Jump to content


power on from keyboard/mouse


xkandreas

Recommended Posts

Θέλω να κάνω boot απο το keyboard G15 ή το mouse g5 το pc (dfi ultra d, και τα 2 ειναι usb) αλλά μέχρι τώρα δεν είχα καμιά ελπίδα με τις ρυθμίσεις μέσα στο bios, μήπως κάνω κάτι λάθος. Επίσης έψαξα και τo Dfi streets αλλά και εκεί δεν βρήκα τίποτα, παρά μόνο ότι πόλυ έχουν το ίδιο πρόβλημα με βοοτ και γενικά λένε ότι δεν γίνεται.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

η πλακά είναι ότι το κουμπάκι του κουτιού (Thermaltake XASER III ) άρχισε και τα παίζει, και για να δουλέψει ανοίγω την πρόσοψη και το πιέζω με ένα τσιμπιδάκι και μετά τραβάω το ποδαράκι γιατί δεν κάνει επαναφορά, και δεν έχω όρεξη να ψάξω να βάλω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταιες μέρες έχει γίνει αυτό, θα κοιτάξω μπας και βρώ κάνα διακοπτάκι απο τον κάδο ανακύκλωσης (κουτί με παλιατζούρες) που έχω στην ντουλάπα. Λολ

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε μενα δούλευαν αυτές οι ρυθμίσεις στην ίδια μητρική... ’γνωστο το γιατί. Μπορείς πάντως και να γυμνώσεις τα καλώδια που πάνε στο διακόπτη και απλά να τα βραχυκυλώνεις για να bootάρεις. Δεν ξέρω αν ένας απλός διακόπτης κάνει, αυτοί που έχουν τα κουτιά δεν μένουν κλειστοί όταν τους πατάς, απλά βραχυκυλώνουν για όση ώρα πους πατάς.

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι η πρόσοψη του κουτιού με το μεγάλο κουμπί για power on

topdoorig1.th.jpg

και εκεί που κύκλωσα είναι το διακοπτάκι

morebottomdoorpb3.th.jpg

το οποίο το πιέζω και μετά το τραβάω πάλι έξω γιατί δεν κάνει επαναφορά από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα τι ιδιο προβλημα με ultra-d. Ειπες οτι και τα 2 ειναι usb. H μητρικη μεσα εχει ενα jumper που επιτρεπει στις συσκευες usb να παιρνουν ρευμα ακομα και οταν ο υπολογιστης ειναι κκλειστης. Δοκιμασε το:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kingzback

Και εγω ειχα τι ιδιο προβλημα με ultra-d. Ειπες οτι και τα 2 ειναι usb. H μητρικη μεσα εχει ενα jumper που επιτρεπει στις συσκευες usb να παιρνουν ρευμα ακομα και οταν ο υπολογιστης ειναι κκλειστης. Δοκιμασε το:)

το έχω κάνει ήδη αλλά καμιά τύχη μέχρι τώρα, θα δοκιμάσω και μερικές άλλες ρυθμίσεις στο bios το απόγευμα και θα σας πω αν έγινε τίποτα.

Αρχική απάντηση από Guard1an

Ένωσε τα καλώδια και να τον ανοίγεις από τον διακόπτη του τροφοδοτικού :p

Ή τσίμπα ένα καινούριο διακοπτάκι. :)

θα δοκιμάσω μπας και βρώ κάνα παρόμιο διακοπτάκι και μετά βλέπουμε αν δεν γίνει τίποτα. thx πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpcupra [Σήμερα, στις 00:44]

αποκτησαμε καινουργιο mod/admin και δεν το ξερω???

:blink: :blink: :blink: :blink:

Όχι ρε! Έκανα ένα ποστ κατά λάθος και ζητάω αν θέλουν οι μοντς να σβήσουν το ΔΙΚΟ ΜΟΥ ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από frantic

Δεν ξέρω αν ένας απλός διακόπτης κάνει, αυτοί που έχουν τα κουτιά δεν μένουν κλειστοί όταν τους πατάς, απλά βραχυκυλώνουν για όση ώρα πους πατάς.

’μα βάλει ένα διακοπτάκι που μόλις το πατήσει γυρίζει πίσω στην θέση του ?

Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκα διακοπτάκι από ένα παλιό case που του είχα βγάλει τα άντερα του (οτι χρήσιμο υπήρχε) και όλα εντάξει.

επίσης δοκίμασα και μερικές ρυθμίσεις στο bios αλλά χωρίς καμιά επιτυχία, αλλά είναι να τσαντίζεσε όταν σου γράφει το manual οτι υποστηρίζει βοοτ από usb και να μην γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.