Jump to content



Gigabyte P55-UD3 review. H μητρικη του φτωχου overclocker.


unseen

Recommended Posts

Χτες το πρωι παρελαβα την Gigabyte P55-UD3. Αγοραστηκε για το 24/7 pc οπου δεν χρειαζομαι τιποτα φοβερο αφου περισσοτερο για σερφαρισμα και για κανενα πολυ light παιχνιδακι το εχω. Η συγκεκριμενη θα κανει παρεα με εναν i7 860.

Xαρακτηριστικα:

Chipset - Intel P55

Processor Support - Intel Core i7/Core i5 Processors with LGA 1156

Main Memory

- DDR3 2000+/1333/1066

- 2 Channel, 4 DIMMs

Graphics - 1 PCIE x16, 1 PCIE x4

Audio - 8ch HD audio via ALC888

LAN - Gb LAN (Realtek 8111D )

4 phase power

SATA RAID 0,1

1*PCIE x1+3 PCI

ATX (305x244mm)

Ας δουμε μερικες φωτο:

DSC01890.jpg

DSC01891.jpg

DSC01892.jpg

DSC01893.jpg

DSC01894.jpg

DSC01895.jpg

DSC01899.jpg

DSC01900.jpg

DSC01901.jpg

Τα settings στο Βios

6iYAmHliwqc

Kαι εδω μερικα πρωτα αποτελεσματα:

spi4200.jpg

wprime-1.jpg

hexus4200.jpg

attachment.php?attachmentid=8271&d=1262978354

Aυτο ειναι το utility που αναβει ή σβηνει φασεις τροφοδοσιας αναλογα την χρηση.

idle.jpg

full.jpg

Kαι το γνωστο πλεον Easytune

easy.jpg

Τωρα πρωτα συμπερασματα...

Προκειτε για μια μητρικη "Σπαρτιατικη" οπως ελεγε και ο Enduracell. Δεν εχει φωτακια, κουμπακια,εξτρα μπλινκ-μπλινκ. Eχει ομως υπεραρκετες επιλογες στο bios για τον νεο αλλα και τον παλιο overclocker.

Προσωπικα πιστευω ειναι για τα 105 ευρω που κοστιζει ειναι απιστευτη η σχεση τιμης αποδοσης μιας και τα 225bclk ηρθαν το ιδιο ευκολα με την Evga P55 FTW. Ακομα μερικα τεστ θα γινουν τις επομενες μερες και θα κανω update.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με την UD3R σε P45 είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν εξαιρέσεις ότι ο memory controlle που έχει τον έχω τρελάνει ίσως με το IBT, κατα τα άλλα είναι πολύ καλή overclocker. Χρήστο πολύ όμορφη και περιεκτική η παρουσίαση σου. Σε ευχαριστούμε για ακόμα μια φορά.

Αν ήταν να τσιμπήσω lowcost mobo θα ήταν η:

Gigabyte GA P55 UD3R 1156

Με τι ψύξη είσαι και έχει 26C στον CPU ;

Link to comment
Share on other sites

Mε γεια τη μητρικη Χρηστο! Βλεπω βαριεσαι εκει πανω και το εχεις ριξει στα ψώνια! :p

Xαρακτηριστικα:

4 phase power

Ετσι οπως την βλεπω, φαινεται να εχει 6...

οχι. Αυτη που δειχνεις ειναι η Gigabyte P55 UD3R. O unseen πηρε την Gigabyte P55 UD3.

Η R, εχει 10 phases αντι για 6 και 4 pci αντι για 3.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα ενα περιοδικο το CustomPC (http://www.custompc.co.uk/) και ειχε ενα review σε Motherboard κατω των 100 λιρων πια ειναι η καλυτερη για overclockin κλπ. 1η ηρθε η Gigabyte με την UD2 και μετα με την UD3 κυριως λογο τιμης. Αν και η UD3 φαινεται ποιο ολοκληρωμενη....

Link to comment
Share on other sites

george την 5 η την 7 εχεις ?

γιατι σκεφτομαι να κανω την αλλαγη και εγω συντομα αλλα λεω για την udf 5 λογο χρηματων .

Ουπς sorry την ud7. H μητρική τα σπάει, θα τολμούσα να πω ότι είναι εφάμιλλη της evga.

να περιμενουμε καμια μινι παρουσιαση ε?

Λες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα σε Reviews ότι μπορείς να παίξεις με Multi 21x τον i750 ακόμα και χωρίς να έχεις ενεργοποιημένο το Turbo Mode.

Αν δεν κανω λαθος, ο stock multi είναι 20x.

Αν ενεργοποιήσεις το Turbo, σου κόβει 2 πυρήνες από τους 4 φυσικούς, και ο multi γίνεται είτε 21x είτε 22x .

Η ASUS έχει επιλογή να κρατάει τον 21x multi ακόμα και με 4 πυρήνες ενεργοποιημένους. Κάτι που διάβασα ότι δεν μπορεί να το κάνει η Gigabyte. Ισχύει ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.