαιος και εχει 10000 ρυθμισεις και δεν εχω ιδεα τι παιζει με δαυτες..ενω παλια ηξερα καθε ρυθμιση στο μπαιος των μητρικων μου...

Γιαυτο και ζητω την γνωμη σας!

Προσωπικα στο θεμα τροφοδοτικο διαφωνω. Το ακριβοπληρωσα, εχει το μεγαλο θυμαμαι κοννεκτορα και εχω ανταπτορα για τις νεες μητρικες κτλπ...και δεν ειχα ποτερ προβλημα. Γιατι να τα εχει παιξει? Να πω οτι ΔΕΝ επαρκει για την καρτα γραφικων η οποια στην ουσια αποτι καταλαβα αυτη τραβαει τον ποπο της απο ρευματα, το καταλαβαινω.

Δεν κολλαω στα 200 ευρω του τροφοδοτικου. Απλως λεω αν ΔΕΝ υπαρχει προβλημα γιατι να μην το κρατησω...thats all.

Καρτα γραφικων...επειδη πλεον θα μπορω να κανω μινι αναβαθμισουλες για τα επομενα 2 χρονια υποθετω με τις νεες μητρικες και σοκετ, (εκτος και αν λεω μλκιες) καλο θα ηταν να μην χρυσοπληρωσω κατι...δηλαδη να μην παρω αφροκρεμα αφουσ ε 1-2 χρονια κανεις μια αναβαθμιση και τελος...σε καρτα η και επεξεργαστη πχ...Αρα θελω μια που να παιζει νεους τιτλους...γρηγορη φυσικα αλλα οχι αφροκρεμα για 10 παραπανω fps....

Με το κουτι ολα καλα λοιπον :)

Μνημες ποιες προτεινεις για τα 4 γιγα περιπου που θα κλοκαρει ο επεξεργαστης?

Παλιοτερα βλεπαμε τι fsb θα σηκωσει ο επεξεργαστης, κοιταγαμε να τρεξουμε divider τις μνημες με τα χαμηλοτερα ταιμινγκς που μπορουσαμε η και 1:1....

Γιαυτο ρωτω...συγκεκριμενα ποιες μνημες προτεινεται ωστε να εχω το μεγιστο bandwith στα 4 γιγα που θα σηκωσει αν ολα πανε καλα ο επεξεργαστης?

Σκληρους κρατω αυτους που εχω.

Ραιντ με εναν 15000 και εναν 10 000 στροφες?

Ο 10χιλιαρος ειναι παλιος....το κοντρολλερ ειναι u160 με 2 καναλια...δεν κανει ραιντ...αρα τους κρατω μεχρι να χαλαρωσει η αγορα με τους SSD.

Θα κανω update λοιπον την συνθεση με τα κομματια που προτεινετε ωστε να καταληξουμε καπου...

:D

:)

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα τα νερα....

Ειχα asetek waterchill μαζι με το μαχ 2 τζιτι.

το αναβαθμισα λοιπον μιας και η αντλια ταπαιξε και πηρα της alphacool την αντλια μεσα στο ρεζερβουαρ της. 10 χιλιοστα σωληνες....το ψυγειο της asetek το παλιο που ηταν σαν αυτα των βαποτσιλ για το φρεον και περσι πηρα 2πλο ψυγειο και τα εχω σε σειρα...ολα με 80αριδες ανεμιστηρες...το μπλοκ ειναι της asetek αρα ξεχνα το....ειχα 3 μπλοκς παλια...πλεον ουτε για chipset ουτε για γραφικων....μονο επεξεργαστη εχω...

θελω λογικα μπλοκ...αν δεν εχει μεγαλες διαφορες με αερα τοτε προτιμω να μεινω με αερα και τα νερα να τα παρατησω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εδω σε πετυχαινω ρε??? δεν τα ριχνεις στο αυτοκινητο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο???χαχαχα

Προσωπικη αποψη.

Ο Core i7 920 ειναι μια χαρα για αρχη.

Μητρικη αν σε ενδιαφερει να παιξεις στα 4G περιπου με αερα τοτε και μια μετρια μητρικη μπορει να το κανει. Ειδαλλως πηγαινεις στα ακριβα κομματια (300€ περιπου).

Μνημες: ενα κιτακι στα 1600 3χ2GB με νορμαλ timings (8αρια) ειναι μια χαρα. Οι διαφορες ειναι ελαστιχες.

