Jump to content



overclock κάρτας γραφικών


Recommended Posts

Έχω μια ΑΤΙ 9800ΧΤ και την overclockara

Οι θερμοκρασίες που μου δείχνει στο ΑΤΙ tray tools είναι καλές (~57)

Ομως στο scan for artifacts μου δείχνει ότι έχει.

Στα παιχνίδια όμως είναι μια χαρά, δεν φαίνεται τίποτα απο artctfacts

Να την αφήσω ή να την επαναφέρω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα .... νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν αν εβαζες το θεματακι εδω

http://www.thelab.gr/forumdisplay.php?forumid=55

τωρα , αν η καρτα παιζει μια χαρα τα παιχνιδια ,οπως λες , και δεν σε πεταει εξω λογω θερμοκρασιας ασ'την οπως είναι.......

Link to comment
Share on other sites

Ηi παιδιά!

Είμαι καινούριος στο site και έχω κάποιες απορίες περί του θέματος (sorry που ακούγομαι λίγο noobάς) :)

1) Με ποιο πρόγραμμα κάνεις scan για artifacts?

2)Έχω μια 6600GT με ψύκτρα zalman VF700 al cu πάνω σε silent mode... 45 βαθμούς κελσίου σε idle κατάσταση

Μπορώ να την υπερχρονίσω και αν ναι πόσο? (προσωρινά, μέχρι να αγοράσω άλλη κάρτα, για x1950pro σκέφτομαι...)

Μέχρι πού είναι οι ανεκτές θερμοκρασίες για idle και full load?

Link to comment
Share on other sites

1) με αυτο το πρόγραμμα κάνεις scan για artifacts

http://www.techpowerup.com/atitool/

2)σιγουρα μπορεις να την υπερχρονίσεις, αλλο το ποσο θα το βρεις μονο σου ανεβαζοντας παντα με μικρα βηματα τις συχνοτητες πυρηνα και μνημης.Τρεχοντας διαφορα benches η παιζοντας παιχνίδια για αρκετη ώρα θα ελλεγχεις καθε φορα αν η καρτα σου ειναι στεθερη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagelis2000

Έχω μια ΑΤΙ 9800ΧΤ και την overclockara

Οι θερμοκρασίες που μου δείχνει στο ΑΤΙ tray tools είναι καλές (~57)

Ομως στο scan for artifacts μου δείχνει ότι έχει.

Στα παιχνίδια όμως είναι μια χαρά, δεν φαίνεται τίποτα απο artctfacts

Να την αφήσω ή να την επαναφέρω?

εαν ο σκοπος ειναι να εισαι game stable κ παιζεις games χωρις προβληματα αφηνεις ως εχει!

εαν θελεις να εισαι κ bench φακιν rock stable κατεβασε λιγο το κλοκαρισμα ή δωσε λιγο ταση μπας κ στρωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το tool είναι για ATI κάρτε, γράφει όμως ότι κάνει και για τις Nvidia...

To Riva Tuner δεν έχει test για artifacts?

Η 6600GT μου είναι albatron trinity με αλλαγμένη ψύκτρα... (Zalman vf700 cu led)

Έχω διαβάσει ότι ακόμα και με stock ψύκτρα πάει 590/1200... είναι η πιο φιλική στον υπερχρονισμό....

Μέχρι τι θερμοκρασίες να ανεχτώ να έχει? Για idle και full load...

Link to comment
Share on other sites

Μερικά στοιχεία...

Έχω πάνω τώρα την ψύκτρα zalman VF700Cu σε full mode (12volt τοροφοδοσία)

Τα ρολόγια: (από Riva tuner)

2D 300/1200

3D low 500/1200

3D performance 600/1200

Τρέχω το Ati tool scan για artifacts και επι μισή ώρα δεν βρήκε τίποτα...

Επίσης την ώρα που τρέχει το scan (full load υπολογίζεται αυτό?) πιάνει 65 βαθμούς κελσίου... Καλά είναι? Να ανεβάσω και άλλο? Μάλλον δεν αξίζει...

Με 620/1280 το σύστημα κόλλησε... ’ρα κάπου στα 600/1200 είναι καλά νομίζω...

Εϊμαι και με αερόψυξη...

Έχει κανείς να μου δώσει καμμιά συμβουλή?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πατάει καλά η zalman VF700Cu; μου φένονται αρκετοί 70 βαθμοί για μια 6600gt βεβαία δεν ξέρω και πόσο ρόλο παίζει η κυκλοφορία του αέρα στο κουτί σου. Πάντως στα 600-1200 εισαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Πατάει πολύ καλά.... Απλά την είχα στο silent mode... Τώρα που την έβαλα στο κανονικό

σε ful load πιάνει 63-65 βαθμους... Καλά είναι νομίζω... πειδή μου κόλλαγε λίγο το mouse στα windows (και οήθηκα μήπως φταίει το overclock στην κάρτα) κατέβασα σε 588/1195...

