Jump to content



Θερμοκρασια cpu


anousios

Recommended Posts

Φιλε gznp,

γνωριζω καλα ποση φασαρια κανουν οι ανεμιστηρες, ακομα και αυτοι που θεωρουνται "αθορυβοι". Και εναν μονο να βαλεις ενοχλησαι απο τη φασαρια. (Για νυχτα και να κοιμασαι δε το συζηταμε καθολου).

Βεβαια εμενα το κουτι ειναι ακριβως διπλα απ τι κεφαλι μου, καποιος αλλος αν το εχει κατω απ το τραπεζι ισως ειναι καλυτερα.

Για ποιο λογο εχεις εσυ 10(αν ειναι δυνατον)ανεμιστηρες απ τη στιγμη που δε κανεις καν o/c? Τι κερδιζεις αν εχεις την αλάσκα στο κουτι σου? Εχεις και συστημα ψυξης για τις μνημες?! Μηπως υπερβαλλεις λίγο?:woot:

Δε βρισκω κανενα λογο να χρησιμοποιησω το προγραμμα που ειπες για να ωθησω το συτημα μου στα ακρα. Τι θα κερδισω? Το πιθανοτερο ειναι ποτέ να μη δω τις θερμ/σιες που θα μου βγαλει, για τη χρηση που προκειται να εχω στο μηχανημα μου. Γιατι λοιπον να τον ζορισω να μου βγαλει 60ρι? Για να τον φθειρω τσαμπα? οχι ευχαριστω:upside:

Εσυ τι λογο θα ειχες να κανεις ενα τετοιο τεστ?????

Link to comment
Share on other sites

Anousios....

Η συζήτηση μαζί σου καταντάει λιγάκι ανούσια....:D

Αφού είσαι αποφασισμένος βρε αδερφέ να δουλεύεις την CPU σου στα κόκκινα, ποιός ο λόγος να σου προτείνουμε αθόρυβες και αποτελεσματικές ψύξεις για τον υπολογιστή σου ?????

Μην ξεχνάς ότι δεν είναι ΜΟΝΟ η CPU που υποφέρει από θερμοπληξία σ΄ένα σύστημα που δεν έχει καλή ροή αέρα στο CASE.....

Yποφέρουν και όλα τα άλλα που είναι μέσα σε αυτό.....

1) VGA - ανεβάζει θερμοκρασίες - κολλήματα - artifacts - γρήγορη φθορά GPU

2) HDD's αν δεν ψύχονται καλά και φτάνουν κάτι 55C - 60C αρχίζουν να γενιώνται BAD SECTORS και τυχαίες Μπλέ οθόνες....

3) RAM...... εντάξει εαν τις δουλεύεις στα default συνήθως δεν έχεις πρόβλημα αλλά υπάρχει ενδεχόμενο σε υψηλές θερμοκρασίες να σου αρχίσουν κάτι παράξενα κολλήματα......

4) Chipset..... αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες αλλά εαν το παρακάνουμε τότε χάνουμε που και που τα USB, to σύστημα μοιάζει να σταματάει να αποκρίνεται κατά διαστήματα, κολλήματα στον ήχο και ξαφνικές μαυρίλες στην οθόνη.....

K.T.Λ.....

Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά αυτά είναι μερικά από τα συμπτώματα που μπορείς να διαπιστώσεις σε περίπτωση γενικής υπερθέρμανσης στο σύστημά σου.....

Υπάρχουν πολλά καλά ανεμιστηράκια που μπορείς να βάλεις στο CASE σου και να παραμείνει ΗΣΥΧΟ.....

Τι διάολο..... εκτός αν όλοι εμείς είμαστε ΚΟΥΦΟΙ και δεν αντιλαμβανόμαστε έναν θόρυβο κάτω από τα 18-20 db και τα δικά σου αυτιά έχουν εξωπραματικά καλή απολαβή S/N ratio..... :D;)

Για ξανασκέψου λιγάκι το όλο θέμα και μακάρι να έχεις το ποιό αθόρυβο PC όλου του κόσμου... :T:

Link to comment
Share on other sites

Dagalidi,

προφανως δεν προσεξες ή δε διαβασες καλα αυτα που εχω γραψει.

Αφού είσαι αποφασισμένος βρε αδερφέ να δουλεύεις την CPU σου στα κόκκινα, ποιός ο λόγος να σου προτείνουμε αθόρυβες και αποτελεσματικές ψύξεις για τον υπολογιστή σου

Δεν δουλευω τη cpu στα κοκκινα(λεπτομερειες βλ.προηγ.)

ΔΕΝ ζητησα να μου προτεινετε αθορυβες και αποτελεσματικες ψυξεις, μηπως εχεις ,μπερδεψει τα posts?:woot:

Mη ξεχνας ότι δεν είναι ΜΟΝΟ η CPU που υποφέρει από θερμοπληξία σ΄ένα σύστημα που δεν έχει καλή ροή αέρα στο CASE.....

Το ξερω. Ειπα οτι ελεγχω συνεχως ολα τα υποσυστηματα μου. Δεν εχω προβλημα ροης αερα ή υψηλων θερμ/σιων στο case μου.

Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά αυτά είναι μερικά από τα συμπτώματα που μπορείς να διαπιστώσεις σε περίπτωση γενικής υπερθέρμανσης στο σύστημά σου.....

Nαι. εσενα περιμενα να τρομαξω.:p

Δεν ειμαι χθεσινος στο χωρο.

