Jump to content



Δεν εμφανιζετε το usb flashάκι ???


jimaros69

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Αλλη μια φορα θα χρειαστω την βοηθεια σας μιας και ειμαι στα ορια να σπασω το PC μου αφου δεν αντεχω αλλη clean εγκατασταση... (6 στο συνολο σε 3 μηχανηματα)

Το ολο θεμα ξεκινησε αφου εγκατεστησα ενα demo προγραμμα δημιουργειας και κοπης αυτοκολλητων που μαζι του εγκατεστησε και αλλο ενα το HARDLOCK :devil:

Αφου το επεξεργαστηκα και ειδα οτι δεν μου κανει το επεγκαταστησα και αυτο και το ρημαδι το Hardlock.

Απο τοτε και μετα δεν εμφανιζετε το flashακι στο "Ο Υπολογιστης μου" με τιποτα...

Οταν το κουμπωνω-ξεκουμπωνω ακουγετε ο χαρακτηριστικος ηχος και εμφανιζετε το μηνυμα στο system tray αλλα απο εκει και περα τιποτα.

Δοκιμασα απο την διαχειρηση να του ορισω γραμμα

να απεγκαταστησω τους drivers του και ολου του ελεγκτη και των hub γενικα και οτι αλλο περασε απο το φτωχο μου το μυαλο αλλα τιποτα...

Plz Help .....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό...

Φτιάξε ένα .bat αρχείο με τις γραμμές

@echo off

set devmgr_show_nonpresent_devices=1

devmgmt.msc

Τρέξτο και θα σου εμφανίσει το hardware του υπολογιστή όπου θα πας και θα επιλέξεις "View -> Show hidden devices" από το μενού. Εκεί θα σου εμφανίσει γκριζαρισμένους και όλους τους εγκατεστημένους αλλά μη ενεργούς drivers. Απο κει και πέρα μπορείς να αρχίσεις να αφαιρείς drivers με προσοχή. Εμένα με έχει σώσει κάνα δυο φορές αυτή η διαδικασία.

Ελπίζω να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $pIdy_mc

Για τι stick μιλάμε, τι μάρκα, έκδοση, τι PC έχεις κ.τ.λ. ?

OCZ RALLY2 2GB

Σε celeron 2.4 με 756 mb ram

τρεχει win XP PRO.

Αρχική απάντηση από n1ck0s

Δοκίμασε αυτό...

Φτιάξε ένα .bat αρχείο με τις γραμμές

Ελπίζω να βοηθήσει.

καλο το .bat αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα απο το να ανοιξω την Διαχειρηση υλικου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $pIdy_mc

Πήγαινε στην διαχείρηση υλικού, βρες τη συσκευή σου, πάτα ιδιότητες και κάνε ενημέρωση τους drivers :)

Το εχω ηδη κανει... αλλα δεν θελει να εμφανιστει.

Link to comment
Share on other sites

My Computer (δεξι κλικ) -> Manage

Storage -> Disk Management

Θα δεις το στικακι να το αναγνωριζει σαν "Diskx, Removable, 2GB".

Δεξι κλικ και πατας: Change Drive Letter and Paths

Πατας το κουμπακι Change Και του δινεις το γραμμα "Z" για να μην ξαναντιμετοπισεις παρομοιο προβλημα.

Τα κλεινεις και πας στο My computer για να δεις το στικακι σου ως Z

To φαινομενο ειναι γνωστο και συμβαινει γιατι αλληλοκαλυπτονται τα "γραμματα" μεταξυ συσκευων.

Link to comment
Share on other sites

slotkiller, +1 :T:

υποθέτω ότι έχεις βάλει daemon tools, ή Alcohol 120% ή PowerISO στο λειτουργικό σου; Αυτά τα προγράμματα επειδή φτιάχνουν εικονικά drives, τα κάνουν λίγο μαντάρα με τα γράμματα των συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω..... δε μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο.

Αλλα απο την στιγμη που στο βλεπει κανονικα στο Disk Management νομιζω οτι το προβλημα ειναι αυτο ακριβως που ανεφερα. Τωρα γιατι ακομα και με αλλο γραμμα δεν εμφανιζεται ειναι παρα πολυ περιεργο :(

Link to comment
Share on other sites

Πλεον το προβλημα λυθηκε με τον ενδεδειγμενο τροπο λυσης των προβληματων των widows!!!

Eκανα μια clean εγκατασταση και το προβλημα τελος

μεχρι φυσικα να εμφανιστει νεο προβλημα....:computer:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.