Jump to content



BAD FLASH,service και λύση του προβλήματος από Ολλανδία


SiliconMan

Recommended Posts

Πριν δύο εβδομάδες έτυχε να κάνω flash στο bios.Δυστυχώς για μένα λόγω βροχής η ΔΕH είχε άλλα σχέδια....

Την ώρα που έκανα flashing, κάνει ένα βύθισμα και όπως ήταν φυσικό, επειδή δεν έχω ups, μου κολλάει τον υπολογιστή. ’μεσο αποτέλεσμα, όταν έκανα reset τον υπολογιστή μου το bios να μην λειτουργεί και να ξεκινάει με ένα Award BootBlock Bios ζητώντας μου μία δισκέττα για να κάνει boot.Σας πληροφορώ, ότι όποια δισκέττα και να δοκίμασα, με σχέδον όλα τα λειτουργικά ( MS DOS 6, MS DOS 6.22 , MS WINDOWS 95, MS WINDOWS 98SE, MS WINDOWS ME, PC-DOS, DR-DOS κ.α.) και πειραγμένο το autoexec.bat μαζί με τον award flasher και το bios image από την MSI, δεν δούλεψε.

Ξεκινούσε να κάνει boot και μετά από λίγο κολλούσε.Το led του floppy παρέμενε ανοικτό όλη την ώρα, χωρις να ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος που κάνει το floppy οταν διαβάζει ή γράφει σε μία δισκέττα...

Το αφήσα έως και κανα μισάωρο να δουλέυει..Αλλά τίποτα.Να σημειώσω ότι εικόνα στην οθόνη μου είχα.

Να μην τα πολυλογώ και αφού το πήρα απόφαση, έβγαλα τη μητρική ( MSI K7N2 DELTA-ILSR ) την έβαλα στο κουτί της και έφυγα για το service γνωστού καταστήματος στην Στουρνάρη, διότι σε τηλέφωνο που έκανα στην οκταβιτ δεν δέχονταν ιδιώτες.

Τελικά, μετά από 2 μέρες με πήραν από το service και μου είπαν ότι το bios δεν φτιάχνεται και ότι θα έπρεπε να αρχίσω να ψάχνω μητρική για socket A που όλοι γνωρίζουν πόσο δύσκολο είναι να βρει κάποιος αυτή τη στιγμή.

Σε ερώτηση μου, αν μπορούν να αλλάξουν τη μνήμη για να τελειώσει το βάσανο μου, μου είπαν ότι δεν μπορεί να αφαιρεθεί η μνήμη γιατί είναι κολλημένη.

Τους λέω ρε παιδιά έχει ΒΑΣΗ!!! Πως ειναι κολλημένη???

Και μου λένε ότι είναι κολλημένη με τη βάση!!!!! :tomato:

Αφού πήρα τη μητρική μου πίσω και ευτυχώς, που δεν χρεώθηκα εργατικά ( πριν 1 μήνα είχε λήξει η εγγύηση της ), με ένα μικρό κατσαβιδάκι αφαίρεσα τη μνήμη σε λιγότερο από 1 λεπτό.

Μετά από αρκετό ψάξιμο στο διαδίκτυο βρήκα αυτό το site

www.flashbios.org

Της συγκεκριμένης εταιρίας της αξίζουν χίλια συγχαρητήρια!!!

Πραγματικά μου έσωσε το υπολογιστή!!!!!

Με 20ευρώ παρήγγειλα μία καινούργια προγραμματισμένη PLCC μνήμη με το bios μου, το image του οποίου της το έστειλα μέσω e-mail.

Η παραγγελία έγινε μεσημέρι Τετάρτης 27 Σεπτεμβρίου.Την Δευτέρα 2 Οκτωβρίου μου έφερε ο ταχυδρόμος το πολυπόθητο γράμμα από την Oλλανδία.

Την βάζω επάνω στη βάση της στη μητρική και ετοιμάζω τον υπολογιστή (βίδες,καλώδια,κάρτες).Ο υπολογιστής πήρε με την μία και επιτέλους μπορούσε να ξαναλειτουργήσει όπως πριν.

Εαν έχετε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα ρίξτε μία ματιά στο παράπανω λινκ....

Μπορεί αύριο να σώσει τη δικιά σας μητρική!!!

