Jump to content



Recommended Posts

Δεν βρηκα αλλο θέμα στο forum για modem moding(οχι πως εψαξα κ πολυ), γι'αυτο θεωρισα καλο να βρεθει καποιος να μας βοηθισει εμας τους τρελαμενους να μπουμε στο mod. Γι'αυτο ρωταω.... ξερει κανεις τπτ απο modem moding???

κυριως για adsl modems

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχεις ακουσει να γινεται διοτι μου ακουγεται κουλο εως υπερρεαλιστικο...

Απο software ή σωστο config κατι μπορει να γινει...δεν θα δεις ομως τρελα αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

ναι ανοίγεις με notepad το modem.config ,

ψάχνεις τη γραμμή με τον κώδικα :

/show connection speed

γράφεις /show connection speed + 12ΜBps *(ή με όσα είσαι ικανοποιημένος τελως πάντων)

κάνεις save

και μετα χαίρεσαι για την άμεση απόκτηση ευρυζωνικότητας, φωνάζεις και τους φίλους να χαρούν και αυτοί και πάει λέγοντας.... :)

Link to comment
Share on other sites

φιλος εχει modαρει psdn modem κ οχι μονο ειχε φτασει την συνδεση του στο οριο 56Κ αλλα ειχε πατενταρει ενα αλλο μοντεμ για να κανει virtual calls κ να μην πληρωνει στον οτε οταν ηταν online

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από laserscout

φιλος εχει modαρει psdn modem κ οχι μονο ειχε φτασει την συνδεση του στο οριο 56Κ αλλα ειχε πατενταρει ενα αλλο μοντεμ για να κανει virtual calls κ να μην πληρωνει στον οτε οταν ηταν online

Ωχχχχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να θέλω να γινω κακός....αυτά που λες δεν γίνονται. Επίσης PSDN δεν υπάρχει...είναι PSTN (Public Switched Telephone Network). Aν θες υπάρχει και το ISDN που είναι Integrated Services Digital Network και στα ελληνικά μεταφράζεται ως Ψηφιακό Δίκτυο Ενοποιημένων Υπηρεσιών. Αποτελεί την εξέλιξη του Δημόσιου Τηλεφωνικού Δικτύου (PSTN - Public Switched Telephone Network).

Link to comment
Share on other sites

Τα PSTN πλάκα στην πλάκα modάρονταν softwarικά (δε θυμάμαι σελίδα, μου την είχαν δώσει κάτι φίλοι γερμανοί όταν έπαιζα μαζί με την clan τους Q3A). Είχα πιάσει τα άπιαστα (16KB/sec σταθερό download -> 2ΜΒ σε 2 λεπτά <- 3 φορές, τη μία εκ των οποίων μπροστά σε τεχνικό του ΟΤΕ που δεν πίστευε στα μάτια του γιατί ότι και να του έλεγα δε με πίστευε).

Ειλικρινά δε θυμάμαι τπτ, θυμάμαι ότι το έκανα σε Windows Me και πείραζα αρκετά .txt, .ini, .sys και .cfg των Win, ένας χαμός από αρχεία. Πάντως είχα ping στον Gr Talisman κάπου στα 70 και στη Γερμανία ~150, πραγματικά χαμηλό, όπως όλοι έλεγαν τότε με τα ISDN τους :D

Mακάρι να θυμόμουν τη σελίδα... :(

Link to comment
Share on other sites

Ok mainframe! ενα λαθος type καναμε! Και ειπα στο φιλαρακι μου να μου βρει (αν το εχει ακομα) το modαρισμενο modem που σας αναφερω να δειτε και απο μονοι σας. Κ οπως ειπε ο gznp αν πειραξεις το bios του modem μπορεις να κανεις θαυματα!

Τo modem moding ΕΙΝΑΙ εφικτο!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά απο εποχής bbs που όλοι την ψάχνανε με τα modem και παλέβανε για τις ταχύτητες δεν είχε ακουστεί κάτι που να σου τριπλασιάζει+ την ταχύτητα μεταφοράς. Τα 16kb δεν τα πιστεύω εκτός και αν ήταν σε ασυμπίεστο αρχείο που η ταχύτητα πραγματικά αυξανόταν λόγω compression v42bis, v44 κλπ. Οι τότε ναυαρχίδες usr robotics courrier σήκωναν πολλά tweaks αλλά τίποτα τόσο εξωφρενικά γρήγορο.

τώρα με τις dsl η μόνες μοντες που αξίζουν για modem είναι κάτι τέτοιο:

modem-mod.jpg

:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από laserscout [Σήμερα, στις 13:50]

Ok mainframe! ενα λαθος type καναμε! Και ειπα στο φιλαρακι μου να μου βρει (αν το εχει ακομα) το modαρισμενο modem που σας αναφερω να δειτε και απο μονοι σας. Κ οπως ειπε ο gznp αν πειραξεις το bios του modem μπορεις να κανεις θαυματα!

Τo modem moding ΕΙΝΑΙ εφικτο!!!

Πόσο παραπάνω από 56,6 στο PSTN? Αφού τόση είναι μεγαλύτερη ταχύτητα μεταγωγής πακέτου από το καφάο στο pstn switch και της ericsson-AXE10 και της siemens- EWSD! Τέλος πάντων....είμαι πολύ περίεργος να δω αυτή την moda!

Μήπως στην τελική εννοείς να πειράξεις το πρωτόκολλο συμπίεσης κατά την διάρκεια του download όπως γινόταν παλιά στα COURRIER US ROBOTICS?

Το τελευταίο δεν έχει καμία σχέση με transfer rate της γραμμής αλλά με τη συμπίεση που έχει το πακέτο που λαμβάνεις.. Να στο κάνω απλά.Ένα τρένο έχει 10 βαγόνια. Το τρένο τρέχει με 100 km/h. Στην μία περίπτωση το κάθε βαγόνι έχει 50 άτομα μέσα. Αν τα συμπιέσεις πολύ μπορεί και να χωρέσουν για το τελικό προορισμό 60. Παρόλα αυτά το τρένο θα συνεχίσει να πηγαίνει με 100 km/h! Σε αυτή και μόνο αυτή την περίπτωση ΝΑΙ- θα έχεις μεταφέρει περισσότερα άτομα πληροφορία στον ίδιο χρόνο. Η τεχνική αυτή όμως δεν έδωσε ποτέ παραπάνω από 5% σε performance και μάλιστα εξαιτίας της συμπίεσης υπήρχαν πολλά λάθη κατά την διάρκεια του decoding.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tarasque [Σήμερα, στις 14:18]

ρε παιδιά απο εποχής bbs που όλοι την ψάχνανε με τα modem και παλέβανε για τις ταχύτητες δεν είχε ακουστεί κάτι που να σου τριπλασιάζει+ την ταχύτητα μεταφοράς. Τα 16kb δεν τα πιστεύω εκτός και αν ήταν σε ασυμπίεστο αρχείο που η ταχύτητα πραγματικά αυξανόταν λόγω compression v42bit, v44 κλπ. Οι τότε ναυαρχίδες usr robotics courrier σήκωναν πολλά tweaks αλλά τίποτα τόσο εξωφρενικά γρήγορο.

τώρα με τις dsl η μόνες μοντες που αξίζουν για modem είναι κάτι τέτοιο:

modem-mod.jpg

:tomato:

Είσαι πολύ μπροστά............Έυγε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.