Jump to content



Χρονοδιακόπτης Λάμπας


Indiko_Xoiridio

Recommended Posts

Συγνώμη για τον τίτλο, αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το γράψω!:o

Δουλευα πέρυσι κάπου και ήταν ένα μηχανηματάκι το οποίο ήταν συνδεδεμένο με μια λάμπα και ήταν ρυθμισμένο να ανοίγει κάθε 12 ώρες! Ο σκοπός της λειτουργίας του, ήταν να ανοίγει την λάμπα τα βράδυα!

Αυτό που ψάχνω δηλαδή, είναι κάποιο μηχάνημα να το συνδέσω με μια λάμπα στην εξώπορτα και να ανοίγει όταν και όσες ώρες το ρυθμίζω εγώ! Υπάρχει κάποιο e-shop με ηλεκτρονικά που να πουλάει τέτοιο πράγμα; Η τουλάχιστον πως λέγεται αυτό που ζητάω!

Link to comment
Share on other sites

αρχηγε ψαξε σε καταστημα με ηλεκτρονικα...αυτο που ζητας λεγεται πριζα με χρονοδιακοπτη αν θυμαμαι καλα....το εχει και η μανα μου στο μπανιο για το πλυντηριο ωστε καθε βραδυ που εχει το νυχτερινο ρευμα ανοιγει αυτοματα το πλυντηριο και μετα απο 2 ωρες το εχει ρυθμισει να σταματαει την παροχη ρευματος στην πριζα...ελπιζω να βοηθησα....:)

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω με επιστημονικούς όρους οπότε προσπάθησε να ακολουθήσεις!! Αυτό το μαραφέτι που ζητάς θα πρέπει να είναι αυτό που περιγράφει ο jpcupra! Eίναι ένα πράμα που μπαίνει στην πρίζα και "βγάζει" μια άλλη πρίζα με την λεπτομέρεια ότι έχει πάνω του και ένα χρονοδιακόπτη που γυρνάει και μετράει την ώρα.(Ο διακόπτης είναι σαν αυτό που ανάβουμε και ρυθμίζουμε την θερμοκρασία στα καλοριφερ!) Ελπίζω να το έπιασες! Το έχω δει στις μεγαλύτερες αλυσίδες super market στο τμήμα με τα ηλεκτρολογικά.Τέλος αν θυμάμαι καλά δεν κάνει πάνω από 10-15 γιουρος...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα πριν λίγο αυτό:

http://www.clevermarket.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=49448

Λέει "Εβδομαδιαίος Προγραμματισμός"! Δηλαδή αν εγώ λείπω ένα μήνα από το σπίτι, αυτό μετά από μια εβδομάδα θα σταματήσει να δουλεύει;:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Indiko_Xoiridio [Σήμερα, στις 13:36]

Βρήκα πριν λίγο αυτό:

http://www.clevermarket.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=49448

Λέει "Εβδομαδιαίος Προγραμματισμός"! Δηλαδή αν εγώ λείπω ένα μήνα από το σπίτι, αυτό μετά από μια εβδομάδα θα σταματήσει να δουλεύει;:o

Οχι θα δουλευει κανονικα. Εσυ απλα βαζεις της μερες και της ωρες που θελεις να ανοιγει - κλεινει η λαμπα ;)

πχ. Δευτερα- Παρασκευη απο της 8 μεχρι της 9

Τριτη - Τεταρτη απο της 6 μεχρι της 10

Το επιασες τωρα ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.