Jump to content



Εγκατάσταση 3.5" Lian Li LCD Panel. ΠΩΣ???? (No Manual!!)


iceblade

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθεια σας για την εγκατάσταση αυτού του panel. Έχω φάει το Internet και δε βρίσκω πουθενά τίποτα, το πανελ δεν είχε καν manual!!!. Ένα χαρτί μόνο που αναφέρει μερικά πράγματα αλλά πολύ λιτό. Εγώ μιας κ αι δεν έχω ξανακάνει εγκατάσταση πάνελ, θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθεια σας.

Κατ' αρχήν αυτό έχει μέσα μια μπαταρία λιθίου. Αυτή τη ρόλο βαράει, πρέπει να τη βάλω πάνω (αφού έτσι και αλλιώς θα παίρνει ρεύμα) μήπως είναι για να μη χάνει τα settings. Επίσης έχει 3 αισθητήρες θερμοκρασίας, αυτούς που να τους βάλω. Αν γίενται εξηγήστε μου λίο με λεπτομέρια πχ ο αισθητήρας για CPU Temp πως θα μπεί σε CPU?

Επίσης, έχει 3 ρευματα για fans, (αυτά με το μικρό βύσμα με τα τρία καλώδια) Εγώ πχ πως θα βλέπω από το πανελ CPU Fan RPM αφού το ρεύμα θα το έχω συνδέσει πάνω στη mobo? (Για Conroe cpu που έχει ανεμιστήρα με 4 επαφές; ) Δηλαδή μπορώ να έχω το ρεύμα του ανεμιστήρα της CPU πάνω στη μητρική αλλά να βλέπω και τα RPM του από το πάνελ; Εγώ στην ουσία θέλω να ΒΛΕΠΩ και ΟΧΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΩ τα RPM των ανεμιστήρων από το πανελ

Ειλικρινά δεν ξέρω πως θα το συνδέσω, αφήστε που πρέπει να κάνω πατέντα στο case (HEC 6A19) για να βιδώσει σωστά (δεν φτάνουν τα λαμάκια του για να βιδώσει στο floppy bay)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ναι, η μπαταρια ειναι για να κραταει τις ρυθμισεις. οπως και στο δικο μου gatewatch.

τους αισθητηρες βαλτους οσο ποιο κοντα στο core γινεται. ΟΧΙ ομως αναμεσα στην ψυκτρα και στον cpu ,θα τους διαλυσεις.

για να βλεπεις τις rpm θα πρεπει ο ανεμιστηρας να συνδεθει πανω στην lcd και να περνει απο εκει ρευμα. το αν θες να ελεγχεις τις στροφες αυτο αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 23:08]

λοιπον ναι, η μπαταρια ειναι για να κραταει τις ρυθμισεις. οπως και στο δικο μου gatewatch.

τους αισθητηρες βαλτους οσο ποιο κοντα στο core γινεται. ΟΧΙ ομως αναμεσα στην ψυκτρα και στον cpu ,θα τους διαλυσεις.

για να βλεπεις τις rpm θα πρεπει ο ανεμιστηρας να συνδεθει πανω στην lcd και να περνει απο εκει ρευμα. το αν θες να ελεγχεις τις στροφες αυτο αλλο.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει δυνατότητα ΚΑΙ να συνδέσεις τα ρεύματα στη mobo και (με πατέντα ή συνδέοντας 1 από τα τρία καλώδια του βύσματος για τον ανεμιστήρα του πανελ, δεν ξέρω λέω τώρα) ΚΑΙ να βλέπεις τα RPM από το πάνελ (χρησιμοποιώντας ισως το καλώδιο με το οποίο διαβάζει το πάνελ RPM αλλά όχι αυτά για ρεύμα και αποκλείοντας στην ουσία και τον έλεγχο στις στροφές (που γίνεται όπως φαντάζομαι μέσω της αυξομείωςσης της τάσης; - σορρυ αν ειπα βλακεια)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 23:24]

δεν ξερω αν γινεται. αλλα γιατι να καθεσαι να παιδευεσαι με τετοια...

Θέλω να μπορώ να βλέπω τα fan RPM από το πανελάκι... Ξ΄ρεις κανείς αν γίνεται συνδέοντας μόνο το κίτρινο καλώδιο πάνω στο βύσμα που θα είναι συνδεδεμένο στο ρευμα της μητρικής;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από iceblade [11-10-2006 23:42]

Θέλω να μπορώ να βλέπω τα fan RPM από το πανελάκι... Ξ΄ρεις κανείς αν γίνεται συνδέοντας μόνο το κίτρινο καλώδιο πάνω στο βύσμα που θα είναι συνδεδεμένο στο ρευμα της μητρικής;

κοίτα φίλε το κιτρίνο καλώδιο είναι μόνο για τα RPM του ανεμηστήρα αν το βάλεις πάνω στην μητρική θα βλέπεις τις στροφές μονο με πρόγραμμά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.