Jump to content



GECUBE 1950 PRO παρουσιαση και drivers


papakos

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από papakos

Ολες οι μετρησεις χωρις cpu ενεργοποιημενο αλλα σε αναλυση 1280χ1024 χωρις κανενα φιλτρο.

Ε πες έτσι αδερφέ...τα 3dmarks αναφοράς είναι με τις default ρυθμίσεις που, ανάμεσα στα άλλα, περιλαμβάνουν ανάλυση 1024*768 και cpu ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Σε ΑΤΙ δεν μπορεις να το κανεις.

Δεν σ αφηνει με τιποτα να κανεις force flash με αλλη μαρκα στις μετα την 1900 καρτες.

Μονο με ATIFLASH 3.15 απο DOS μπορεις να παιξεις αλλα θελει ΠΟΛΥ μεγαλη προσοχη.

Πρεπει πρωτα να τρεξεις το uniflash να δεις σε ποιο slot αναγνωριζει την καρτα και μετα να κανεις διαφορα κολπα με ΒΙΝ editor και να προσθεσεις κενα , FFFFFFF , δηλαδη στο αρχειο μεχρι αυτο να γινει 128 Κ.

Το εχω κανει, πετυχε αλλα δεν το συνιστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από papakos [11-11-2006 15:14]

1) Η καρτα δεν αναγνωριζεται απο οριτζιναλ ΑΤΙ οδηγους....!!!!

2) Δεν εμφανιζεται πουθενα πλεσιο θερμοκρασιων και χρονισμου των ρολογιων.

Γνωριζοντας ολα αυτα εκ των προτερων εγκαθιστω τους οδηγους απο το συνοδευτικο CD οι οποιοι ειναι παραλαγη των 6.9

Η καρτα δουλευει λοιπον σωστα αλλα κατι δειχνει να μην μου αρεσει.

Εντονο pixelation κατι σαν να ελειπαν στοιχεια και αγριαδα στην εικονα με ελαφρως πιο ζωηρα αλλα "ξενικα" χρωματα.

Αυτο επρεπε να διορθωθει λοιπον και σας περιγραφω ποιος ειναι ο τροπος.

Πρωτα απ ολα ειπαμε οτι η καρτα ειναι κατασκευη GECUBE κατι που συνβαινει και στην 1950 ΧΤΧ. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα το boardname να ειναι διαφορετικο απο αυτα που οι original drivers γνωριζουν. ( γι αυτο και θελει μονο τους δικους της )

Ενας προσεχτικος ελεγχος λοιπον στο INF αρχειο του CD της GECUBE εδειξε πως το bordname πραγματι δεν υπαρχει στους ΑΤΙ.

η καρτα αυτη εχει για primary το 7280 και για secondary το 72Α0 ( το secondary νουμερο ειναι παντα το primary +20)

Ανοιγουμε λοιπον το INF αρχειο των 6.10 βρισκουμε την καταχωρηση που αναφερει RADEON X1950 SERIES (primary - secondary ) και την κανουμε copy-paste ακριβως απο κατω.

Διορθωνουμε το σημειο που γραφει 7240 με 7280 και απο κατω το 7260 με 72Α0. Σωζουμε το αρχειο και εγκαθιστουμε τους original 6.10 κανονικοτατα.

Οι 6.10 διρθωσαν ολα τα προβληματα εφτιαξαν τα χρωματα εφυγε το pixalation και ολα ειναι μια χαρα, αλλα εμενα παλι μ ετρωγε.........

Καταρχήν καλησπέρα στο forum...

@papakos: Αγόρασα κι εγώ την ίδια κάρτα μόνο που πήρα την έκδοση με τα 256mb. Τεσπά, το θέμα έιναι ότι όσο για το 1ο που γράφεις δεν αντιμετώπισα κάτι παρόμοιο. Δηλαδή εγκατέστησα τους οδηγούς του cd και τους 6.11 μετά, τους οποίους και χρησιμοποιώ τώρα, και αναγνώρισε την κάρτα κανονικότατα. Στο device manager την εμφανίζει ως Radeon X1950 Pro και Radeon X1950 Pro Secondary. Επήσις στις ιδιότητες αυτών και στο device instance id εμφανίζει:

PCI\VEN_1002&DEV_7280&SUBSYS_289018BC&REV_00\4&2CCDD017&0&0008

και

PCI\VEN_1002&DEV_72A0&SUBSYS_289118BC&REV_00\4&2CCDD017&0&0108

χωρίς να χρειαστεί να παρέμβω πουθενά.

Για το 2ο όμως, για τις ενδείξεις θερμοκρασιών και χρονισμούς των ρολογιών δηλαδή, ούτε σε εμένα τις δείχνει στο catalyst control center. Δεν αναφέρεις όμως αν με την διαδικασία που ακολούθησες σου τα εμφάνισε.

Έστειλα e-mail στο support της εταιρείας πριν 2 εβδομάδες, αλλά δεν μου έχουν απαντήσει. Δοκίμασα το ATITool_0.25b16 και το AtiTrayTool 1.2.6.940 αλλά τίποτα.

Αν γνωρίζει κανείς άλλος ας απαντήσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είναι λογικά...πάντως αυτό που λένε μερικοί ότι δεν υποστηρίζονται οι gecube από ΑΤΙ, μην το παίρνεις τοις μετρητοίς-μια χαρά δουλεύουν όλες με όλες τις νέες versions του catalyst, αρκεί βέβαια να έχει βάλει υποστήριξη η ΑΤΙ για το εν λόγω chip...το να σου κάτσει vendor design στο οποίο δεν προβλέπεται thermal sensor είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και το έχουμε δει και πολύ παλιότερα ( 9600ΧΤ anyone?) .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stevene81 [Σήμερα, στις 18:56]

Να κανω μια ερωτηση???... ειμαι στα προθυρα αγορας μιας MSI x1950 512MB.. θα εχω κι εγω καποιο παρομοιο προβλημα με τους Drivers??..ειναι καλη η MSI στις ATI???..

Κ εγω λεω να παρω την ιδια αφου καηκε η προηγουμενη και νομιζω οτι δν εχει προβλημα :T:

αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος:whistling :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stelman

το PC μου ειναι:

CPU: INTEL 6300

Mainboard: Gigabyte DS4

RAM: OCZ 2x512 667

HD: WD 250 16MB SATA2

VGA: Asus EAX1950 PRO 256MB

και χθες εβγαλα στο 3d Mark 05 10728

αυτο ειναι καλο score?

:unsure:

μια χαρα ειναι το σκορ σου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.