ψυξη: για τα 4G με μια Prolimatech Megahalems ή Black Shadow θα εισαι μια χαρα. Δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Καρτα τσιμπα μια της σειρας 5850-5870.

Αν πας σε τετοια καρτα τοτε τροφοδοτικο χρειαζεται. Ριξε μια ματια στο 750αρι της Corsair που εχει το Πλαισιο.

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ο Ζαχος ορθος εμιλησε με μονη διαφωνια μου την γενικοτερη θεωρηση για την μητρικη.

Και τι εννοω.Δεν θεωρειται μετρια μια μητρικη στο ευρος των 160-230 ευρω,μην τρελαθουμε κιολας...

Οι διαφορες σε κλοκς που εχει μια τετοια απο μια των 350 ευρω ειναι ελαχιστες εως μηδαμηνες...

Και εν πασει περιπτωση μιλαμε για home clocks 24/7 και οχι bench rig...

Οι mobo των 350 ευρω ειναι για τα bench.

Τα βασικα που ενδιαφερουν σε μια μητρικη για να ειναι καλη,εκτος απο τα φτανει ευκολα το fsb που εμεις επιθυμουμε,ειναι να εχει solid state πυκνωτες,αρκετα sata ports,gigabit lan (αν εχει και 2 δεν θα λεγαμε οχι σε περιπτωση που το χρειαζομαστε),CF/SLI support (κυριως CF) και υποστηρικη RAID.

Ολα αυτα μια καλη μητιρκη με 160-230 ευρω τα εχει και με το παραπανω ;)

Στο θεμα μας τωρα.

Το τροφοδοτικο δεν ειπα οτι εχει χαλασει...

Ομως πρωτον,αν πας (που κατα 99% θα πας με βαση τις απαιτησεις που δηλωνεις) σε 5850 (ποσο μαλλον δε σε 5870/5890) ή μελλοντικο CF,τοτε τα Watt του δεν φτανουν σε συνδιασμο με εναν κλοκαρισμενο επεξεργαστη και ειδικα αμα κλοκαρεις και την καρτα (που γιατι να μην το κανεις :p).

Δευτερον,τα τροφοδοτικα οσο καλα και να ειναι,αντικειμενικα εχουν ενα life circle.Δεν ειναι 1-2 χρονια σιγουρα,αλλα στα 4 αρχιζουν και τον πλησιαζουν στο τελος.Ειδικα τροφοδοτικα που δεν ειναι πχ για servers ή κατι το πολυ εξεζητημενο.

Υπαρχουν ομως και πρακτικοι περιορισμοι.Για παραδειγμα το τροφοδοτικο σου (αληθεια,δεν μας λες και το μοντελο του ακριβως για να δουμε τι ψαρια πιανει?) σιγουρα δεν θα εχει 6πινο που χρειαζονται οι καινουριες καρτες γραφικων.Γιατι το 2004 δεν υπηρχε καν σαν σεναριο το να χρειαστουν 6πινη επιπλεον τροφοδοσια οι VGA.Τοτε οι ενεργοβορες καρτες γραφικων (τυπου 6600gt/6800gs/gt/ultra) ειχαν εξτρεα τροφοδοσια απο molex και τελος.

Επισης,αμφιβαλλω αν εχει 8πινη τροφοδοσια για την μητρικη και το να χρησημοποιεις ανταπτορες δεν ειναι και οτι το καλυτερο.

Οποτε οπως καταλαβαινεις,για ολους τους προαναφερθησες λογους,θα πρεπει να αλλαξεις το τροφοδοτικο σου,

Και αν δεν τσιγκουνευτεις τα λεφτα,οπως σωστα δεν εκανες και την προηγουμενη φορα,θα σε ακολουθησει και αυτο πιστα για τα επομενα 3-4-5 χρονια στις αναβαθμησεις σου.Αρκει να ειναι απο 750W και πανω για να εχεις ενα τοσο μεγαλο χρονικο περιθωριο μπροστα σου.

Θα μπορει ετσι να καλυψει και CF και δισκους/ανεμηστηρες πολλους και κλοκια καλα σε cpu & vga.

Εν κατακλειδι επομενως,ερχομαστε στο ζητουμενο και καταληγουμε :)

Εγω την προταση μου την εκανα,συγκεκριμενα και δεν νομιζω οτι θα βρεις κατι καλυτερο απο πλευρας value for money και performance per cost .

Δεν χρειαζεσαι εξεζητημενες μνημες,αρκει να ειναι 1600αρες και με 7αρια ή 8αρια (ή και 9αρια αν δεις οτι αποδεδειγμενα παιζουν χαμηλωτερα στα ρολογια που θα παιξεις).

