Jump to content



intel D865GBF


disssconected

Recommended Posts

Λοιπόν...έχω την προαναφερθείσα motherboard kai cpu intel P4 2.8ghz 800mhz FSB northwood (D1 stepping). Έκανα update to bios με την νεότερη έκδοση που βρήκα στο site για την μητρική μου αλλα έχω ενα πρόβλημα. Η διαδικασία του Update έγινε καθόλα νομιμά και ομαλά...όταν όμως bootαρει στην αρχη που τον ανοίγω μου βγάζει "enter CURRENT password". Και ερωτώ. Πρέπει να βάλω τον κωδικό που είχα στο παλιό bios (που θυμάμαι οτι τον είχα σβήσει) ή τι άλλο πρέπει να βάλω? Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...σε ευχαριστώ wrong method. Όμως πριν κάνω οτιδήποτε θέλω μερικές διευκρηνίσεις. Θέλω να μάθω όμως πρώτα εαν εχει κάνει κανεις κάτι παρόμοιο και αν υπάρχει κίνδυνος να κάνω καμια γκάφα και να τα πετάξω όλα...(φυσικά θα διαβάσω πολύ καλά το manual πρωτού κάνω οτιδήποτε). A και κάτι άλλο..."Electrostatic discharge (ESD) can damage components. Perform the procedures described in this document only at an ESD workstation using an anti-static wrist strap and a conductive foam pad.

If such a station is not available, you can provide some ESD protection by wearing an anti-static wrist strap and attaching it to a metal part of the computer chassis.". Τι ακριβώς εννοεί εδώ?

Link to comment
Share on other sites

τι γκάφα να κάνεις, με το bios reset επανέρχονται όλα τα settings στα default

δεν χρειάζεσαι anti-static wrist strap,πίασε κάποιο καλοριφερ πριν να αγγίξεις τη μητρική

αν ανησυχείς για τον στατικό ηλεκτρισμό

AS2.JPG

Link to comment
Share on other sites

αν φοβασαι μηπως εκαψες την μητρικη απο στατικο ηλεκτρισμο,το κοβω λιγο απιθανο,οποτε χαλαρωσε.για να γλιτωσεις απο στατικο ηλεκτρισμο,ακουμπα που και που ενα μεταλικο μερος του πισιου και εισαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σας θερμοπαρακαλώ όλους σας. Η μητρική μου (το chip του bios) έχει προσβληθεί απο τον ιό CIH ή chernobyl. Δύο τεχνικοί, 3 φίλοι, 4 γνωστοί και εγώ έχουμε βγάλει την μητρική οτι είναι "τελειωμένη ιστορία". Έχω βρει όμως κάτι πληροφορίες σχετικα με τον ιο εδω http://www.hardwaresecrets.com/article/39. Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω αφου τα εχω κανει όλα. Αν μπορεί να βοηθήσει καποιος θα του ημουν ευγνώμων. Η εστω αν εχει ξανατύχει κατι παρόμοιο με αυτον τον ιο σε καποιον. (αν ειναι να συναντηθώ και με καποιον που νομιζει οτι μπορει να βοηθησει πολύ ευχαρίστως...γιατι πραγματικά το πρόβλημα ειναι αξιο εξερευνησης...)

Link to comment
Share on other sites

κακη φαση ακουγεται αυτο... :( εχω μια κλαταρισμενη MSI 875P NEO LSR με bios award v2.00.να δοκιμασουμε να της βαλουμε αυτο το τσιπακι μπας και καταφερεις τιποτα?αν μπορω να σε βοηθησω στειλε PM

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από disssconected

Λοιπόν σας θερμοπαρακαλώ όλους σας. Η μητρική μου (το chip του bios) έχει προσβληθεί απο τον ιό CIH ή chernobyl. Δύο τεχνικοί, 3 φίλοι, 4 γνωστοί και εγώ έχουμε βγάλει την μητρική οτι είναι "τελειωμένη ιστορία". Έχω βρει όμως κάτι πληροφορίες σχετικα με τον ιο εδω http://www.hardwaresecrets.com/article/39. Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω αφου τα εχω κανει όλα. Αν μπορεί να βοηθήσει καποιος θα του ημουν ευγνώμων. Η εστω αν εχει ξανατύχει κατι παρόμοιο με αυτον τον ιο σε καποιον. (αν ειναι να συναντηθώ και με καποιον που νομιζει οτι μπορει να βοηθησει πολύ ευχαρίστως...γιατι πραγματικά το πρόβλημα ειναι αξιο εξερευνησης...)

E, όχι και όλοι! Ένας φίλος σου δεν στην έβγαλε ακόμα off... ;)

@Tsakonas: Έχω ακριβώς την ίδια μητρική με εσένα. Αν και δε νομίζω να παίξει με τόσο διαφορετική μητρική. :)

Τώρα την έχω στήσει να δω τι μπορεί να γίνει. όποια ιδέα ευπρόσδεκτη. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, το πρόβλημα δε νομίζω να είναι ο συγκεκριμένος ιός. :confused: Τα συμπτώματα δεν συμπίπτουν.

Η μητρική έχει το εξής πρόβλημα: Πολλές φορές σβήνει στο άσχετο ενώ μερικές φορές αναφέρεται υπερθέρμανση στον επεξεργαστή, πράγμα που δε συμβαίνει. Συν τοις άλλοις, μετά το BIOS update δεν παίζει το πρώτο IDE κανάλι.

Η τελευταία έκδοση είναι η P25. έβαλα τώρα την P22 αλλά συνεχίζει να μην παίζει το πρώτο κανάλι. Θα δοκιμάσω και κάποια ακόμα παλαιότερη. Καμιά άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.