Jump to content



Πρόβλημα με fritz!box fon & LAN


x-treme

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

Έχω ένα πρόβλημα με το ρούτερ μου. Το έχω θέσει και στο adslgr.com, οπότε θα το θέσω κι εδώ ακριβώς το ίδιο:

Όταν συνδέω το fritz!box fon μέσω USB έχω πολύ καλύτερη ταχύτητα από όταν το συνδέω με καλώδιο δικτύου (LAN).

Ενώ παλιά (LAN) τα speedtest μου έβγαζαν 130U/202D (δεν κάνω λάθος, είχα υψηlότερο upload) τώρα (USB) έχω 409U/222D!!

Για να σιγουρευτώ:

Κάνω το εξής απλό τεστάκι:

Έχω συνδεδεμένο το ρούτερ με USB. Κάνω το γνωστό τεστ:

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.11Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 538.83kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Σημείωση: Είναι η μεγαλύτερη ταχύτητα που έχει γνωρίσει ποτέ η γραμμή μου!!!

Βγάζω το USB και συνδέω το καλώδιο δικτύου

ΠΡΟΣΟΧΗ ότι το ρούτερ δεν αποσυγχρονίστηκε, οπότε λογικά θα έπρεπε να πάρουμε τα ίδια αποτελέσματα:

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 202.21Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 176.84kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Σημείωση: Και πάλι η παραπάνω ταχύτητα είναι από τις πολύ καλές που έχω πιάσε με την παρούσα συνδεσμολογία.

Σχόλια???

Πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Συνέδεσα το ρούτερ με λαπτοπ μέσω ethernet και λειτουργουσε όπως πρέπει. ’ρα:

1) Το καλώδιο δεν έχει πρόβλημα.

2) Το ρούτερ δεν έχει πρόβλημα.

Τώρα όσον αφορά κάποιου είδους κόφτη ή firewall στον υπολογιστή, το firewall των windows το έχω απενεργοποιημένο και δε χρησιμοποιώ άλλο. Ούτε κόφτη έχω... Εξάλλου αν υπήρχε κάποιου είδους κόφτης δε θα είχε πρόβλημα και το USB???

Τι είναι irq conflicts? Και πως ελέγχω αν υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά τελικά αυτό πρέπει να ήταν. Έβαλα την κάρτα δικτύου σε άλλη θύρα PCI και το πρόβλημα έφτιαξε! Τώρα έχω συνδεδεμένο το ρούτερ μέσω ethernet Και λειτουργεί μια χαρά!!!! Το μήνυμα το διάβασα αφού έκανα την αλλαγή, οπότε δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στα irq requests...

Μήπως στην προηγούμενη θέση που το είχα έπεφτε μαζί με κάτι άλλο??? Από περιέργεια, μπορεί να αλλάξει το irq μιας συσκευής χωρίς αλλαγή θύρας PCI? Η κάρτα ήχου μου πέφτει πάνω στην κάρτα οθόνης (PCI 16).

Πάντως ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε pci slot, εκτός και αν δηλωθεί διαφορετικά στο bios, έχει κάποιο irq. Σε κάποια από αυτά μπορεί να συμπίπτουν με άλλα slots ή συσκευές. Γενικά καλό είναι να αποφεύγονται τα irq conflicts, εφόσον είναι δυνατόν. Αυτό που πέφτει πάνω στην κάρτα οθόνης σου είναι ο firewire controller. Η κάρτα ήχου είναι στο 19.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Ωπ ναι κατά λάθος κοίταζα τα σκρινσοτ του άλλου.

’λλαξε θέση στην creative.

Καλά, δε θα έπρεπε να είχα καταλάβει κάτι? Ίσως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Βλέποντας τις ιδιότητες από τις κάρτες γραφικών και ήχου στην καρτέλα "πόροι" βλέπω ότι το πεδίο "διενέξεις" είναι κενό...

Επίσης οι περιοχές εισόδου/εξόδου είναι διαφορετικές για κάθε κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... εγώ παλιότερα παιδευόμουν 1 μήνα+ με κάτι ασύρματες κάρτες μέχρι να καταλάβω ότι παίζουν μεν, αλλά κρεμάνε όλο το σύστημα αν χρησιμοποιούν irq από κοινού με άλλο υποσύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.