Jump to content



overclock κάρτας γραφικών


Recommended Posts

Απλά να ενημερώσω, έβαλα την zalman στην 7800GT και έπιασα πυρήνα 499... Στα 500

είχε artifacts, στα 499 όχι... Τ¨ωρα την τρέχω στα 495 για να είμαι σίγουρος...

Θερμοκρασίες σε full load κάτω από 60 βαθμούς κελσίου...

Ανέβηκε πολύ ψηλά πάντως... Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις μνήμες ανέβηκαν άνετα στα 1200Mhz... Πάνε και πιο πάνω... Δεν τις ανεβάζω άλλο όμως.... Μην τις κάψω κιόλας... Και λίγο ακόμα να ανεβούν δεν θα έχει μεγάλη διαοφορά έτσι?

Θα τρέξω ένα 3d mark να δω πώς πήγε... Να μπορούσα να ξεπεράσω τα 5000...

Link to comment
Share on other sites

4537 μου έβγαλε με 493/1198... Πιο πάνω έκανε restart στο 3d mark 06... Χωρίς artifacts...

Η κίνηση σε κάποια σημεία ήταν σπαστή... Φταίει ο υπερχρονισμός για αυτό? Ή απλά είναι πολύ βαρύ το 3d mark?

Link to comment
Share on other sites

To οτι κανει ρεσταρτ δεν νομιζω να οφειλεται στην καρτα γραφικων...Αν σου πεταγε αρτιφακτς η θα παγωνε η οθονη η θα σου εδιχνε αρτιφακτς..

Στο οτι σου κανει ρεσταρτ ισως οφειλεται στο o/c toy cpu..

Ρευμα? Μνημες ? Τροφοδοτικο? Δεν ξερω και τι συστημα εχεις...

Link to comment
Share on other sites

Σπαστή εννοεώ ότι λείπαν κάποια frames... Χωρίς artifacts και μαύρεσ γραμμές....

Γιατί να φταίει ο επεξεργαστής για το restart? Αφού σε 493/1197 βγάζει το 3d mark και σε 499/1204 κάνει restart... Μαλλον δεν αντέχει αυτό τον χρονισμό η κάρτα...

Το υπόλοιπο PC μου...

Gigabyte 965p s3

Conroe 6300@2,66Ghz 1,35 volts

2x512 OCZ Platinum XTC 6400 800Mhz 4/5/4/15 2,2 volts

PSU Heroichi Win Power 550Watt

Και πάνω στην 7800GT ψύκτρα zalman VF700 cu led...

Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα το 3d mark 06 με επιτυχία με χρονισμούς 495/1240... Μέχρι εκεί πάει.. Ούτε δράμι πιο πάνω... Με σταθερότητα φυσικά...

Το score ήταν 4597... 600 μονάδες πάνω από το stοck που έβγαλε 3907...

Θα ενβάσω τη συχνότητα του επεξργαστή και άλλο... Λέτε να ανέβει λίγο το score?

Τα 5000 μάλλον δεν θα τα πιάσω... Who cares? Τα 5000+ πιάνει η 7900GS που έχει και 180+ ευρώ... Εγώ την 7800GT την πήρα πιο φτηνά... (μεταχειρησμένη ελαφρά)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.