Jump to content


Recommended Posts

Tα 16KB/sec ήταν από το site Formula1.com (όταν ήταν ακόμα unofficial) στους screensaver του (setup.exe αρχεία). 2ΜΒ σε 2 λεπτά μετρημένα με το ρολόι σε 2 διαφορετικούς screensavers (+ακόμα μια φορά από το Napster που κατέβαζα με 11άρια καρφωμένα - 11ΜΒ σε κανά 20λεπτο). Ακόμα δεν έχουμε καταλάβει πώς συνέβη αυτό. Το modem ήταν micronet 56K internal.

[edit: μερικοί υποθέτουν ότι επειδή το κτίριο του ΟΤΕ είναι 1 τετράγωνο πιο κάτω από το σπίτι μου είχα τέτοια κουλά. Από την άλλη, επιστημονική φαντασία μου φαίνεται αυτό. Όπως και οι ταχύτητες αυτές. Απλά τις είδα με τα μάτια μου, δεν ονειρευόμουν, άλλωστε τις είδαν κι άλλοι. Otenet είχα τότε αν μετράει καθόλου και γενικά έπιανα σχεδόν πάντα 6-7KB/sec στα downloads μου - ήταν γρήγορο το ρημάδι :D]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tarasque

ρε παιδιά απο εποχής bbs που όλοι την ψάχνανε με τα modem και παλέβανε για τις ταχύτητες δεν είχε ακουστεί κάτι που να σου τριπλασιάζει+ την ταχύτητα μεταφοράς. Τα 16kb δεν τα πιστεύω εκτός και αν ήταν σε ασυμπίεστο αρχείο που η ταχύτητα πραγματικά αυξανόταν λόγω compression v42bis, v44 κλπ. Οι τότε ναυαρχίδες usr robotics courrier σήκωναν πολλά tweaks αλλά τίποτα τόσο εξωφρενικά γρήγορο.

τώρα με τις dsl η μόνες μοντες που αξίζουν για modem είναι κάτι τέτοιο:

modem-mod.jpg

:tomato:

ΤΕΛΕΙΟ !!! Και έχω ένα τέτοιο παλιό modem :woot:, αλλά αυτό είναι πολύ ωραίο :inlove:

Link to comment
Share on other sites

μου 'χει μείνει και το micronet (άψογο) και το usr (σκυλί του πολέμου)! πιθανότατα οι screensavers που κατέβασες να σήκωναν συμπίεση γιαυτό να είδες αυτήν την ταχύτητα. είναι σα να λέμε ότι ανεβαίνω θεσσαλονίκη σε 3 ώρες με μπόμπο ... :hehe:

επίσης τρελές ταχύτητες εμφανίζουν τα αναλογικά modem στο speedtest της forthnet, πιο γρήγορα απο dsl ! :):jump:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω δεν εχω ακουσει καμια μοντα για μοντεμ εκτος απο καποια προγραμματα που ανεβαζουν λιγο την ταχητυτα.............:)

υ.γ.: το θεμα πρεπει να μεταφερθει στις μοντες γιατι δεν νομιζω να εχει καμια σχεση με το overclocking:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από laserscout [07-11-2006 11:50]

Ok mainframe! ενα λαθος type καναμε! Και ειπα στο φιλαρακι μου να μου βρει (αν το εχει ακομα) το modαρισμενο modem που σας αναφερω να δειτε και απο μονοι σας. Κ οπως ειπε ο gznp αν πειραξεις το bios του modem μπορεις να κανεις θαυματα!

Τo modem moding ΕΙΝΑΙ εφικτο!!!

1ον Πως θελεις να μας διξεις την μοδα του φιλου σου

και 2ον και να πιραξεις το moddem αυτο δεν προκιτε να αλλαξεις την 56κ συνδεση σου σε κατη παραπανω,εδω ο οτε τσιγουνεβεται ειδι στις ταχυτητες και εσει θελεις να εκμεταλεθτεις μια συνδεσι κατα 100%+ απο την στιγμη που πολλες φορες δεν φτανει καν στα 90%:TD:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.