Jump to content



Αγορα ηλεκτρικης μεσω Ebay


Dr.Paneas

Recommended Posts

Προσφατα ειδα κατι πολυ καλες μεταχειρισμενες στο ebay. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ασχοληθεί με το online shopping αλλα ουτε και με το ebay με αποτελεσμα να μην ξερω την διαδικασία αλλα και τις παγιδες που κρυβει μια τετοια αγορα μεσω ιντερνετ. Θελω να γινεται να μου πειτε αν εχετε κανει αγορες απο το ebay και κατα ποσο αξιοπιστο ειναι και επισης θελω εναν ασφαλη τροπο για να δωσω τα χρηματα.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν ξερω τι γινεται σε περιπτωση που η κιθαρα δεν ειναι οπως φαινεται στις φωτογραφιες... Μπορω να την επιστρεψω κα ινα παρω τα χρηματα μου πισω ;

Σορρυ για τον καταιγισμο ερωτησεων. Δεν εχω PC στο σπιτι και ειμαι σε net cafe.:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πεις με ποιο σαφη τροπο τι θες?

επισης το ebay για μικρα gadget ειναι μανουλα, ορισμενα πραγματα (βλεπε cpu) δεν

συμφερουν, νομιζω οτι στο site πρεπει να υπαρχουν οδηγοι για ψωνια απο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας τώρα, χωρίς να έχω συζητήσει με κάποιον που δοκίμασε να πάρει κάτι σε τέτοιο μέγεθος από ebay.com, πιστεύω ότι θα χρειαστεί να πληρώσεις τρελά έξοδα αποστολής σε σημείο που δε θα συμφαίρει στην τελική.

Δοκίμασε να ρωτήσεις κανέναν πωλητή για τα έξοδα αποστολής να δούμε τί θα σου πούν. Ρώτα πολλούς γιατι το 90% θα σου πούν χαλαρά όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα εχω κανει πανω απο 20 αγορες στο ebay και ποτε δεν ειχα προβλημα!

Μαλιστα μια φορα μου επεστρεψαν και τα χρηματα μου οταν δε μου ηρθε κατι που ειχα παραγγηλει!

Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι ο χρηστης απο τον οποιο θα αγορασεις!Να εχει δηλαδη πολλες θετικες ψηφους!

Τωρα σχετικα με την κιθαρα δεν ειμαι σιγουρος γιατι λογω του μεγαλου ογκου ισως να σταματησει κανενα τελωνιο!

Εγω το μεγαλυτερο πραγμα που εχω αγορασει ειναι ενα εκτυπωτης και δεν ειχα προβλημα!

Παρολα αυτα παντα προτιμω να αγοραζω φτηνα και μικρα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω αγοράσει 60 αντικείμενα, αλλά ποτέ κάτι τόσο ογκώδες και από την άλλη άκρη του ατλαντικού. Το μεγαλύτερο ήταν UPS από Αγγλία που ζύγιζε 18,5kg αλλά και πάλι ήτανε μικρό σε σύγκριση με την κιθάρα για την οποία άνοιξε το thread ο φίλος..

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay πληρώνω με PayPal φυσικά.

’μα σου 'ρθει να πληρώσεις τελωνεία και τέτοια η διαδικασία είναι μεγάλος μπελάς και άμα διαλέξεις να την υποστείς, στην τελική δέχονται μόνο μετρητά.

Για μικρά αντικείμενα υπάρχουν πολλοί τρόπο για να αποφύγεις την στάση στο τελωνείο, αλλά για κάτι σαν κιθάρα το κόβω πολά εώς πάρα πολύ δύσκολο!

Ο φίλος ρώτησε κανέναν αμερικάνο πωλητή για δυνατότητα αποστολής Ελλάδα? Ας μάθουμε πρώτα τα έξοδα αποστολης και μετά συνεχίζουμε την κουβέντα γιατι πιστεύω ότι θα είναι σε απαγορευτικό επίπεδο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.