Jump to content



Help με Router on Router!


alex_grc

Recommended Posts

Καλησπερα,

Προσφατα αγορασα ενα PDA και ηθελα να εχει και αυτο προσβαση στο Internet μεσω της DSL συνδεσης μου. Οποτε αγορασα ενα wireless router και το εβαλα πανω στο Modem/Router που εχω. Αλλα εχω το εξης προβλημα, το ασυρματο router δουλευει μονο για λιγα λεπτα μετα το modem δε το βλεπει πια αλλα ουτε μπορω να συνδεθω με το PDA πανω του. Εχω δοκιμασει να το ορισω ως Router η Bridge αλλα παλι με το ιδιο αποτελεσμα.

Με λιγα λογια για τα πρωτα 5 λεπτα περιπου ολα μια χαρα εχω ιντερνετ στο PDA μια χαρα και μετα τπτ! HELP!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έπρεπε να πάρεις wireless router, αλλά ένα σκέτο access point. Με το να συνδυάζεις 2 routers αν δεν ξέρεις και πολλά από δίκτυα είναι σχεδόν σίγουρο ότι το 2ο router θα έχει πρόβλημα με τη σύνδεση.

Δοκίμασε να ορίσεις το modem σε bridge mode, ώστε το authentication της dsl να γίνεται στο wireless router σου για αρχή και αν δε λυθεί βλέπουμε τι γίνεται στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μην μπλεκεις με bridge

πρωτα απο ολα βαλε το ethernet καλωδιο απο το ενα πορτ του ρουτερ 1 σε

ενα πορτ του ρουτερ 2 αλλα οχι τον wan port

αν το ρουτερ 1 εχει ΙΡ π.χ. 192.168.0.1

βαλε static address sto 2 ρουτερ 192.168.0.2

επισης βαλε για gateaway στο δευτερο ρουτερ την ΙΡ του πρωτου

και θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.