Αρα εχουμε και λεμε

I7 920

Asus P6T

6 (2x3giga) giga ddr3

Ati 5850

Corsair 750 HX

Κρατας κουτι/δισκους/καρτα ηχου και εισαι μπομπα

Παμε τωρα στην ψυξη.

Το μπλοκ σου τι σοκετ ειναι?Αν ειναι 775 τοτε η μητρικη (για την Ρ6Τ λεω γιατι δεν ισχυει για ολες το ιδιο) εχει τρυπες,οποτε μπορεις να το κουμπωσεις και να κανεις τη δουλεια σου.

Αν δεν ειναι 775 θα πρεπει να παρεις μια αεροψυκτρα.Το ποσα θα χρειαστουν να σκασεις θα εξαρτηθει απο τα ρολογια που εισαι διατεθειμενος να παιξεις για καθε μερα.Ξεκινας λιγο κατω απο τα 20 ευρω (Artic Freezer Pro rev.2) και πας μεχρι τα 60.Με ενα 40αρι εισαι κομπλε νε κορυφαιες επιδοσεις για αερα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ζαχαρια!!!

Παλια φιλε κλοκαραμε καλα....τωρα πλεον τουρμπιζουμε καλα...ξερεις εσυ...χαχα...

Ειπα να το αναβαθμισω το παλιοπραγμα με καλα κομματια...αλλα πλεον οχι με τις υπερβολες που εκανα παλια...

στο θεμα μας...

Να το τρεξω με νερα? τι γοτερμπλοκ θελω? 3/8 εχω σωληνωσεις....αρα θελω και ρακορ και μλκιες...478 σοκετ ειναι ο πρεσκοτ μου...παμε για καινουριο δεν το συζητω...εκτος και αν με αερα ξεμπερδευω και εχω και το κεφαλι μου ησυχο διχως αντλιες, ανεμιστηρες και τα σχετικα διχως να του κοβω τα φτερα ομως στο κλοκαρισμα του...Δηλαδη αν με νερα θα παρω αλλα 50 μεγαχερτζ πχ...κλαειν....αυτο εννοω...Δεν δουλευει και το μαχ 2 τζιτι να το εβαζα πανω να ξεμπερδευω.

Προτεινετε μου και ενα κιτακι μνημες ρε παιδες...συγκεκριμενα σας παρακαλω...

Και μην ξεχασω η Ντελουξ 2 απο την Ντελουξ 1 Ρ6Τ τι διαφορα εχουν? Δεν βρισκω κατι....

μερσι..

Link to comment
Share on other sites

Προφανως αναφερεσαι στην διαφορα μεταξυ της P6T Deluxe Vs P6t Deluxe V2,σωστα?

Δες σχετικα εδω

Υποτιθεται πως η αλλαγη εγινε για να βγαλουν τον SAS controller που ηταν προβληματικος.

Αυτο ειχα βρει τοτε που τα εψαχνα (για τους λογους της συνθεσης του νηματος με τις προτασεις του μηνα) και δεν το εψαξα πιο ενδελεχως.

Για την ψυξη τωρα.

Με τα ιδια λεφτα που θα παρεις ενα καινουριο μπλοκ,θα μπορεις να παρεις μια καλη-δυνατη => αποδοτικη αεροψυκτρα.

Σε τι ρολογια θελεις να παιξεις?Ακομα δεν μας εχεις πει.

Tα 4γιγα,με ενα καλουτσικο κομματι που να μην θελει παρα πολυ ρευμα,λογικα,θα μπορει να τα κρατησει μια καλη αερογομαροψυκτρα σε νορμαλ επιπεδα θερμοκρασιας under stress.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω εχουμε καταληξει σε επεξεργαστη και ψαχνουμε τα υπολοιπα.

στο θεμα της μητρικης, η εμπειρια του Georgesod με προβληματισε, κραταω μια πισινη για να δουμε πως θα τα παει και η UD7. Εριξα μια ματια στις μητρικες με το Χ58, η P6T εχει 8 phases, η P6T Deluxe V2 - 16, οσες και η ναυαρχιδα της ASUS Rampage II Extreme. Η αποδεδειγμενα καλυτερη ολων EVGA Classified εχει 10 ενω η Gigabyte εφοδιασε την UD5 με 12 και την UD7 με 24 (το θεωρώ υπερβολη)!!!

