Jump to content


συνδεση καρτας 7800gt σε pcie: τα 2 καλωδια για power που ?


abarth

Recommended Posts

πρωτη φορα βαζω pcie καρτα κ πρεπει να συνδεσω την καρτα και σε τροφοδοσια. Ομως δεν λεει στο εγχειριδιο οδηγιες καθολου (λεει απλα καντε το ....)

Στην καρτα συνδεεται ενα καλωδιο με 6 pins θηλυκα και 'δινει' 2 καλωδια 4pina αρσενικα (σαν αυτα που ειναι για σκληρους δισκους αλλα λειπει νομιζω το ενα pin μεσα απο default). Τι τα κανω αυτα τα 2 καλωδια; Τα συνδεω με 2 ελευθερα αντιστοιχα καλωδια θηλυκα του τροφοδοτικου;Συνδεω το 1 μονο;Αν εχω μονο ενα ελευθερο τι κανω;Αν δεν συνδεσω κανενα τι γινεται;

αυταααα

πλζ θελω να το σεταρω τωρα :) οποτε οποιος ξερει ας πει συντομα :)

thnx :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 17:34]

To PSU σου δεν εχει 6πινο για pci express?????

εχμ δεν ξερω :) ....

Αν οχι τοτε συνδεεις το καλωδιο που εχεις με δυο μολεξ απο καλωδια τροφοδιας συσκευων.

τα 2 μολεξ που λες ειναι αυτα τροφοδοτουν τα hdd/dvds?

τα μολεξ αυτα εχουν 4 πινς θηλυκα ενω τα μολεξ της καρτας (στο διχαλακι) εχουν απο 3 πινς αρσενικα

δες πως ειναι η καρτα απο πισω

post-1852-1416072816,9132_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχει 2πλο για να πάρει από 2 καλώδια για καλύτερα... ανάλογα το psu είναι από αδιάφορο εως και καλύτερο να συνδέσεις κ τα 2. εγώ παλιά έβαζα και τα 2 από διαφορετικό καλώδιο το καθένα (αν και αν δεν έχεις 2 12άρες στο psu απλά ενώνονται εσωτερικά και είναι σχεδόν το ίδιο, αλλά πες έχεις 2πλό καλώδιο μπας και δεν άντεχε τα amp που τραβάει...)

όταν λες 3πινο εννοείς απλά δεν έχει στο κίτρινο πιν. αυτό σημαίνει ότι δεν τραβάει καθόλου από τη γραμμή των +5v...

οπότε συνέδεσε και τα 2 με διαφορετικά καλώδιο και είσαι κύριος...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το καλωδιο που μπαινει στην καρτα ειναι:

-------

|οοο|

|οοο|

-------

και δινει 2 απο αυτα:

-----------

|Χ ο ο ο|

-----------

(3 θηλυκα με ενα κενο)

ενω το μολεξ του τροφοδοτικου ειναι:

------------

|Q Q Q Q|

------------

(δηλαδη 4 και αρσενικα)

Link to comment
Share on other sites

εχμ.... και το 2ο γιατι το εχει τοτε? :) ... εσενα ειχε 3πινο μολεξ η 4πινο; λογικα εφοσον η καρτα δεχεται 6πινο θα πρεπει και αυτα τα 6 πινς να συνδεονται με καλωδια σε αλλα 6 πινς (3+3 των μολεξ) ...αρα θα πρεπει και τα 2 να συνδεθουν.Αυτο που δεν ξερω ειναι αν συνδεονται στα κλασικα μολεξ των drives ή θελει ειδικα .... και φοβαμαι πως εχω μονο 1 τετοιο μολεξ ελευθερο :)

θα πρεπει να κλεισω το πισι να δω

Link to comment
Share on other sites

για ενίσχυση της τροφοδοσίας φαντάζομαι το έχει... αν σου παίζει δε νομίζω να έχεις προμπ ακόμα και με 1 συνδεδεμένο... κλασσικό μόλεξ θέλει όχι ειδικό, διάβασε και το προηγούμενο ποστ μου

Link to comment
Share on other sites

οκζ, κοιτα το θεμα ειναι οτι επειδη δεν εχω ξανακανει αυτο το πραγμα δε θελω να μου καει καμια μητρικη η καμια καρτα. Θελω να ειμαι 100% σιγουρος. :)

Αυτο ειχα σκοπο εξ αρχης να κανω (ηταν το προφανες) αλλα ηθελα να ξερω απο καποιον που το εχει κανει :)

Τεσπα, θνξ! Το εκανα κ τωρα σας μιλαω απο το πισι με την 7800 :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.