Jump to content


Θερμοκρασια cpu


anousios

Recommended Posts

Eχω τον Αthlon 64 X2 4400+:banging:

Mπορει να μου καποιος "πεφωτισμενος" ποια ειναι η θερμοκρασια πανω απ την οποια θα πρεπει να ανησυχω? Το λεω αυτο γιατι το SpeedFan πανω απ ταυς 50οC βγαζει ενδειξη φωτιας...Βεβαια αυτο μαλλον το κανει σε καθε επεξστη γιατι και στον προηγουμενο που ειχα (Α64 3200+) παλι ειχε τη φωτια στους 50+...

Τωρα που χειμωνιαζει αφαιρεσα τον ανεμιστηρα που ειχα (o oποιος τον φυσουσε απευθειας), για να εχω ησυχια. Ετσι τωρα οταν καιω ενα dvd η θερμ/σια παει ως 53οC. Eιναι καλα ή ανησυχητικα και να τον βαλω πισω?

Δευτερο συναφες ερωτημα:

Παιζει μεγαλο ρολο τι παστα θα βαλεις? πχ. εγω εχω αυτην που ειχε ηδη πανω η εργοστασιακη ψυκτρα του 4400+, ειναι αρκετη αυτη ή μηπως δεν ειναι καλης ποιοτητας και να βαλω αλλη πιο καλη που θα κραταει τον επεξστη σε πιο δροσερα επιπεδα?

Τhanks:p

Link to comment
Share on other sites

’μα δεν κάνεις κλόκια και γράφεις μόνο dvd μια χαρά είσαι. :p

Όταν καις DVD με έχεις πολύ CPU Usage πάντως. Δοκίμασε αν θέλεις να τρέξεις μερικά μετροπρογράμματα να δεις τι γίνεται. Αν έχεις καλή κυκλοφορία αέρα μέσα στο κουτί θα είσαι ΟΚ. Η εργοστασιακή πάστα για νορμάλ χρήσεις μια χαρά είναι.

Πάντως, χειμώνας ή όχι, το σπίτι δεν έχει θέρμανση?

Link to comment
Share on other sites

Oχι, δε χρειαζομαι, ειμαι θερμοαιμος...

Τι ειναι τα κλοκια? Αν μιλας για o/c, οχι δεν ασχολουμαι.Εκει παει και το μη normal χρησεις που ειπες? Υπαρχει αλλη μη normal χρηση εκτος του o/c?

Οταν καιω dvd, βλεπω στο SpeedFan oτι η χρηση της cpu ειναι σχεδον 100% και στους δυο πυρηνες. Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δε μπορω να κανω και κατι αλλο ταυτοχρονα εκεινη τη στιγμη. Ειμαι ικανοποιημενος γιατι ο χρονος ειναι στο 1/2 ή στο 1/3 απ οτι με τον προηγ. A64 3200+.

Tα μετροπρογραμματα τι σχεση μπορει να εχουν με τη θερμ/σια που ρωταω?

Λοιπον, περα απο το αν εχω ή οχι καλη κυκλοφορια μεσα στο κουτι, η ερωτηση παραμενει:

Ποση ειναι η θερμ/σια πανω απ την οποια θα πρεπει να ανησυχω, για τον συγκεκριμενο επεξστη?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πάει πάνω από 60 τότε να ανησυχείς (επικύνδινο όριο για να τον κάψεις είναι θεωρητικά πάνω από 65 βαθμούς). Μια καλή θερμοκρασία με πατημένο το συγκεκριμένο επεξεργαστή είναι γύρω στους 44 βαθμούς και στο χαλαρό (idle) γύρω στους 30-32. Η άποψη μου είναι να βάλεις το ανεμηστιράκι πάνω. Αναφορικά με την πάστα το θέμα πάιζει πολύ Η γενική εικόνα είναι να πατάει καλά η ψήκτρα στο CPU μέσω μιας καλά τοποθετημένης πάστας. Τώρα αν βγαλεις την μαμισια πάστα και βάλεις μια θεωρητικά καλύτερη μπορεί να δεις μια καλύτερη απόκρηση 1 με 2 βαθμούς. Οχι δηλαδη σπουδαία πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Oχι, δε χρειαζομαι, ειμαι θερμοαιμος...

