Jump to content



Herolchi 550 Watt


Panos_ole

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα!!

Μολις αντικατεστησα το Fortron 500 Watt με ενα Herolchi 550 Watt και αυτο λογω του οτι εχει μια επιπλεον 12v γραμμη.

Ολα καλα και το τροφοδοτικο ειναι πληρως αθορυβο

Ολα πλην ενος....Κατα την εκκινηση του μηχανηματος, ακουγεται ενας πολυ ψιλος ηχος μεσα απο το τροφοδοτικο και συνεχιζει για οσο ο Υπολογιστης ειναι ανοιχτος.

Φοβαμαι μη τυχον και σκασει κανενας πυκνωτης απο μεσα, και ποιος ξερει τι μπορει να παρασυρει μαζι του

Η μηπως αδικως ανησυχω και δεν υπαρχει κανενας ουσιαστικος λογος;

Καθε τοποθετηση σας/γνωμη σας , απολυτως σεβαστη και δεκτη

Παναγιωτης

:cry::sick: :cry: :sick:

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 εταιρειες βγαζουν πολυ αξιολογα τροφοδοτικα, η αληθεια ειναι οτι αν ακους

σφυριγμα αν ειναι απο ανεμιστηρα δεν υπαρχει προβλημα αλλα αν ειναι απο το ιδιο το

τρτοφοδοτικο δεν ειναι και οτι καλυτερο τσεκαρε αν σταματοντας τους ανεμηστιρες ο

θορυβος συνεχιζει και αν ναι φταει το Hardware και οχι ο ανεμιστηρας οπωτε ισως να τα

παιξει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από george1551 [Σήμερα, στις 13:15]

και οι 2 εταιρειες βγαζουν πολυ αξιολογα τροφοδοτικα, η αληθεια ειναι οτι αν ακους

σφυριγμα αν ειναι απο ανεμιστηρα δεν υπαρχει προβλημα αλλα αν ειναι απο το ιδιο το

τρτοφοδοτικο δεν ειναι και οτι καλυτερο τσεκαρε αν σταματοντας τους ανεμηστιρες ο

θορυβος συνεχιζει και αν ναι φταει το Hardware και οχι ο ανεμιστηρας οπωτε ισως να τα

παιξει

george1551

Εχεις απολυτο δικιο.

Και για να πω την αληθεια ακριβως αυτο εκανα, πριν να γραψω αυτο το post,σταματησα δηλαδη τον ανεμιστηρα προσωρινα και το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει.

Για την ακριβεια δεν ειναι πυκνωτης οπως νομιζα στην αρχη, αλλα προερχεται κατω απο την ψηκτρα των ολκληρωμενων που βγαζουν τις τασεις..

Ενας ενοχλητικος ηχος ,σαν τσιριγμα , μεταλλικος που σου σπαει τα νευρα!!!

Μιλησα με τον Τεχνικο και μου ειπε πως και αλλοι εχουν αυτο το προβλημα, και πως αν το αφησω ανοιχτο 24 ωρες θα στρωσει.!!!!

Ασε που λεει οτι δεν το αλλαζει γιατι ανοιξα την συσκευασια.......λες και μπορει κανεις να εντοπισει το προβλημα τηλεπαθητικα...!!!!:devil: :devil: :devil:

Περιμενω να δω γιατι ολοι (κατα τον Τεχνικο) οσοι ειχαν αυτο το προβλημα τα μηχανηματα τους λειτουργησαν κανονικα και κανενα τροφοδοτικο δεν εσκασε. Μακαρι τι αλλο να πω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 13:35]

Ένα θα πω.......έχω αλλάξει τρεις φορές το HEC 550 (βάση εγγύησης).....Για τέταρτη φορά θα πάω σε Enermax και τους χρίζω και το τροφοδοτικό και τα λεφτά και την εγγύηση..!!!

κατ΄εμε mainframe (και συμπαθα με )

πολυ κακως τους τα χαριζεις ολα αυτα

Γιατι θα συνεχισουν να λενε και να κανουν τα δικα τους, και τελικα ο χρηστης θα παραμενει μονιμα ο μεγαλος χαμενος...Θα μου πεις κουραστηκες..απολυτα κατανοητο...αλλα ορισμενοι λενε ψεματα ξερεις!!!

Καποιος για παραδειγμα (ας μη πω εταιρεια) ειχε πει οτι αν υπαρχει ορατη φθορα πανω στο motherboard,

τοτε εμπιπτει στην υπαιτιοτητα του Χρηστη!!!!!

Και αυτο οχι μονο δεν το ειπε η Taiwan αλλα θιχτηκαν κιολας οι μαγκες, γιατι ολοι οι Ασιατες ειναι ευθικτοι

ανθρωποι, και εγινε το ελα να δεις....