Ολα αυτα που ειπες και οι υψηλες θερμ/σιες εμενα ΔΕΝ με αφορουν...Δεν εχω τετοια προβληματα.

Τελος και παλι σου προτεινω να διαβασεις ολοκληρο το thread για να αποκτησεις τη σωστη εικονα.:T:

Η αποσπασματικη αναγνωση μονο των τελευταιων posts φερνει πολυ συχνα παρανοηση:TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 11:55] Δεν ειμαι χθεσινος στο χωρο.

Ολα αυτα που ειπες και οι υψηλες θερμ/σιες εμενα ΔΕΝ με αφορουν...Δεν εχω τετοια προβληματα.

Τελος και παλι σου προτεινω να διαβασεις ολοκληρο το thread για να αποκτησεις τη σωστη εικονα.:T:

Η αποσπασματικη αναγνωση μονο των τελευταιων posts φερνει πολυ συχνα παρανοηση:TD:

Για να στο πώ λιγουλάκι διαφορετικά.....

Αν ΔΕΝ είσαι χθεσινός στο χώρο, τότε το thread που άνοιξες με θέμα Θερμοκρασίες CPU, γιατί το άνοιξες ?

Κάποιος που δεν είναι χθεσινός ..... γνωρίζει τα όρια θερμοκρασιών που μπορεί να παίξει και δεν κάνει ανούσιες ερωτήσεις, αλλά αφού τις κάνει είναι υποχρεωμένος να ακούσει και τις απαντήσεις....

Μάλλον άλλος παρανόησε εδώ μέσα...... :D:p

Link to comment
Share on other sites

Ενα ανεμιστηρα θα ελεγα να το βαλεις δεν νομιζω να μην μπορεις να παρεις εναν ανεμιστηρα.

Τωρα 53 ειναι λιγο υψηλα για μενα γιατι τωρα εχω 40 μαξ αλλα δικο σου ειναι το πσ οποτε κανεις οτι θες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Χθες, στις 12:19]

Για να στο πώ λιγουλάκι διαφορετικά.....

Αν ΔΕΝ είσαι χθεσινός στο χώρο, τότε το thread που άνοιξες με θέμα Θερμοκρασίες CPU, γιατί το άνοιξες ?

Κάποιος που δεν είναι χθεσινός ..... γνωρίζει τα όρια θερμοκρασιών που μπορεί να παίξει και δεν κάνει ανούσιες ερωτήσεις, αλλά αφού τις κάνει είναι υποχρεωμένος να ακούσει και τις απαντήσεις....

Μάλλον άλλος παρανόησε εδώ μέσα...... :D:p

Φιλε νταγκαλιδι,

Στο thread εδω που ανοιξα ρωταω ποσο ειναι η θερμοκρασια πανω απο την οποια θα πρεπει να ανησυχω, για τον επεξεργαστη Athlon 64 Χ2 4400+ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ. Τιποτα αλλο.

Ποιες ειναι οι ανουσιες κατα τη γνωμη σου ερωτησεις? Που ειδες οτι δεν καθομαι να ακουω τις απαντησεις?????

Παντως να σου πω οτι επειδη δεν ειμαι χθεσινος δε σημαινει και οτι τα γνωριζω ολα. Κανεις δε μπορει να ισχυριστει οτι τα γνωριζει ολα, εξαλου αυτη η τεχνολογια συνεχως εξελισσεται:nothing:

Λοιπον, εξακολουθεις να πιστευεις οτι εγω εχω παρανοησει?

Giody,

οπως ειπα τον εχω ηδη τον ανεμιστηρα, απλως τωρα το χειμωνα τον αφαιρω γιατι δε χρειαζεται. 53 ειναι το πιο πολυ που μπορω να παω και για πολυ μιρο χρονικο διαστημα(10-15 λεπτα, οσα θελει μια ταινια να κωδικοποιηθει για dvd).

Εσυ εχεις 40 αλλα σε τι επεξστη? Γιατι δεν ειναι ολοι οι επεξστες το ιδιο! Και ποσους ανεμιστηρες εχεις? Τι θερμ/σιες εχεις σε mobo/vga/hd?

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία που διαβάζεις είναι προφανώς ένδειξη της μητρικής και ως συνήθως έχουν μεγάλες αποκλίσεις από τις πραγματικές....

Εαν θέλεις να είσαι ποιό σύγουρος βάλε το CoreTemp και δες ποιές είναι οι πραγματικές σου θερμοκρασίες ανά CPU....

Kαλό είναι γενικά να μην ξεπερνάς το ΤcaseMax.....:T:

Link to comment
Share on other sites

Για τις θερμ/σιες μητρικης, επεξστη, σκληρων διαβαζω το SpeedFan.

Eπισης το SpeedFan μου αναφερει και τη θερμ/σια της καρτας γραφικων στο αλλο μου pc(δε ξερω γιατι δε τη λεει στο πρωτο pc)

Aν αυτο το CoreTemp που λες ειναι καλυτερο θα το βαλω να το δοκιμασω.

Το κοριτσακι με τις κοτσιδες που εχεις στο αβαταρ ειναι η κοπελα σου?:)

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι μου θυμίζει το όλο thread...sfeterisths και anousios έχουν τρελό copyright εδώ μέσα-δεν ξέρω μόνο ποιος αντιγράφει ποιον, μεταξύ τους...να δούμε που θα φτάσει και η ανοχή των moderators κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.