Τι ειναι τα κλοκια? Αν μιλας για o/c, οχι δεν ασχολουμαι.Εκει παει και το μη normal χρησεις που ειπες? Υπαρχει αλλη μη normal χρηση εκτος του o/c?

Για o/c μιλούσα, ναι. Αυτό είναι μη νορμάλ χρήση.

Οταν καιω dvd, βλεπω στο SpeedFan oτι η χρηση της cpu ειναι σχεδον 100% και στους δυο πυρηνες. Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δε μπορω να κανω και κατι αλλο ταυτοχρονα εκεινη τη στιγμη. Ειμαι ικανοποιημενος γιατι ο χρονος ειναι στο 1/2 ή στο 1/3 απ οτι με τον προηγ. A64 3200+.

Όταν λες γράφεις DVD μήπως εννοείς και τη κωδικοποίηση/συμπίεση? Αν ναι, τότε εκεί έχεις όντως 100% CPU.

Tα μετροπρογραμματα τι σχεση μπορει να εχουν με τη θερμ/σια που ρωταω?

Θα σε βοηθήσουν να πας τον επεξεργαστή σου στα άκρα, να δουλέψει πραγματικά 100% για να δεις. Βάλε τον ανεμηστήρα επάνω και τρέξε ένα τέτοιο πρόγραμμα να δεις. Μετά άλλη μία χωρίς τον ανεμηστήρα.

Λοιπον, περα απο το αν εχω ή οχι καλη κυκλοφορια μεσα στο κουτι, η ερωτηση παραμενει:

Ποση ειναι η θερμ/σια πανω απ την οποια θα πρεπει να ανησυχω, για τον συγκεκριμενο επεξστη?

Εγώ για το καλό σου το λέω. Είναι σημαντική η εσωτερική καλή κυκλοφορία αέρα. Αν είναι πολύ καλή, μπορείς να παρακάμψεις τον ανεμηστήρα της CPU.

Για την θερμοκρασία θα δεις και μόνος σου, όταν το στρεσάρεις με τον ανεμηστήρα και μετροπρογράμματα. :)

Link to comment
Share on other sites

mainframe,

ωστε θα ανησυχησω μονο αν παει ανω των 60? A ωραια τοτε, γιατι δεν εχω δει πανω απο 53-54. Αρα δε θα χρειαστω τον εξτρα ανεμιστηρα:bigsmile:

Δηλ. το SpeedFan που δειχνει "φωτια" πανω απ' τα 50 λεει μπουρδες.

Στο χαλαρο idle ειναι, τωρα το χειμωνα, ΧΩΡΙΣ κανεναν ανεμιστηρα κουτιου, 38οC και προφανως θα παει και πιο κατω. Οι 30-32 που λες εσυ προφανως τους εννοεις με 7-8 ανεμιστηρες. Ποτε δε θα τους εβαζα γιατι θελω την ησυχια μου, δεν αξιζει το κοπο να εχεις ενα κομπρεσερ διπλα σου για να κερδισεις λιγους βαθμους:woot:

Γιατι η αποψη σου ειναι να βαλω το ανεμιστηρακι? Αφου ειμαι πολυ κατω απ το οριο που ειπες.

Οσο για τη παστα, αφου μου λες οτι παιζει μονο για 1-2 βαθμους, δε το συζηταμε.

jpavly,

Nαι, για κωδικοποιηση μιλαω. Τι αλλο θα ανεβαζε τη θερμ/σια??

Δε θελω να φτασω τον επεξστη μου στα ακρα για πειραματικους και μονο σκοπους. Δεν υπαρχει λογος.