Κατα συνεπεια...τρεχ τους φιλε...και οπου βγει!!!!! !!!!! !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι συνηθισμένο να κάνουνε μια μικρή φασαρία τα τροφοδοτικά όταν είναι κλειστός ο Η/Υ.Σχεδόν όλα όσα είχα το κάνανε, και μιλάω για αρκετές γνωστές μάρκες. Ακόμη και όταν είναι κλειστό το τροφοδοτικό αλλά παρέμενει στη μπρίζα, συνεχίζει να περνάει ρεύμα στα κυκλώματά του, το οποίο είναι πολύ λίγο αλλά κάνει τον αμελητέο αυτό θόρυβο. Δεν είναι πάντως κάτι το ανησυχιτικό, αν ψάξετε το φόρουμ θα δείτε ότι έχόυνε γίνει αρκετά πόστς για αυτό το λόγο, και κανείς δεν διαπίστωσε καμιά δυσλειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 13:56]

Παιδιά, είναι συνηθισμένο να κάνουνε μια μικρή φασαρία τα τροφοδοτικά όταν είναι κλειστός ο Η/Υ.Σχεδόν όλα όσα είχα το κάνανε, και μιλάω για αρκετές γνωστές μάρκες. Ακόμη και όταν είναι κλειστό το τροφοδοτικό αλλά παρέμενει στη μπρίζα, συνεχίζει να περνάει ρεύμα στα κυκλώματά του, το οποίο είναι πολύ λίγο αλλά κάνει τον αμελητέο αυτό θόρυβο. Δεν είναι πάντως κάτι το ανησυχιτικό, αν ψάξετε το φόρουμ θα δείτε ότι έχόυνε γίνει αρκετά πόστς για αυτό το λόγο, και κανείς δεν διαπίστωσε καμιά δυσλειτουργία.

Ποιος μιλησε για κλειστο μηχανημα;;;

Μα αυτο ειναι και το προβλημα οτι ανοιχτος ο υπολογιστης και υπαρχει ολος αυτος ο χαμος!!!

τελειως κλειστο ειναι εντελως αθορυβο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Panos_ole

Ποιος μιλησε για κλειστο μηχανημα;;;

Μα αυτο ειναι και το προβλημα οτι ανοιχτος ο υπολογιστης και υπαρχει ολος αυτος ο χαμος!!!

τελειως κλειστο ειναι εντελως αθορυβο

Δλδ να καταλάβω, ακούγεται έντονα και πιο πολύ από τους ανεμιστήρες?Αν ναι μάλλον θέλει το rma....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 14:07]

Δλδ να καταλάβω, ακούγεται έντονα και πιο πολύ από τους ανεμιστήρες?Αν ναι μάλλον θέλει το rma....

@Ergoteli

Το πρωτο πραγμα που ακους ειναι το εξης

Στην εκκινηση του μηχανηματος που υποτιθεται στιγμιαια τραβαει πολυ μεγαλο ρευμα, ακουγεται λες και τραβας το καλωδιο τροφοσιας ενω το μηχανημα λειτουργει..Κανει αυτο το γνωστο ηχο σαν να προκειται να σκασει κατι απο μεσα...αυτο εννοω τσιριγμα

Και χωρις να ειναι συνδεμενο το τροφοδοτικο στο μηχανημα παλι μπορεις να το δεις.

Γεφυρωσε το πρασινο καλωδιο (power good) με οποιαδηποτε γειωση , και με η χωρις φορτιο (δισκο,dvd)

το τροφοδοτικο ξεκιναει. Ακομα και ετσι ομως χτικιαζεις ακουγοντας το.

Συμφωνα με την γνωμη του Τεχνικου, παντα ετσι ειναι ολα τα συγκεκριμενα μοντελα, και θα ηταν αδικος κοπος να το αλλαξει

Λοιπον;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Panos_ole

@Ergoteli

Το πρωτο πραγμα που ακους ειναι το εξης

Στην εκκινηση του μηχανηματος που υποτιθεται στιγμιαια τραβαει πολυ μεγαλο ρευμα, ακουγεται λες και τραβας το καλωδιο τροφοσιας ενω το μηχανημα λειτουργει..Κανει αυτο το γνωστο ηχο σαν να προκειται να σκασει κατι απο μεσα...αυτο εννοω τσιριγμα

Και χωρις να ειναι συνδεμενο το τροφοδοτικο στο μηχανημα παλι μπορεις να το δεις.

Γεφυρωσε το πρασινο καλωδιο (power good) με οποιαδηποτε γειωση , και με η χωρις φορτιο (δισκο,dvd)

το τροφοδοτικο ξεκιναει. Ακομα και ετσι ομως χτικιαζεις ακουγοντας το.

