Jump to content



Συνεργεια αυτοκινητων


ea6gka

Recommended Posts

Καλά , δεν ξέρω αν είναι έτσι... Πάντως να ξέρετε ότι υπάρχουν πολλά ψιλκά γράμματα. Πχ πρέπει να κάνεις το service ακριβώς στον 1 χρόνο , άντε με μικρές αποκλίσεις... Αλλιώς η εταιρεία μπορεί να επικαλεστέι ότι δεν σου ισχύει η εγγύηση. Για να καταλάβετε, άργησα να κάνψ το 2ο service κατά 2 μήνες... Χάλασε η αντλία του αμπραγιαζ και έπρεπε να πάρουν εγκριση απο την ford για αλλαγή. Την μέρα που το πήρα , κάηκε η πολλαπλή και πήγαινε με 3 κυλινδρους.. Και πάλι μου είπαν έπρεπε να δουν απο την ford αν ισχύει η εγγύηση για να δώσουν εγκριση.. Πάλι καλά που όταν έγινε η βλάβη δεν είχα πάει πάνω απο 3500 στροφές γιατί αλλιώς θα έλεγαν ότι έφταιγα εγώ...

Τώρα έχω αργήσει κάνα 6μηνο για το 3ο service αλλά έχω κάνει μόνο 10Κ χλμ και φοβάμαι ότι θα μου πούν ότι δεν ισχύει η εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Χθες, στις 16:22]

@jpcupra:

Αντιπροσωπεία Renault service μικρό για Clio ζήτησε 360 .

Εγώ το έκανα με 110.

Ευχαριστώ.

Γιάννη, πόσταρε το σέρβις και στο GRC να μα΄θουμε και εμείς τίποτα.

dohc16 aka FAMAS

Link to comment
Share on other sites

- - ναι είναι όντως αλήθεια ότι τα kia (αυτό ισχύει κατά περιόδους) έχουν δωρεάν service και ανταλλακτικά μέχρι το αυτοκίνητο να λιώσει ή να πουληθεί... αυτό σημαίνει ότι όσο το κρατάει στο όνομά του ο πρώτος οδηγός ισχύει δωρεάν service. πληρώνεις μόνο έκτακτες συντηρήσεις όπως είναι τα φρένα, φρέον, συμπλέκτης, δίσκοι κτλ.

το ίδιο ισχύει και κατά καιρούς στα hyundai.

όσον αφορά το θέμα της εγγύησης να σας πω για να ξέρετε μερικά ψηλά γράμματα, μιας και ασχολούμαι με το τμήμα εγγυήσεων.

εδώ και μερικούς μήνες βγήκε μια απόφαση από την ευρωπαική ένωση, η οποία λέει πως η εισαγωγική (στην περίπτωσή μας η αντιπροσωπεία), είναι υποχρεωμένη να καλύπτει εγγύηση ανταλλακτικών, έστω κι αν το αυτοκίνητο έχει κάνει service αλλού. αρκεί τα εγγυήσιμα ανταλλακτικά να μην είναι ιμιτασιόν, και η εργασία που έγινε σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο, να μην είναι υπεύθυνη για την βλάβη. με λίγα λόγια...

πας στο συνεργείο της γειτονιάς... βάζεις λάδια, μπουζί, φίλτρο λαδού....

πέρνεις κανονικά τις αποδείξεις και την εντολή επισκευής. (αν δεν έχεις εντολή επισκευής, δεν νοείτε ότι έχεις κάνει σερβις κάπου... είναι σαν να μην πήγες ποτέ).

μετά από μια βδομάδα ακούς θόρυβο στα πίσω φρένα... έστω ότι είναι τα κυλινδράκια φρένων... πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία, ο μάστορας σηκώνει το αυτοκίνητο, βγάζει τις σιαγόνες και τις κοιτάει... αν οι σιαγώνες που έχεις πάνω δεν είναι τις αντιπροσωπείας... δεν υπάρχει εγγύηση, για κανέναν λόγο. αν είναι, παρόλο που εσύ αλλάζεις τα λάδια σου αλλού, η αντιπροσωπεία υποχρεούται να σου κάνει εγγύηση, αν είσαι μέσα στην χρονική περίοδο.

σου βραχυκυκλώνει εσένα ένα σμάκτρα immobilizer... η αντιπροσωπεία δεν κοιτάει καθόλου τα service, γιατί τα service δεν έχουν σχέση με το συγκεκριμένο ανταλλακτικό. υποχρεούται να σου το αλλάξει... κι ας μην έκανες ποτέ σερβις στην ζωή σου....

σου βραχυκυκλώνει ένας αισθητήρας ροής αέρος... η αντιπροσωπεία θα σου τον αλλάξει ασχέτου σερβις....

σου χαλάει η αντλία λαδιού... αν έχεις κάνει σερβις ας μη εξουσιοδοτημένο, έστω κι ένα δεν υπάρχει εγγύηση. ή αν δεν έχεις κάνει τα σερβις στην ώρα και στα χιλιόμετρα που προβλέπεται.

αυτά. πιστεύω να καταλάβατε την φιλοσοφία.

επίσης κάθε αντιπροσωπεία υποχρεούτε να σου δόσει εγγύηση ανταλλακτικού... άλλες για δύο και άλλες για τρία χρόνια.

δηλαδή... έχεις ένα αυτοκίνητο 10 ετίας... το οποία φυσικά και είναι εκτός εγγύησης.

πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία να σου βάλουν μια μπαταρία. πληρώνεις και περνεις αποδείξεις κι εντολή επισκευής... το ανταλλακτικό σου αυτό, παρόλο που το αυτοκίνητο δεν έχει εγγύηση, καλύπτετε από εγγύηση, εάν χαλάσει αδικαιολόγητα μέσα στα επόμενα δύο χρόνια (ή τρία για μερικές αντιπροσωπείες). απαραίτητο... να έχεις τα χαρτιά μαζί σου... αν και πολλές αντιπροσωπείες για να μην χάσουν τον πελάτη, του κάνουν την εγγύηση και χωρίς τα χαρτιά... αφού βρίσκους τα αντίγραφα από τα αρχεία τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dohc16

Γιάννη, πόσταρε το σέρβις και στο GRC να μα΄θουμε και εμείς τίποτα.

dohc16 aka FAMAS

I know παλουκάρ', το έχω ήδη ποστάρει. Ψάξε στο thread για service σε αντιπροσωπεία ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Xτες ρωτησα για σερβις στην μηχανη μου. ΚLE500 του 97. 290 μου λεει το παλικαρι + 200 επειδη θα πρεπει να αλλαξεις λαστιχα.

εγινε!

τωρα ερχομαι πες , ερχομαι σου φερνω και πρασσα να φας καημενε :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.