Jump to content



Ψύξη Zalman σε 7900GT!!! Ερώτηση και η γνώμη σας!!


Saber_Rider

Recommended Posts

Γειά σας, θέλω αποτελεσματική ψήξη για την κάρτα γραφικών μου. Έιδα στο site της Zalman www.zalman.co.kr την Fatal1ty FC-ZV9 την οποία όμως δεν βρήκα σε ελληνικό site. Επίσης η FC-ZV9 στο site της Zalman αναφέρεται ότι είναι από καθαρό χαλκό το χρώμα του υλικού της βέβαια είναι ασημί και δεν έχει το χρώμα του χαλκού. Ξέρει κανείς να μου πεί που μπορώ να ρτην βρώ στην Ελλάδα και γιατί το χρώμα της είναι τέτειο;;

Αν τελικά δεν την βρώ σκέφτομαι να πάρω την VF900-Cu που πωλείτε γύρω στα 30 ευρώ.

Την έχει δοκιμάσει κανένας σας να μου πει εντυπώσεις, ψύχει αποτελεσματικά τις μνήμες;; Επίσης ξέρει κανένας που μπορώ να βρω την συγκεκριμένη με ledάκι στον ανεμηστήρα της;;

Γιά πάστα πιστεύω η καλύτερη είναι η Artic Silver 5, έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε;;

Και κάτι άλλο για να δόσω μεγαλύτερη τάση στην κάρτα θα πρέπει να το κάνω μέσω του BIOS της mobo (έχω την LanParty UT SLI D και έψαξα αλλά δεν βρήκα ρύθμιση για τάση στην κάρτα γραφικών) ή μέσω του BIOS της κάρτας γραφικών με την βοήθεια κάποιου κατάληλου προγραμματος;;;

Κούρασα λίγο!!! Όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ!! Ευχαριστώ!!!

:nerd: :nerd: :banging: :banging:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την VF700-Cu και παλι ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση της.

για παστα θα προτεινα Ceramique αν δεν εχεις ασχοληθει ξανα.

οσον αφορα την ταση της καρτας,δυστυχως μονο με hardmod γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th.

εγω εχω την VF700-Cu και παλι ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση της.

για παστα θα προτεινα Ceramique αν δεν εχεις ασχοληθει ξανα.

οσον αφορα την ταση της καρτας,δυστυχως μονο με hardmod γινεται.

Kαλύτερα Ceramique γιατί αν είσαι άπειρος και γίνει καμιά στραβή και γεμίσες πάστα τους πυκνωτές, επειδή είναι αγώγιμη η ΑS5, μπορεί να σου τη κάψει τη κάρτα.Κατά τα άλλα μετά τις 200 ώρες κάψιμου που λέει η AS5 λογικά έχουνε την ίδια απόδοση.

Όσο για το vmod στην 7900gt, καλό είναι να κάνεις το 1,2->1,4 μόνο αφού είσαι με αέρα.Δεν είναι δύσκολο να το κάνεις αρκεί να βρεις μια αγώγιμη μπογιά ή αγώγιμο μαρκαδόρο και να έχεις ένα πολύμετρο για να δεις τα αποτελέσματα του πειράματος!

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Θα πάρω την ceramique. Σχετικά με την τάση, δεν μπορώ να την ανεβάσω μέσα από το bios της mobo ή της κάρτας γραφικών με κάποιο πρόγραμμα;; Μόνο με λύσεις hardware γίνεται;; είμαι άσχετος για να επέμβω πάνω στην κάρτα έτσι όπως περιγράφεις.....!!:...: :...:

Link to comment
Share on other sites

Η fatality είναι επινικελωμένη, γι'αυτό είναι ασημί.

Πρόσφατα άλλαξα την ψήκτρα από τη 7900gt μου με μια zalman vf700 και από 45/69 βαθμούς σε idle/load αντίστοιχα, έπεσα στους 38/50. Λογικά η vf900 θα είναι λίγο καλύτερη.

Η Artic Silver 5 είναι πολύ καλή αλλά με θέλει λίγη προσοχή στο άπλωμα ώστε να μην έρθει σε επαφή με τα τσιπάκια που βρίσκονται γύρω από τοn πυρήνα. Και το Artic Ceramic είναι εξίσου καλό και safe..