Συμφωνα με την γνωμη του Τεχνικου, παντα ετσι ειναι ολα τα συγκεκριμενα μοντελα, και θα ηταν αδικος κοπος να το αλλαξει

Λοιπον;;;

Διάβασα όλα τα πόστς, να κάνω μια υπόθεση?το αγόρασες από eshop?Ετσι πως τα λες είναι σα να ακούω τους τεχνικούς από το eshop.....

Ρε συ τι είναι για να στρώσει, μηχανάκι?Γίνεται ρε παιδιά στρώσιμο στα τροφοδοτικά?Πρώτη φορά το ακούω, αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω να μας πει!

Να σου καεί το τροφοδοτικό μπορεί, να παρασύρει κάτι μαζί του λογικά δε θα το κάνει, τα καλά τροφοδοτικά έχουνε ασφάλειες που δε θα επιτρέψουνε να περάσει πολύ ρεύμα και να στα κάψει.....’ρα κάνε ότι σου είπε ο τεχνικός και μετά θα τον ξαναπάρεις τηλέφωνο...:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 14:35]

Διάβασα όλα τα πόστς, να κάνω μια υπόθεση?το αγόρασες από eshop?Ετσι πως τα λες είναι σα να ακούω τους τεχνικούς από το eshop.....

Ρε συ τι είναι για να στρώσει, μηχανάκι?Γίνεται ρε παιδιά στρώσιμο στα τροφοδοτικά?Πρώτη φορά το ακούω, αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω να μας πει!

Να σου καεί το τροφοδοτικό μπορεί, να παρασύρει κάτι μαζί του λογικά δε θα το κάνει, τα καλά τροφοδοτικά έχουνε ασφάλειες που δε θα επιτρέψουνε να περάσει πολύ ρεύμα και να στα κάψει.....’ρα κάνε ότι σου είπε ο τεχνικός και μετά θα τον ξαναπάρεις τηλέφωνο...:(

Κατι μου λεει οτι ειναι καποια ψυχρη κολληση, εξ αιτιας της οποιας γινεται ολο αυτο το μπαχαλο....Δεν θα περιμενω 24 ωρες στρωνοντας την μηχανη :clap: :clap: :clap: αλλα λεω να παω καμια βολτα κατα κει...για καφε!!!:rip:

Παντως δεν ειναι απο το e-shop αλλα φανταζομαι οτι πρεπει να προσεχει κανεις και να μην ονομαζει εταιρειες και ονοματα, διαφορετικα ισως απο κατηγορος να βρεθει κανεις κατηγορουμενος.

Ειμαι τεχνικος Υπολογστων και Δικτυων εδω και 16 χρονια, και αυτη ειναι μια καλη ευκαιρια να δω τι παιζεται....απο τους αγαπητους συναδελφους που απο οτι καταλαβαινω ορισμενοι απο αυτους αυτοαποκαλουνται Τεχνικοι και δεν εχουν ουτε τις στοιχειωδεις γνωσεις Ηλεκτρονικης, αλλα ουτε και την λογικη να μην υποτιμουν την νοημοσυνη του αλλου

Ακους εκει να στρωσει...Ναι και μετα θα του αλλαξω και βαλβολινες για να ειναι κομπλε το service!!!

Παντως σας ευχαριστω ολους που συμμετεχετε σε αυτη την μικρη περιπετεια, εχει και μια δοση χιουμορ το πραμα

να εισαστε ολοι καλα

Υ.Γ Ενθαρρυντικο που οι περισσοτεροι απο σας εχετε και με το παραπανω πολυ καλες γνωσεις στα τεχνικα των Υπολογιστων....Τεχνοκρατες ολοι ε;;;

Παναγιωτης

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Panos_ole

Υ.Γ Ενθαρρυντικο που οι περισσοτεροι απο σας εχετε και με το παραπανω πολυ καλες γνωσεις στα τεχνικα των Υπολογιστων....Τεχνοκρατες ολοι ε;;;

Παναγιωτης

:hi:

Δε σημαίνει ότι τα παιδιά εδώ είναι καλύτεροι ή εχουνε παραπάνω γνώσεις, απλά εδώ όσοι απαντάνε θα σου πούνε ειλικρινά τι περνάει από το μυαλό τους ,δε σκέφτονται με γνόμωνα το κέρδος, ελάχιστοι επαγγελματίες είναι ειλικρινείς και εξυπηρετούνε και λένε την αλήθεια όπως πρέπει....