Να σημειώσω ότι κάνει αλλαγές σε μνημες με κατεστραμμένο bios σε φορητούς υπολογιστές ενώ ακόμα αλλάζει τη μνήμη του κατεστραμένου bios της μητρικής ακόμα και εαν αυτή είναι κολλημένη πάνω της ενώ επίσης έαν μπορεί να τοποθετηθεί και βάση στη θέση της μνήμης για να μπαίνει η μνήμη σε αυτή, τη βάζει, εαν βέβαια είναι εφικτό.Πρέπει να τονίσω ότι στις παραπάνω περιπτώσεις θα πρέπει να της στείλετε το φορητό υπολογιστή στη πρώτη περίπτωση και τη μητρική στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SiliconMan [Χθες, στις 18:30]

Να σημειώσω ότι κάνει αλλαγές σε μνημες με κατεστραμμένο bios σε φορητούς υπολογιστές ενώ ακόμα αλλάζει τη μνήμη του κατεστραμένου bios της μητρικής ακόμα και εαν αυτή είναι κολλημένη πάνω της ενώ επίσης έαν μπορεί να τοποθετηθεί και βάση στη θέση της μνήμης για να μπαίνει η μνήμη σε αυτή, τη βάζει, εαν βέβαια είναι εφικτό.Πρέπει να τονίσω ότι στις παραπάνω περιπτώσεις θα πρέπει να της στείλετε το φορητό υπολογιστή στη πρώτη περίπτωση και τη μητρική στην άλλη.

ολα αυτα τα εγραφε μεσα στο γραμμα που ελαβες?:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση είναι να βρεις (έστω μέσω forum) κάποιον που έχει την ίδια μητρική με σενα και να κάνετε "hotswap" του bios εν λειτουργία και μετά flash-άρισμα. Το έχω κάνει σε μητρική φίλου, την εποχή που είχαμε τις θρυλικές NF7-S mod-αρισμένες και κάποιο flash-άρισμα (πειραγμένου Bios), νέκρωσε τη μητρική του.

Link to comment
Share on other sites

@greekfragma

Οχι.Στο γράμμα έγραφε κάποια τεχνικά στοιχεία όσο αναφορά με την μνήμη.Έαν θες μπορώ να σκανάρω το γράμμα και να ποσταρω τις φωτογραφίες.

Αυτά που αναφέρω εαν κάνεις μία επίσκεψη στο site της εταιρείας αυτής θα τα δεις και μόνος σου.Επίσης δες το guestbook τι κόσμο έχει μέσα που ευχαριστεί την εταιρεία ή τελος πάντων το κύριο που την έχει.

Συγκεκριμένα όμως, στην κεντρική σελίδα που μπαίνεις κοίτα κάτω δεξιά στο "Soldered BIOS: PC Mainboard" και κάτω πάλι αριστερά στο "DEAD BIOS: LAPTOP complete".Εαν κάνεις κλικ σε ένα από αυτά θα δεις να γράφει αυτά που αναφέρω.

@gdp77

Τη γνωρίζω τη συγκεκριμένη διαδικασία αλλά δυστυχώς δεν είχα κάποιο γνωστό που να έχει παρόμοια μητρική για να την κάνω.Από την άλλη τη θεωρώ λιγάκι επικίνδυνη διαδικασία, που μπορείς είτε να χαλάσεις την PLCC μνήμη είτε να γίνει ζημιά στη μητρική.Αλλαγή της μνήμης εν λειτουργία της μητρικής....Δεν είναι τουλάχιστον για εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SiliconMan [Σήμερα, στις 09:07]

Τη γνωρίζω τη συγκεκριμένη διαδικασία αλλά δυστυχώς δεν είχα κάποιο γνωστό που να έχει παρόμοια μητρική για να την κάνω.Από την άλλη τη θεωρώ λιγάκι επικίνδυνη διαδικασία, που μπορείς είτε να χαλάσεις την PLCC μνήμη είτε να γίνει ζημιά στη μητρική.Αλλαγή της μνήμης εν λειτουργία της μητρικής....Δεν είναι τουλάχιστον για εμένα...

.....και γιατί δεν έφτιαχνες ένα τόπικ εδώ στο TheLab με το πρόβλημά σου.?......και 20 Ευρώ δε θα πλήρωνες και λύση θα έβρισκες.....

Υ.Γ. ΔΕΝ χρειάζεται να είναι πάνω στη μητρική ΣΟΥ για να γίνει hotflash..... ;)

Link to comment
Share on other sites

@hipro5

Να είμαι ειλικρινής δεν το σκέφτηκα....