Για το ρεύμα τώρα. Εκτός από κάποιες evga, όλες οι άλλες δίνουν 1.2v που δεν αλλάζει από το bios. Θα πρέπει να ενώσεις κάποια σημεία στο πίσω μέρος της κάρτας. Λεπτομέρειες εδώ (δες όλο το thread):

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=1526211&postcount=543

Το κόκκινο δίνει +0,05v, το κίτρινο +0,1v και το μωβ +0,2v. Μπορείς και να τα συνδυάσεις.

7900gtvmodbu3.th.jpg

edit: picture

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak

Η fatality είναι επινικελωμένη, γι'αυτό είναι ασημί.

Πρόσφατα άλλαξα την ψήκτρα από τη 7900gt μου με μια zalman vf700 και από 45/69 βαθμούς σε idle/load αντίστοιχα, έπεσα στους 38/50. Λογικά η vf900 θα είναι λίγο καλύτερη.

Η Artic Silver 5 είναι πολύ καλή αλλά με θέλει λίγη προσοχή στο άπλωμα ώστε να μην έρθει σε επαφή με τα τσιπάκια που βρίσκονται γύρω από τοn πυρήνα. Και το Artic Ceramic είναι εξίσου καλό και safe..

Για το ρεύμα τώρα. Εκτός από κάποιες evga, όλες οι άλλες δίνουν 1.2v που δεν αλλάζει από το bios. Θα πρέπει να ενώσεις κάποια σημεία στο πίσω μέρος της κάρτας. Λεπτομέρειες εδώ (δες όλο το thread):

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=1526211&postcount=543

Το κόκκινο δίνει +0,05v, το κίτρινο +0,1v και το μωβ +0,2v. Μπορείς και να τα συνδυάσεις.

Για μέχρι 1,55 σύνολο συνδυασμών.

Αλλά θες ένα νεράκι και ψυκτράκια στα voltage regulators καλού κακού.Από πάνω από 1,55 μέχρι 1,7 αντέχει το καλό νερό μέχρι κάποια όρια,αλλά πρέπει να παρακάμψεις και το κύκλωμα προστασίας υπέρτασης, χρειάζεται άλλο mod extra που δε φαίνεται στη φωτό. Και πιο καλή ψύξη στα voltage regulators![

QUOTE]Αρχική απάντηση από giorgos th. δεν γινεται γιατι η καρτα εχει fixed voltage regulators..οποτε το ξεχναμε το Vmod..

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος ή πρέπει να συμπληρώσεις κάτι εξτρά?Μέχρι 1,55 γίνεται μια χαρά με ένα μαρκαδοράκι αγώγιμης μπογιάς, μέσω software όχι, και πάνω απο 1,55 πρέπει να παρακάμψεις το κύκλωμα προστασίας υπέρτασης όπως είπα πιο πάνω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος ή πρέπει να συμπληρώσεις κάτι εξτρά?Μέχρι 1,55 γίνεται μια χαρά με ένα μαρκαδοράκι αγώγιμης μπογιάς, μέσω software όχι, και πάνω απο 1,55 πρέπει να παρακάμψεις το κύκλωμα προστασίας υπέρτασης όπως είπα πιο πάνω....

το οτι εχει f.V. regulators σημαινει πως δεν μεταβαλλεται η ταση μεσω softmod...το ιδιο λεω...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το forum (http://www.overclockers.gr/vbull/showthread.php?t=19167) προτείνεται το Nibitor2.6a τώρα βέβαια υπάρχει το Nibitor3.0a (http://www.mvktech.net/component/option,com_remository/Itemid,0/func,fileinfo/filecatid,1778/parent,category/)

το οποίο υποστηρίζει την 7900GT.

Μήπως με αυτό το εργαλείο μπορώ να αλλάξω την τάση χωρίς να επέμβω στο hardware;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Saber_Rider

Σε αυτό το forum (http://www.overclockers.gr/vbull/showthread.php?t=19167) προτείνεται το Nibitor2.6a τώρα βέβαια υπάρχει το Nibitor3.0a (http://www.mvktech.net/component/option,com_remository/Itemid,0/func,fileinfo/filecatid,1778/parent,category/)

το οποίο υποστηρίζει την 7900GT.