Αν με την αποψη του Γιωργου οι 8 ειναι λιγες, ξερουμε οτι οι 10 της Classi ειναι αρκετες, οποτε λογικα σκεπτομενος θα επελεγα ή την Gigabyte UD5 (12 phases - 237,00 €) ή την P6T Deluxe V2 (16 phases - 260,00 €). Προσωπικα θα πηγαινα για την P6T Deluxe V2 λογω της συμπαθειας μου για τις ASUS. :p

Να σημειωθει οτι δεν εχω ιδεα πως κλοκαρουν οι μητρικες, οτι βγαινει απο τα "νουμερα" λεω...

η διαφορα της P6T Deluxe V2 με την P6TD Deluxe πρεπει να ειναι οι καλυτερης ποιοτητας Ιαπωνικοι πυκνωτες της πρωτης. δεν βρηκα κατι αλλο στο site της ASUS.

μνημες θα επελεγα τις OCZ Gold 6GB DDR3-1600 Ram Kit (PC3-12800, 8-8-8-24). Παραπανω δεν αξιζει, ενδεικτικα, για να κανεις τα 8αρια -> 7αρια θελεις + 50 ευρω...

για την καρτα τωρα, στην αναλυση που παιζεις, πιστευω πως μια 5850 σε καλυπτει. παιρνεις απλα την πιο φθηνη, εχω την εντύπωση πως ειναι ολες βασισμενες στο reference design.

Οσο για το τροφοδοτικο, απο την στιγμη που δεν ερχονται πλεον τα silverstone olympia και τα PC Power & Cooling, εχουμε την κυριαρχια της corsair με το Corsair CMPSU-750TXEU, υπαρχει και σε modular με + 20 γιουρα.

με ολα αυτα φτασαμε το χιλιαρικο :p

Link to comment
Share on other sites

Το 750 ΗΧ ειναι ελαφρως καλυτερο απο το αντιστοιχο μη-modular 750 ΤΧ

Εχει υψηλοτερο energy efficiency (88+% εναντι 80+%) κατα κυριο λογο και 7 χρονια εγγυηση αντι για 5 που εχει το ΤΧ.

Και τα δυο PSU ειναι made by CWT (οπως και τα περισσοτερα αν οχι ολα κορυφαια τροφοδοτικα της αγορας) με ελαχιστες μικροδιαφορες μεταξυ τους στα "σωθικα" τους,οπως φαινεται και στα αρθρα που παραθετω παραπανω.

Επισης το ΗΧ προσφερει και την ευκολια του modular,οποτε γλυτωνεις απο το περιττο καλωδιομανι το οποιο δεν χρησημοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πολυ ομορφα...

καταληξαμε λοιπον στις ο σι ζεντ μνημες? Εχουν ελπιδα τσιπ αυτες?

Μητρικη την ντελουξ 2...επεξεργαστη...

Τροφοδοτικο το καλο το 850αρι....

και καρτα γραφικων?

Αξιζει η 5000 η να παιξω με 4000?

23αρα οθονη...

σε ενα χρονο πχ παιρνω καινουρια καρτα γραφικων δεν κολλαω εκει...

Εννοω αξιζει τα λεφτα της η 5000 η να παιξω με 4850 η δεν ξερω εγω ποια...

Απο που να παρω τα κομματια? Ωστε να ζητησω και τον επεξεργαστη να εχει το μπατσ που θελω...τουλαχιστον DO....

Παμε σε υδροψυξη με 3/8....λεω...να το συνεχισω δηλαδη.

Τι μπλοκ να παρω?

Νομιζω με νερα μπορω να παιξω πολυ πανω απο 4 γιγα...

Δωστε τις τελευταιες συμβουλες σας παρακαλω....

Το ωραιο ειναι οτι θα παρω τα ιδια χ 2...θελει και ο αδερφος μου και η ι5 συνθεση που καναμε ...αρχι....α....250 ευρω πιο φθηνα ερχεται με 3 γιγα μολις μνημη αρα δεν αξιζει....

Πειτε λοιπον τις τελευταιες λεπτομερεεις σας παρακαλω...απο που αξιζει να τα παρω μιας και θα σκασουεμ 2μιση κοντα χιλιαρικα μιας και θα παρω και αντιγραφικο και κουτι για να βαλω τα παλια μου κομματια μεσα ωστε να το αφησω στον πατερα μου...(χαραμη τα βολτ μοντς πουε κανα παλι στην P4C800 Που πηρα πριν 2 μηνες...αχαχα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.