Jump to content



Συνθεση πισι για οβερκλοκινγκ...χαλαρο αυτη τη φορα...


brwmogazos

Recommended Posts

Εν το μεταξυ μου γιαλυσε και το κουλερμαστερ κοσμος Σ κουτι.

απο τιμη φωτια αλλα μπορω να του χωσω και τα 2 ψυγεια μου μεσα (ενα μονο και ενα διπλο) αντλια και μλκιες...να του βαλω 1/2 ιντσας σωληνωσεις απο 3/8 που εχω τωρα και να τα κρυψω ολα μεσα ομορφα και ωραια...

που φτασαμε ρε...μισο πισι φτιαχνεις και θελεις εναμιση χιλιαρικο....αχαχα

Link to comment
Share on other sites

και καρτα γραφικων?

Αξιζει η 5000 η να παιξω με 4000?

Σιγουρα.

Απο που να παρω τα κομματια? Ωστε να ζητησω και τον επεξεργαστη να εχει το μπατσ που θελω...τουλαχιστον DO...

μπορεις να τα παραγγειλεις απο οποιο καταστημα θελεις απο το ιντερνετ, αλλα για τους επεξεργαστες θα προτεινα να πας εσυ σε καποιο καταστημα και να τους "διαλεξεις" (τα δοκιμαζεις και τα 2 στα γρηγορα και κρατας το καλυτερο :p).

Νομιζω με νερα μπορω να παιξω πολυ πανω απο 4 γιγα...

εξαρταται απο το ποσο ειναι το "πολυ πανω", το ψυγειο, το block κλπ...

Εν το μεταξυ μου γιαλυσε και το κουλερμαστερ κοσμος Σ κουτι.

ριξε και μια ματια στο CM HAF-932 ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυριο στελνω τον αδερφο μου να παρει επεξεργαστη και τα κομματια τα δικα του δηλαδη....

Για το στεππινγκ κατι που να κανει μπαμ εχουμε? FPO Batch η εργοστασιο παραγωγης....κατι που να ξερουμε οτι θα του βγει σε D0?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ι7,οποτε και δεν εχω ασχοληθει καθολου με τα fpo batch τους που παιζουν ψηλα.

Στους Q και E 6600 που ειχα,ηξερα αλλα τωρα δεν :D

αν ψαξεις λιγακι στο νετ παντως σιγουρα θα βρεις αρκετες πληροφοριες

Οπως για παραδειγμα εδω

edit:

+1 για το HAF

Στα ~100 ευρω ειναι καλο τιμια αγορα κατα την αποψη μου.Και απο αποψη χωρου αλλα και σαν κατασκευη.

Και χωραει και τα κερατα τσι μανασ' μεσα banana

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα κομματια του αδερφου μου ηρθαν και το εστησα πρχθες. Χθες μπηκαν τα 7αρια 64μπιτα...

Ολα καλα προς το παρον. το πισι φυσαει

Ομως...η μητρικη εχει ενα σκασμο ρυθμισεις που δεν καταλαβαινω.

Ακομα δεν μπορω να βρω τροπο να τρεξω τις μνημες 1600....

533 τις τρεχει με 7 - 7 -7 ενω οι μνημες ειναι PC1600 8 8 8

Για πειτε καμια ρυθμιση του κωλομπαιος ρε παιδες...

Αν διαλεξω απο το μπαιος 1600 την μνημη την κραταει με 7αρια ταιμινγκς στο auto και δεν μπουταρει γουιντοους....

Link to comment
Share on other sites

Mε 8αρια παίζει? η πήγες κατευθείαν στα 7αρια?

Πιθανόν να μη παίζει ο controller τις μνημες σου.. η οι ίδιες οι μνήμες με 7αρια

Δώσε λεπτομεριες...

Τι ρεύμα δίνεις στον επεξεργαστή,στον controller, στις μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλλεις manual την συχνοτητα της μνημης με το ρευμα που δινει ο κατασκευαστης και με τα timings που οριζει.

Θα πρεπει επισης ομως να ορισεις και τον καταλληλο διαιρετη με την cpu για να μπορουν να παιξουν εκει :D

Δεν αρκει κοινως να βαλλεις τις μνημες στη μαμα συχνοτητα,θα πρεπει να ανεβασεις και το cpu σου με τον καταλληλο διαιρετη για να παιξουν ολα εκει που θελεις

Link to comment
Share on other sites

Αψογος θα τα δοκιμασω παιδες...

