Jump to content



GeCube X1950XTX - εντυπώσεις...


Jaco

Recommended Posts

Χθες το βράδυ στήσαμε με ένα φίλο το νέο pc του... υλικά...:

1.

Ε6600

Intel D975XBX - δικό μου από RMA

2GB DDR2 Supertalent

X1950XTX - 512 DDR4

2xRaptor 74GB - Raid0

psu 450W (η πατάτα που είχε επάνω το κουτί)...

Όλα στα defaults...

To είχαμε στήσει δίπλα στο δικό μου:

2.

Ε6600

AW9D-MAX

2 GB DDR2 Supertalent

7950gx2 - 1GB

2xRaptor 74GB - Raid0

κλπ

πρώτο bench το hdtach... με ενεργοποιημένα τα cache του ICH7R και με unattended mod-αρισμένη έκδοση windows από εμένα...

1.

6.7 ms

178 MB/sec (average)

2500 MB/sec (burst)

2.

7.7 ms

130 MB/sec (average)

2800 MB/sec (burst)

3D Mark05

1. περίπου 11000

2. περίπου 13500

Δεν θυμάμαι ακριβώς τις τιμές γιατί δεν κράτησα screenshots...

Σχόλια...

Οι επιδόσεις της X1950XTX για την τιμή της είναι πολύ καλές, αλλά έχει ένα πολύ μεγάλο μειονέκτημα το οποίο εγώ δεν μπορώ να το αντέξω με τιπότα...

Ζεματάει κολασμένα... Η default ταχύτητα του fan είναι πολύ μικρή και μέχρι να πάρει μπροστά το fan έχει κάψει η πλευρά πίσω από την gpu σε σημείο που δεν την ακουμπάς... απαράδεκτο... όταν δε πάρει μπρος ο ανεμιστήρας κάνει σαν ελικόπτερο... τελικά βρήκαμε ένα utility το οποίο ρυθμίζει τις στροφές, αλλά επειδή η κάρτα δεν υποστηρίζεται ακόμα, δεν ήξερε να μιλήσει σωστά στο bus και έστελνε και σαβούρες με αποτέλεσμα η ταχύτητα του fan να είναι τυχαία και όχι αυτή που έλεγε το πρόγραμμα...

Μας την έσπασε που οι νέοι drivers 6.9 δεν υποστηρίζουν την κάρτα... αφού δεν βγάζει η ΑΤΙ ίσως βγάλει η nVidia drivers για την X1950XTX...

Τελικά συγκρίνοντας την με την 7950gx2 μπορώ να πω ότι η gx2 μου έχει αφήσει καλύτερρες εντυπώσεις... Η gx2 είναι πιο γρήγορη, αθόρυβη και δεν ανεβάζει θερμοκρασίες, αλλά είναι πολύ πιο ακριβή όμως... :(

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι η ATI ανεβάζουν θερμοκρασίες. Ωστόσο αντέχουν, μην σε ανησυχεί. Που να δεις και Χ1600ΧΤ, που έχει και μικρή πλακέτα, όλόκληρη η κάρτα λειτουργεί ως ψύκτρα χεχ.

Για δοκίμασε τον 6.10 driver μήπως τη δει.

Όσο για τα 3dmarks, είναι εντελώς ενδεικτικά. Δεν είναι τόσο πιο γρήγορη η X2. Υπάρχουν και περιπτώσεις που η 1950 παίρνει τα ηνία. Πάντως τα 11000 marks μου φαίνονται λίγα για την κάρτα, έστω και με τον 6600 default. Μάλλον πρέπει να ψαχτείς με τους drivers λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

οι drivers ήταν αυτοί που έδινε η GeCube... οι άλλοι πετάγαν αμέσως error πριν την εγκατάσταση (INF error)... οπότε περιμένω για καινούργιους drivers...

Διαφορά είδα και στο BF2 το οποίο τρέξαμε σε LAN και είχαν 20+ fps διαφορά... υπέρ της gx2... και τα δυο μηχανάκια με 300 FSB και όλοι οι χρονισμοί σε μνήμες ίδιοι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.