Jump to content


DSL Ταχύτητα


SSJ5

Recommended Posts

Μόλις ήρθε το modem μου από προσφορά της otenet. Ένα speedtouch 530v6. Η σύνδεση μου είναι στα 1024kbps (έχει γίνει η αναβάθμιση γραμμών στην περιοχή μου). Όταν όμως κατεβάζω κάποιο αρχείο η ταχύτητα δεν ανεβαίνει παραπάνω από 75 kbps. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ξέρω ότι παίζει ρόλο και από που κατεβάζω το αρχείο αλλά έχω δοκιμάσει διάφορα αρχεία και από ελληνικούς και από ξένους servers (στο download accellerator μου βγάζει Excellent). Τί να κάνω; Αν το modem είναι μούφα πείτε μου γιατί έχω δικαίωμα να το δώσω πίσω εντός 10 ημερών

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα του modem, αλλά της υπερβολικής κίνησης στα DSLAMS.

Και δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι'αυτό.

Μην απελπίζεσαι όμως με την ταχύτητα της γραμμής, υπάρχουν και χειρότερα, εώς πολύ χειρότερα. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyX

και εγω με 768 ..αμα πιανω 20-30 ...ειμαι super....

μη ρωτατε πως και γιατι ....ειμαι τουμπα ...για οσους ξερουν

Το έχω ακούσει και απο φίλο μου που είναι Θεσσαλονίκη και με 1024 κατεβάζει γύρω στα 40. Τραγική η κατάσταση εκει πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ στο λαγονησι με 2mb όταν έγινε αναβάθμιση και το είδα δοκίμασα κατεβάσω και κατέβαζα 180 σταθερά αυτί τι στιγμή τώρα εδώ και ένα μήνα που έχω αναβαθμιστεί παίζει από 190 μέχρι 215 με ISP otenet

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 12:33]

Ουτε στον isp ,. και καλό ειναι να τους παίρνεις κανα 2-3 τηλ την βδομάδα και να παραπονιέσαι :hehe: [ps και εγώ απο sites τοσο κατεβάζω]

μην νωμιζεις μολις βλεπω γυρο στα 40 για παρα πανω απο 3 ωρες πιανω το τηλ.... και λεω οτι εχουν βλαβη... ετσι για να μην με ξεχνανε :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από EraserheadX

Το έχω ακούσει και απο φίλο μου που είναι Θεσσαλονίκη και με 1024 κατεβάζει γύρω στα 40. Τραγική η κατάσταση εκει πάνω!

Oχι ολη η θεσ/νικη... η τουμπα και σε μερικα αλλα μερη

Ζουμε και αναπνεουμε με την ελπιδα να ρθει η forthnet (1/12) οπως λεει το schedule.

Συμφωνα με πληροφοριες εκ των εσω ..πρωτα διπλασιασαν τη γραμμες...(πριν λιγες μερες) και μετα...δε ξερω ποσο μετα θα αναβαθμιστει το bandwidth με αθηνα ..κοινως αυτο μας κανει μη αναβαθμιση με ιδια ταχυτητα !!

Απο οτι δε βλεπω..αυτοι που εχουν 1024 ..με δυσκολια ξεπερναν τα 300 kbps...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΤΩ ΤΩΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Εχω το 536v6[ παρόμοιο] , πάνε στις ρυθμίσεις του modem και δες αν εχει φίλτρο για ακατάλληλο περιεχόμενο . Αυτό κόβει πολύ απενεργοποίησε το .

Πού το βλέπω αυτό; Έψαξα λίγο αλλά δεν το βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oinoikoz

Ρε παιδιά εγώ έχω το router 585.Η μέγιστη ταχύτητα που εχει ειναι 30kbps/s.Τι να κάνω?

Να πάρεις στον ΟΤΕ και να αρχίσεις το βρήσιμο.Δεν υπάρχει άλλη λύση.Γίνομαι πολύ κακός με αυτό που γράφω αλλά δεν είναι βλάβη, είναι απλά ότι το δίκτυο του ΟΤΕ λειτουργεί πάνω από τις δυνατότητες του με αποτέλεσμα όλοι να είμαστε χάλια!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyX

Oχι ολη η θεσ/νικη... η τουμπα και σε μερικα αλλα μερη

Ζουμε και αναπνεουμε με την ελπιδα να ρθει η forthnet (1/12) οπως λεει το schedule.

Δηλαδη εγω που μενω Τουμπα να περιμένω την Forthnet τώρα που σκέφτομαι για DSL

H Vivodi δεν θα έρθει Τουμπα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αρχική απάντηση από o polonos [15-10-2006 17:47]

να παρεις στο 1242 και να τους πεις οτι εχεις χαμηλες ταχυτητες....

Και σου λένε πως αυτό θα μας το επιβεβαιωσει ο isp σας και ενα καρο μπούρδες για να σ αποφύγουν.....Η κατάσταση ειναι δραματική με αυτές τις υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.