Ασχετος εντελως νιωθω ρε πστη μου...

Αρα ισως εχουμε θεμα με τα ρευματα...σωστα...

Το Dram βολτατζ θελει σκαλισμα η το αφηνω Auto?

Τι μουλτιπλαιερ εχει ο ι7 920?

Αυτα τα dividers εψαχνα αλλα δεν πολυεβγαζα ακρη...παλιοτερα ειχαμ 2/3 και 4/5 και ολα καλα...ξεκαθαρα...εδω εχει 3 ρυθμισεις για να γυρισεις σε manual πχ την συχνοτητα του επεξεργαστη και ενα σκασμο μλκιες...

Ειμαι και λιγο αδικαιολογητος γιατι δεν πολυεκατσα να ασχοληθω...

Να ψαξω να βρω και τι ρευμα θελουν οι μνημες απο την μανα τους κτλπ...και αφου αγορασουμε και μια ψυκτρα

προτεινετε μια ρε παιδες οχι πανακριβη αλλα πολυ καλη σαν βαλιου φορ μανει...εφοσον ειναι του αδερφου μου,να αρχισω να το ανεβαζω λιγο....

Προς το παρον δηλαδη ΔΕΝ σκαλισα τιποτα...ολα σε auto τα εχω απλως ηθελα να τρεξω τις μνημες στηνσ ωστη συχνοτητα για αρχη...Ουτε ταιμινγκς-λειτενσις αλλαξα ουτε τιποτα... Θα φτασουμε και εκει...

Link to comment
Share on other sites

Για ψυκτρα εδω εισαι.

Δεν πρεπει αν υπαρχει πιο value for money ψυκτρα για να κλοκαρεις.Εχει φοβερη αποδοση και κοντραρει καλα τις κορυφαιες Megahalems κτλ.

Απαραδεκτος δεν εισαι,απλα εκτων πραγματων θα κατσεις να ασχοληθεις αφου θελεις να τα κλοκαρεις γιατι αλλιως,οπως πολυ καλα ξερεις απο την εμπειρια σου,δεν θα μπορεσεις να ανεβεις γιατι παντα θα σε κοβει κατι και δεν θα ξερεις τι :p

Τα default ρευματα και timings των μνημων πρεπει να τα αναφερει και πανω στη συσκευασια τους.

Ρευματα σαν γενικη κατευθυνση εχε κατα νου οτι τα βασικα τουλαχιστον δεν τα αφηνεις στο auto ποτε,γιατι συνηθως δινουν πολυ περισσοτερο ρευμα απο οσο χρειαζεται με αποτελεσμα να εχεις αυξημενες θερμοκρασιες και ασταθεια (μερικες φορες).Δηλαδη cpu/ram/NB/timings θα εισαι manual,για τα λοιπα βλεποντας και κανοντας ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρα ισως εχουμε θεμα με τα ρευματα...σωστα...

Το Dram βολτατζ θελει σκαλισμα η το αφηνω Auto?

Τι μουλτιπλαιερ εχει ο ι7 920?

Αυτα τα dividers εψαχνα αλλα δεν πολυεβγαζα ακρη...παλιοτερα ειχαμ 2/3 και 4/5 και ολα καλα...ξεκαθαρα...εδω εχει 3 ρυθμισεις για να γυρισεις σε manual πχ την συχνοτητα του επεξεργαστη και ενα σκασμο μλκιες...

Ειμαι και λιγο αδικαιολογητος γιατι δεν πολυεκατσα να ασχοληθω...

Ριξε αν θες μια ματια στα επομενα link:

Overclocking Intel's Core i7 920

How to Overclock the I7

Max Base Clock Strategy Guide

Guide to Overclocking the Core I7 920 to 4.0ghz

Link to comment
Share on other sites

παιδες ευχαριστω για τις απαντησεις...

θα τους ριξω μια ματια...

αν δεν ειναι και δικο σου το πισι δεν καιγεσαι και τοσο, ενα πραμα.... :D

Αν και δεν βλεπω νεα περι νεων επεξεργαστων επομενως με βλεπω να χτυπαω τα ιδια κομματια συντομα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.