Απογοτεύτικα δε από αυτά που άκουγα από κάποια καταστήματα στη Στουρνάρη που επισκεύτικα και....

Όλοι μου έλεγαν "δεν ξέρω..." "Μπορεί.... " "Θα δούμε..." "Θα το προσπαθήσουμε κ.α." χώρια από αυτά που άκουσα στο service του καταστήματος απ' όπου αγόρασα τη μητρική.Εδώ έψαχναν επεξαργαστή να βάλουν επάνω....γιατί δεν είχαν.Για το bios μιλάμε τώρα..???

Τι διαφορετικό θα έκαναν από μένα πέρα από hotswap???

Μία ολόκληρη μέρα από τις 9πμ μέχρι της 11:30μμ αυτή τη δουλειά έκανα.Εφτιαχνα δισκέττες από έναν άλλο παλιό υπολογιστή που είχα και προσπαθούσα...

Προφανώς, πρέπει να είχε χάλασει και το Award BootBlock Bios, διότι σε παρόμοιες περιπτώσεις που διάβασα στο διαδίκτυο, το πρόβλημα λυνόταν απλά με μία δισκέττα με λειτουργικό, τον flasher της Award,το bios image και φυσικά ένα autoexec.bat ώστε να κάνει αυτόματο flash...

H μόνη λύση ήταν είτε αλλάγη στη μνημη είτε hotswap.Από συζήτηση με το πατέρα μου ,που είναι ηλεκτρονικός μηχανικός, με συμβούλεψε να ξεχάσω τη δεύτερη περίπτωση και να δούμε τη πρώτη.Προγραμματιστή για μνήμες ,είχε διότι πριν καμια 15αριά χρόνια είχε εταιρεία στο Αιγάλεω ( εμπορία ηλεκτρονικών υπολογιστών... ) και είχε πάρει έναν για να παιρνάει ελληνικούς χαρακτήρες σε κάρτες γραφικών.Κάτι το οποίο δεν συναντούσες εκείνη την εποχή.Το θέμα όμως ήταν, ότι η μνήμη μου ήταν PLCC ( SST 49LF040, 33-4C-NH, 0253051-BA ) και ήθελε ανταπτορα για να μπει στο προγραμματιστή.Οι αντάπτορες που βρήκα στο διαδίκτυο κυμαίνονταν περι τα 100+$.Οπότε δεν συνέφερε για ένα flash.Και έτσι κατέληξα στη παραγγελία από την Ολλανδία.

@deadlock7

Εαν θέλεις κοίτα το λινκ που έχω πάνω-πάνω.Αυτοί στην Ολλανδία το φτιάχνουν, ακόμα και έαν είναι κολλημένο πάνω στη μητρική.Απλά θα πρέπει να τους στείλεις τη μητρική και να καταβάλεις και το αντίστοιχο ποσό.

Επειδή όλες οι μητρικές είναι SMD, εαν βάλεις κολλητήρι για να την αφαιρέσεις μόνος σου μπορεί να κάνεις μεγάλη ζημιά ιδίως έαν το κολλητήρι δεν έχει παρα πολύ λεπτή μύτη και είναι μεγαλύτερο από 11-15watt.Υπάρχει ειδικό μηχάνημα που φυσάει καυτό αέρα και ενδείκνυται για SMD πλακέτες.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή της μνήμης εν λειτουργία της μητρικής....Δεν είναι τουλάχιστον για εμένα...

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (να σου πω την αλήθεια και εγώ χεσμένος ήμουν όταν το έκανα) γιατί το bios διαβάζεται μόνο στην εκκίνηση και μετά απλά κάθεται....

To κόλπο είναι να έχεις περάσει οδοντικό νήμα κάτω από το bios chip για να μπορείς να το τραβήξεις χωρίς να βάλεις χέρι μέσα και μετά να βάλεις το "χαλασμένο" και να το flash-άρεις από περιβάλλον DOS όπου ήδη βρίσκεσαι.

Y.Γ. Αξεχαστο θα μου μείνει που όταν τραβήξαμε με το οδοντικό νήμα το chip από την μητρική, αυτό εκσφενδονίστηκε μακριά και το ψάχναμε μέσα στο δωμάτιο να το βρούμε.... LOL ... ωραίες εποχές...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.