Όσο αυτό που ανέφερα για το eshop, το είπα γιατί σε παρόμοιες περιπτώσεις λένε τα ίδια, δε φημίζονται δα και για το after sales service(να πούμε και κανά όρο που χρησιμοποιείται πιο πολύ στα αμάξια :p)!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω παιδια, με τρομαζετε με αυτα που λετε.

Εγω προσφατα αγορασα ενα HEC 550 απ το e-shop, διοτι ολοι μου ελεγαν οτι ειναι πολυ καλη επιλογη και επωνυμη μαρκα...

(Βεβαια τα περι επωνυμης μαρκας τα ακουω πλεον βερεσε απ τη στιγμη που μου εσκασε ενα Tagan που υποτιθεται οτι ειναι η κορυφη σαν ονομα)

Αυτο που εχω προσεξει εδω και μια βδομαδα που το εχω το HEC ειναι πως οταν ανοιγω το pc ακουγεται απ το pcu ενας κοφτος ηχος, κατι σαν τζζιζζ, αλλα αυτο ειναι στιγμιαιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 07:01]

Πωπω παιδια, με τρομαζετε με αυτα που λετε.

Εγω προσφατα αγορασα ενα HEC 550 απ το e-shop, διοτι ολοι μου ελεγαν οτι ειναι πολυ καλη επιλογη και επωνυμη μαρκα...

(Βεβαια τα περι επωνυμης μαρκας τα ακουω πλεον βερεσε απ τη στιγμη που μου εσκασε ενα Tagan που υποτιθεται οτι ειναι η κορυφη σαν ονομα)

Αυτο που εχω προσεξει εδω και μια βδομαδα που το εχω το HEC ειναι πως οταν ανοιγω το pc ακουγεται απ το pcu ενας κοφτος ηχος, κατι σαν τζζιζζ, αλλα αυτο ειναι στιγμιαιο.

καλημερα και απο μενα

ξερεις απο αυτο το τζιζ που λες ξεκινησαν ολα!!!!

Τελικα πηγα και μου το αντικατεστησαν και πλεον το τροφοδοτικο ειναι κυριολεκτικα αθορυβο οπως θα επρεπε να ειναι. Το τζιζ παλι ακουγεται ειναι παρα πολυ συντομο-στιγμιαιο, και μπορω να πω οτι τωρα ειμαι ευχαριστημενος.

Σχετικα με το Tagan και αν ειναι κορυφαιο - η -γενικα ποιο ειναι κορυφαιο....αστο καλυτερα!!!!

Ισως θα ηταν καλυτερα μερικες φορες να αγοραζαμε μαιμουδες που απλα να επαιζαν καλα, παρα να ξερουμε οτι αγοραζουμε καποιο κορυφαιο που μετα απο 2 μερες...χανει λαδια!!!!:)

Γενικα ομως η εν λογω εταιρεια, εχει παρα πολυ καλο ονομα και ειναι καταξιωμενη στην αγορα εδω και αρκετα χρονια. Το τροφοδοτικο σου (μας) ειναι παρα πολυ καλο και δεν υπαρχει αλλος λογος ανησυχιας.

Στην ΟΚΤΑΒΙΤ που απευθυνθηκα με ενημερωσαν και εξυπηρετησαν πληρως, για το θεμα

Οποτε ολα καλα...

Κοιμησου ησυχος:)

Παναγιωτης :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios

Για να καταλαβω, στην αρχη σου εκανε κι εσενα αυτο το στιγμιαιο "τζιζ" και μετα εγινε συνεχες?

Τι ειναι η "επιπλεον 12V γραμμη"?

Tα τροφοδοτικά προκειμένου να κάνουνε πιο καλή διαχείρηση της παρεχόμενης ισχύος στην πιο ενεργοβόρα τάση, την 12άρα, δίνουνε 2-3 διαφορετικές ξεχωριστές γραμμές για να είναι πιο σταθερό.

Αν εσύ δε παρατηρήσεις τπτ περίεργο με το τροφοδοτικό σου, δε πρέπει να ανησυχείς, είναι καλή μάρκα αλλά φαίνεται η σειρά winpower να μην βγήκε άξια του ονόματος της heroichi!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι τα heroichi ειναι πολυ καλα τροφοδοτικα, αλλα δεν θα δικαιολογησω και την εταιρια που αφησε να βγει μια ελλτωματικη παρτιδα στην αγορα.

Αν ειναι μεγαλη εταιρια και θελει να λεγεται μεγαλη καλα θα εκανε να τα αποσυρει απο την αγορα, εκανε τεχνικο ελενχο πριν τα βγαλει ή απλα ηθελα να καληψει το κενο στην γκαμα της, χειροτερα δεν ειναι να χαλασει το ονομα της αλλα τι τους νοιαζει μονο το κερδος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.