Ο ανεμιστηρας της cpu φυσικα δεν παρακαμπτεται σε καμμια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Είπες όταν καις DVD, για αυτό και θεώρησα ότι μιλάς μόνο για την εγγραφή. Αυτό είναι και το "κάψιμο" άλλωστε.

Σου είπα να τον στρεσάρεις για να δεις τα όριά του. Δεν κάνει κακό.

Όταν λες δεν παρακάμπτεται, τι εννοείς? Το fan της ψύκτρας το έχεις ούτως ή άλλως επάνω? Γιατί στο 1ο post λες ότι το έχεις αφαιρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα το φαν της ψυκτρας του επεξστη(αυτο δεν αφαιρειται ποτέ).

Ειπα για case fan που φυσαει κατευθειαν στον επεξστη.

Δε καταλαβαινουμε τα αυτονοητα μου φαινεται...ειναι δυνατον να αφηνα τον επεξστη χωρις τον ανεμιστηρα του? Αμεσως θα καιγοταν:rip:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 13:40]

mainframe,

ωστε θα ανησυχησω μονο ...............

Γιατι η αποψη σου ειναι να βαλω το ανεμιστηρακι? Αφου ειμαι πολυ κατω απ το οριο που ειπες.

...........

Το θέμα είναι να μην τα πηγαίνουμε στα όρια. Για παράδειγμα μια μηχανή συμβατικού αυτοκινήτου μπορεί να καεί μετά τις 7000 στροφές (βλέπε 65 βαθμούς αντίστοιχα στο CPU). Παρόλα αυτά την δουλεύουμε στις 2500 στροφές min (32 βαθμούς αντίστοιχα για το CPU) με 5000 στροφές max (45 βαθμούς αντίστοιχα). Αυτό δίνει στην μηχανή μας μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και αξιοπιστίας. Το ίδιο ισχύει και για το CPU. Βαλε ένα ανεμηστιράκι στις 1000 στροφές. Δεν θα ακούγεται τίποτα και θα είσαι και πίο δροσερός. Για δοκίμασε το..:)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν το πηγαινω στο οριο. Το παω εως 53 και μονο οταν το ζορισω(κωδικοποιηση ταινιας-3d game)

Aνεμιστηρακι παλι το καλοκαιρακι...:D

ΥΓ Δεν υπαρχει ανεμιστηρακι που να μη κανει θορυβο(εχω δοκιμασει πολλα)

1000 στροφες? =μεγαλη διαμετρος...και δε θα κανει και τιποτα:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios

Δε καταλαβαινουμε τα αυτονοητα μου φαινεται...ειναι δυνατον να αφηνα τον επεξστη χωρις τον ανεμιστηρα του? Αμεσως θα καιγοταν:rip:

Διάβασα αυτά που έγραψες και απέκτησα την γνώμη. Υπάρχουν συστήματα που ίσως αγνοείς. Π.χ. μεγάλες ψύκτρες passive cooling, με τις οποίες δεν είναι άκρως απαραίτητο να έχεις και ένα fan επάνω. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχεις στο μηχάνημα σου ;)

Το πλαϊνό μου 12άρι το έχω στις 900 στροφές, μια χαρά δουλειά κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν, αλλά προυποθέτουν και μία στοιχειώδη κυκλοφορία αέρα στο κουτι ;)

Προσωπικά έχω εντελώς διαφορετικό σύστημα από σένα, οπότε σύγκριση δεν υπάρχει. Θα κοιτάξψ και θα postάρω αν σε ενδιαφέρει.

Έχω αρκετά ανεμηστήρια, ρυθμισμένα χαμηλά. Από θόρυβο είμαι πολύ ικανοποιημένος καθώς τη νύχτα ακούγεται περισσότερο το ρολόι ή το AirCondition.