Μήπως με αυτό το εργαλείο μπορώ να αλλάξω την τάση χωρίς να επέμβω στο hardware;;;

Είπαμε δε γίνεται με κανένα πρόγραμμα....Είναι λόγω κατασκευής των regulators έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν, σ' ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις, μόλις πάρω την Zalman θα προσπαθήσω να αυξήσω την τάση. Ευχαριστώ και τον pcfreak για την κατατοπιστική και χρήσιμη φώτο!!

Αν κάποιος από έσας έχει ανεβάσει την τάση στην 7900GT με αυτόν τον τρόπο μπορεί να μου πει:

Αυτό το μαρκαδοράκι ηλεκτρικά αγώγιμης μπογιάς που διατίθεται, σε κατάστημα επισκευής ηλεκτρονικών θα εχουν;

Μετά την χρήση θα μπορώ με κάποιο τρόπο να βγάλω την μπογιά και να επαναφέρω την ταση στο κανονικό;;

Και πάλι ευχαριστώ!!!:T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Saber_Rider

Αν κάποιος από έσας έχει ανεβάσει την τάση στην 7900GT με αυτόν τον τρόπο μπορεί να μου πει:

Αυτό το μαρκαδοράκι ηλεκτρικά αγώγιμης μπογιάς που διατίθεται, σε κατάστημα επισκευής ηλεκτρονικών θα εχουν;

Μετά την χρήση θα μπορώ με κάποιο τρόπο να βγάλω την μπογιά και να επαναφέρω την ταση στο κανονικό;;

Και πάλι ευχαριστώ!!!:T: :T:

Ψάξε λίγο σε μαγαζιά τέτοια και θα βρεις σίγουρα!Η μπογιά απομακρίνεται πολύ εύκολα και μετά όλα κανονικά!

Aφου θα είσαι με αέρα κάνε αυτό εδώ ακριβώς!

Καλό είναι να έχεις ένα πολύμετρο για να δεις και τα αποτελέσματα του Mod σου...

http://img.photobucket.com/albums/v653/deimos47ca/easy1-4vmod.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το bios θα το αφήσω ως έχει έτσι δεν είναι;;;;

Δεν νομίζω να χρειάζεται κάνα update για να ανεβάσω την τάση;;

ΑΑΑΑΑ και κάτι άλλο ξέρει κανείς από πιο μοντέλο και μετά είναι αδύνατο να αλλάξεις την τάση μέσω software;;;

Σε 7800GT που έχει γνωστός μου λέτε να γίνεται μέσω software;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 02:25]

Ψάξε λίγο σε μαγαζιά τέτοια και θα βρεις σίγουρα!Η μπογιά απομακρίνεται πολύ εύκολα και μετά όλα κανονικά!

Aφου θα είσαι με αέρα κάνε αυτό εδώ ακριβώς!

Καλό είναι να έχεις ένα πολύμετρο για να δεις και τα αποτελέσματα του Mod σου...

http://img.photobucket.com/albums/v653/deimos47ca/easy1-4vmod.jpg

Αυτό που παρουσιάζεις έχει διαφορά με αυτό που δείχνει η φώτο του pcfreak!!

Κάνουν το ίδιο πράμα και οι δυο τρόποι??

Στο thread που προτείνεις έχει και άλλο τρόπο βλέπω!!

Θέλει λίγο μελέτη το thread, δείχνει χρήσιμο!!

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα της εικόνας του ergoteli είναι το ίδιο. Το mod γίνεται με 3 διαφορετικούς τρόπους, κατά τη γνώμη μου το πιο εύκολο είναι αυτό που σου έδωσα. Στο thread που έχω σε link αναφέρει και τους 3 τρόπους.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=94177

Δυστυχώς έχουν σβηστεί οι εικόνες. Το απόγευμα θα ανεβάσω μια με όλα τα mod μέχρι +0,35v. Η γνώμη μου είναι να μην πας πάνω από το +0,2 με αέρα και να έχεις ένα ανεμιστήρα να φυσάει το πίσω μέρος της κάρτας.

Μην μπερδέψεις 7900 με 7800.

Link to comment
Share on other sites

αύξηση του volt της κάρτας γίνεται όταν αρχίζει και βγάζει παραμορφωμένες εικόνες (δηλαδή όταν αρχίζει να ζορίζεται ο πυρήνας)?

ΥΓ Μήπως να χωριστεί το thread και να πάνε κάποια από τα ποστ στο vga overclocking?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.