Εκεί είναι οκ... Στο internet έχω διαβάσει όι με αερόψυξη η albatron 6600GT τερματίζει γύρω στα 590-595.... ’ρα καλά είμαι... Θα τρέξω και κανένα 3dMark να δω την διαφορά στην απόδοση...

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά που λέτε, αλλά για πολλοστή φορά, να επισημάνω ότι : επειδή κάπου, σε κάποιο site, κάποιος χρήστης κατάφερε να πετύχει το Χ maximum overclock με την Υ κάρτα, σε καμία περίπτωση αυτό δε σημαίνει ότι όλες οι Y κάρτες θα φτάνουν το Χ overclock. Εκτός από την ψύξη, εξαρτάται και από το συγκεκριμένο κομμάτι που έχεις πέσει και δεν έχουν όλα τις ίδιες ανοχές, παρά το ότι πρόκειται για ίδιο μοντέλο.

@anthis

Γνώμη μου είναι, με βάση αυτά που αναφέρεις για την κάρτα σου, να την βάλεις στα 565mhz. Εκεί σε κόβω για μέγιστη απόδοση και σταθερότητα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η δική μου κάρτα με 585/1197 είναι μια χαρά.... Χωρίς artifacts... Και φυσικά σε full load έχρι 65-66 βαθμούς max.... ’ρα οκ είναι.... Δεν έχω πάει μέχρι τα όρια της, αλλά δεν νμίζω ότι θα κερδίσω και τίποτα το σημαντικό ακόμα, αν προχωρήσω άλλο... Λέω να την αφήσω εκεί... Τι λέτε? :D

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα το 3d Marl 06... Καθώς έτρεχαν τα test έβλεπα την διαφορά στα frames των tesys, μικρή, αλλά υπήρχε... Κοιτάζωντας όμως τα αποτελέσματα μου έβγαλε κάτι γελοίο...

1937.... είναι δυνατόν υπερχρονισμένη 6600GT να βγάζει τόσο χάλια.... Αν θυμάμαι καλά είχε βγάλει 3000+ σε stock.... εκτός αν κάνω λάθος... Επίσης ανέφερε ότι οι drivers δεν ήταν συμβατοί (έχω τους 93.71).... Υπερχρονισμό έχω κάνει μόνο για το performance 3d... τα άλλα τα έχω αφήσει default...

Καμμιά ιδέα περί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις αγόρασα μια μεταχειρισμένη MSI 7800GT 256MB... (πήγε στην αδερφή μου η 6600GT)

Με stock ρολόγια μου έβγαλε στο 3d Mark 06 3908... Καλό είναι? Μόνο τόσο βγάζει?

(Όταν τρέχει τα δυο CPU test σέρνεται... 0-1 fps.... Φυσιολογικό είναι?)

Ωραία θα ήταν να την υπερχρόνιζα λίγο... Να αφήσω πάνω την δική της stock ψύκτρα ή να βάλω την zalman vf700 cu led που είχα πάνω στην 6600GT?

Θα πρέπει να βάλω και θερμοαπαγωγική πάστα σωστά?

Επίσης κάτι άλλο... Το θερμοαπαγωγικό αυτοκόλλητο κάτω από τα Ram sinks πού μπορώ να το βρω στην αγορά?

Μια 7800GT μέχρι πού ανεβαίνει σε υπερχρονισμό με αερόψυξη? Αξίζει να την υπερχρονίσω?

:...:

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα - πλάκα, η 6600GT που είχα πριν με το ATI tool είχε ανέβει μέχρι 620 πυρήνα και 1250

μνήμη χωρίς artifacts και με θερμοκρασία 72 βαθμούς σε full load...Πιο πάνω έκανε restart... Την κατέβασα όμως σε 590/1200, μην την κάψω κιόλας... Σε site που είχα κοιτάξει μέχρι εκεί ανέβαινε, εμένα πώς ανέβηκε μέχρι 620? Χωρίς artifacts? Όταν έπαιζα παιχνίδια έκανε restart, αλλά δεν νομίζω ότι έφταιγε η κάρτα γραφικών... Ο επεξεργαστής έφταιγε που δεν είχε υπερχρονιστεί σωστά...

Θα βάλω πάνω στην 7800GT την VF700 Cu και θα την ανεβάσω... Όπου πάει...

Ένα πρόβλημα έχω... Τα ram sinks έχουν ένα αυτοκόλλητο από κάτω, το οποίο τώρα που θα τα ξεκολλήσω και θα τα βάλω στην 7800 δεν θα είναι σταθερό... Πού μπορώ να βρω τέτοια θερμοαπαγωγικά αυτοκόλλητα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.