Link to comment
Share on other sites

Mα η "στοιχειωδης κυκλοφορια αερα στο κουτι" επιτυγχανεται με ανεμιστηρες.

Μπα, οχι μεγαλη διαφορα, παρομοιο σχεδον με το προηγουμενο δικο μου(3200)

Πολλα ανεμιστηρια? και εισαι και ικανοποιημενος?!

Γιατι δε στηνεις ενα κατεβαστηρι για τη νυχτα? (απ αυτο εγω ακουω μονο το σκληρο που γυριζει)

Ποτέ αιρκοντισιον τη νυχτα!:D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μην ανησυχείς δε θα καεί τίποτα έχουν πήξει τις μητρικές και τους επεξεργαστές με προστασίες απλά αν περάσει αρκετά τους 65 θα αντιμετωπίσεις κολλήματα του συστήματος και τότε θα φτιάξεις νέο θέμα με τίτλο μου κολλάει το pc τι λέτε να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Ποια 65 παιδι μου?? Για 53 ειπα οτι εχω δει το πολυ, εαν το ζορισω και χωρις ΚΑΝΕΝΑΝ ανεμιστηρα κουτιου.

Ουτε και υπαρχει περιπτωση να κολησω απο αποτoμη ανοδο και να μη το παρω χαμπαρι, αφου ελεγχω ολη την ωρα την κατασταση σε cpu/vga/mobo/hd:T:

(αρα δεν υπαρχει περιπτωση να κανω θεμα τε τιτλο"μου κολλαει το pc, τι λετε να φταει"?:laughing: )

Παντως δε καταλαβαινω τους χρηστες (εκτος o/c) που εχουν 800 ανεμιστηρες στο κουτι τους, δηλ. ενα μινι κομπρεσέρ πανω στο κεφαλι τους, τη στιγμη που εγω ειμαι ανετος με εναν μονο ανεμιστηρα τον οποιο μαλιστα βαζω μονο το καλοκαιρι:woot:

Link to comment
Share on other sites

Ανούσιε, θα προσπαθήσουμε να τα κάνουμε τα πράγματα απλά:

Καταρχάς το να έχει ο η/υ πολλούς ανεμιστήρες δε σημαίνει ότι είναι και θορυβώδης. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω 4 12ρηδες και 4 8ρηδες ανεμιστήρες μαζί με ένα σύστημα ψύξης μνημών με 2 4ρηδες και το σύστημα ψύξης της κάρτα γραφικών, χωρίς να έχω κλοκάρει τον επεξεργαστή. Παρ'όλα αυτά, είναι αθόρυβο το σύστημα γιατί ελέγχω τις στροφές λειτουργίας των ανεμιστήρων και τους έχω στην μέγιστη απόδοση/λιγότερη φασαρία.

Αφού ξεκαθαρίσαμε αυτό, πάμε παρακάτω. Υπάρχουν κάποια προγράμματα που στρεσάρουν τον επεξεργαστή στα όριά του. Το να κοιτάς εσύ με ένα παιχνίδι ή μια συμπίεση τα όριά του δεν είναι και τόσο έντονο στρεσσάρισμα.

Το καλύτερο πρόγραμμα σε αυτή την κατηγορία είναι το S&M. Θα το βρεις στη σελίδα TheLab Tools. Τρέξτο με το cpu load στο Full (100%) και το τεστ στο average (μην περιμένεις και 70 λεπτά στο long). Εκεί λοιπόν, ειδικά στο FPU Test, θα ήθελα να ακούσω τι θερμοκρασίες πιάνει ο επεξεργαστής σου.

Επειδή δυστυχώς όμως υποπτεύομαι ότι θα ξεπεράσει τους 60 βαθμούς στο τεστ αυτό, θα σου πρότεινα να πάρεις μια καλή ψυκτρούλα για να σου κατεβάσει τις θερμοκρασίες. Πρώτα όμως κάνε το τεστ αν θες, και μετά συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.