Jump to content


PSU Sleeving Guide


deceptive_d

Recommended Posts

Μια και ετοιμαζομαι για το πρωτο μου sleeving να ενας ωραιος οδηγος και για οσους newbies like myself για να αρχισουν..

http://www.gruntville.com/howtos/psu_sleeve/index.php

Ξερει κανεις που μπορω να βρω εδω κανενα καλο sleeving tool kit? Ειχε ενα το multirama (ac ryan) αλλα τους εχει τελειωσει σε ολα τα μαγαζια και δεν ξερουν ποτε θα ξαναφερουν

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πάς να αγοράσεις από ένα μαγαζί με είδη αλιειας μία σχετικά χοντρή πετονιά και με λίγη υπομονή να τυλιξεις τα καλώδια σου. Έχει και σε διάφορα χρώματα.

Δεν μου αρέσουν τα ετοιματζίδικα προτοιμώ τα homemade....:)

Link to comment
Share on other sites

Click Me

Χοντρη μπετονια?Καλη ιδεα..αλλα θελει πολυ δουλεια...:confused:Μπορεις να ανεβασεις καμια φοτο να δουμε τι παιζει?

Ασε που με το διχτακι του sleeving kit τα καλωδια θα ειναι πιο χαλαρα μεταξυ τους...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα υποψη μου heat shrink και οχι διχτακι.

@ $George Vasil$ , θανκς

@ drakoulis, Και εγω προτιμω τα σπιτικα αλλα αυτο με την πετονια δεν το ειχα σκεφτει. Αν εχεις καμια φοτο ανεβασε την να την δουμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από drakoulis

Γιατί δεν πάς να αγοράσεις από ένα μαγαζί με είδη αλιειας μία σχετικά χοντρή πετονιά και με λίγη υπομονή να τυλιξεις τα καλώδια σου. Έχει και σε διάφορα χρώματα.

Δεν μου αρέσουν τα ετοιματζίδικα προτοιμώ τα homemade....:)

αρχιζεις σημερα και τελειωνεις μεθαυριο.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι λέτε για πετονιά και ταινίες; Καμία σχέση δεν έχει το αποτέλεσμα, αφήστε τη δουλειά που χρειάζεται.

Στην περίπτωση της πετονιάς χρειάζεται τρελό μεράκι και πάρα μα πάρα πολύ χρόνο. Αν χρειάζεσαι 1-2 ώρες με έτοιμα sleeves, με την πετονιά θα χρειαστείς 1-2 μέρες τουλάχιστον. Και το αποτέλεσμα δε νομίζω να είναι ιδιαίτερα αξιόλογο...

Στην περίπτωση της ταινίας, σίγουρα φαντάζει πιο εύκολο και απο τα sleeves. Το αποτέλεσμα ωστόσο θα είναι πολύ πιο άθλιο ενώ τα καλώδια θα είναι ιδιαίτερα δύσκαμπτα. Δεν θέλω να αναφέρω βέβαια την κόλλα που θα μείνει εαν αποφασίσετε να αφαιρέσετε την ταινία κάποια μέρα...

Το θερμοσυστελώμενο είναι ίσως η καλύτερη homemade λύση (και η πιο φτηνή) ωστόσο και δύσκαμπτα θα είναι τα καλώδια και ίσως σαν εμφάνιση κάποιοι να μην το προτιμούν.

Προσωπικά στο θέμα sleeving είμαι σαφέστατα υπέρ των sleeves. Το αποτέλεσμα είναι το καλύτερο δυνατό, χωρίς να αποκτούν ιδιαίτερη δυσκαμψία τα καλώδια και χωρίς να υπάρχει πρόβλημα αν θελήσετε να τα αφαιρέσετε. Η τοποθέτηση θέλει λίγη υπομονή αλλά σίγουρα όχι τόση όσο το να κάθεσαι να πλέκεις... Πιστεύω είναι η καλύτερη λύση. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.