Jump to content



GECUBE 1950 PRO παρουσιαση και drivers


papakos

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Ειμαι και εγω κατοχος μια Gecube x1950 pro 256mb.

Εχει καταληξει κανεις ποιοι ειναι οι καλυτεροι drivers γι το συγκεκριμενο μοντελο?Εχω την εντυπωση οτι ουτε απο το catalyst 7.11 την αναγνωριζει.

Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν ευπροδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά εμένα δε μπορεί να γίνει η εγκατάσταση των catalyst.Μου βγάζει το σφάλμα ότι δεν αναγνωρίστηκε συμβατό μοντέλο.Δεν πιστεύω να έχω κάνει κάποιο λάθος στην αλλαγή του inf αρχείου.Καμιά ιδέα παίζει;Το κουλό είναι ότι ούτε με τους drivers της gecube γίνεται κανονικά η δουλειά.Δεν αναγνωρίζεται στη διαχείριση συσκευών όπως θα έπρεπε η κάρτα και σε αρκετά παιχνίδα εμφανίζει ή μειωμένες επιδόσεις ή διάφορα προβλήματα.

Αν δε βαριέται κανείς μπορεί να ανεβάσει κάπου τα inf που σε αυτόν δουλέψανε;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με την περίπτωσή μου.Η κάρτα αρνείται να εμφανιστεί κανονικά στις συσκευές και να λειτουργήσει όπως αναμένεται.Ναι μεν εγκαθίστανται αυτοί οι οδηγοί, αλλά κάνει ό,τι ακριβώς έκανε και με τους οδηγούς από το συνοδευτικό cd.Δηλαδή αργεί πολύ να ξεκινήσει μια 3d εφαρμογή, αργεί πολύ να εκκινήσει το φόρτωμα σε ένα παιχνίδι, αργεί πολύ να αλλάξει ανάλυση ή να ενεργοποιήσει φίλτρα και από επιδόσεις σε μερικά παιχνίδια δεν πάει όπως είναι να πάει.Αυτό είχε λυθεί με νεότερους οδηγούς από τη gecube, αλλά τα άλλα τα κουλά συνέχιζαν.

Α ρε ati.Καλές, χρυσές οι κάρτες σου, αλλά αυτοί οι drivers, αυτοί οι drivers...:...:

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζεις κάρτα γραφικών, και ειδικά αν πας απο τη μία εταιρία στην άλλη, για να γίνει σωστή δουλειά θέλεις format και φρέσκια εγκατάσταση των xp πριν εγκαταστήσεις την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

έχω την gecube 1950pro 512 mb και τοθσ 7.11 drivers και έχω εγκαταστήσει τοθσ 7.11 drivers (27mb)

Στο Catalyst Control Center βγάζει

Graphic adapter : Radeon X1950 Pro [ ]

einai ok?

Είδα σήμερα ότι κυκλοφόρησαν οι 7.2 ati drivers (27mb) κοίταξα και στο site της gecube και δίνει αυτό : Ati8321_XP2k.rar που είναι 113 mb !!! γιατί τόση διαφορά στο μέγεθος???... θα είναι καλύτερο να εγκαταστήσω αυτό της gecube?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω βρε συ Occultist.Έχω κάνει και φορμάτ.Τίποτα δεν αλλάζει όμως.Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.Η μισή Ελλάδα αυτή την κάρτα έχει.Εμένα μόνο μουλαρώνει;Να κάνω κάτι λάθος από την άλλη;Τι να κάνω λάθος πια;Αφού ακόμα και με τους οδηγούς από το cd που έρχεται δε λέει να δουλέψει κανονικά.Ό,τι θέλει παίζει και όπως θέλει.Ούτε στη διαχείριση συσκευών δεν εμφανίζεται όπως λέει το εγχειρίδιο ότι πρέπει να εμφανίζεται.Δεν είναι θέμα υλικού πάντως με τίποτα.Είναι θέμα οδηγών.Έχω εγκαταστήσει και απεγκαταστήσει καμιά εκατοστή φορές διάφορους οδηγούς και ακόμα τίποτα.Κάποια στιγμή παραλίγο να φάει και σουτ (μλκια μου, θα ησύχαζα!).Αντί να κάτσω να την χαρώ λιγάκι τώρα που την πήρα, όποτε κάθομαι στο pc θα σκαλίζω.Σε μια τελευταία προσπάθεια πριν την παρατήσω ως έχει και να πα να... αν κάποιος έχει την καλοσύνη να ζιπάρει τα inf αρχεία των 6.10, που σε αυτόν δουλέψανε, και να τα ανεβάσει, θα το εκτιμούσα.

deviant, κι εγώ την ίδια απορία έχω για το μέγεθος των οδηγών της gecube.Έχουν βέβαια και το net framework 2 μέσα και το hydravision, αλλά δεν ξέρω αν πιάνουν και 100mb αυτά τα δύο.Για καλύτερους δεν ξέρω, υποθέτω πως της ati ίσως είναι, ως οι επίσημοι, λίγο καλύτεροι.Εγώ δεν έχω πρόβλημα πάντως με αυτό, και τους ωμέγα δοκίμασα, αλλά το θέμα είναι ότι δεν αναγνωρίζεται η κάρτα από το σύστημα κανονικά.Εσένα στη διαχείριση συσκευών, στους ελεγκτές ήχου, βίντεο και παιχνιδιών στη λέει σαν ati t200 ή κάπως έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μου αναγνωρίζει τη συσκευή κανονικά στην Διαχείριση συσκευών>Προσαρμογείς οθόνης ως Radeon X1950 pro.

Χμμμ καλό θα ήταν να την πας πίσω.

Το hydravision είναι σε ξεχωριστό πακέτο.

το framework είναι μόνο 16 mb...

οπότε φτάνουμε στα 43... τα υπόλοιπα 70 τι διάολο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω.Και ασυμβατότητα να είναι δε μπορώ να κάτσω να ασχολούμαι άλλο.Εδώ και δέκα μέρες όταν θα ανοίξω το pc θα αρχίσω να παλεύω αγκαλιές με drivers.Ε, φτάνει πια.Θα πάω να πάρω την 512 της sapphire που κάνει 10ευρώ ακόμα και θέλω να πιστεύω θα λήξουν τα ευτράπελα.

Link to comment
Share on other sites

"ATI Radeon AX1950 Pro " = ati2mtag_R580, PCI\VEN_1002&DEV_7280

"ATI Radeon AX1950 Pro Secondary" = ati2mtag_R580, PCI\VEN_1002&DEV_72A0

Αντεγραψε αυτο το String στο αρχειο 6.10\driver\2KXP_INF\CX_36790.inf στην τελευταια ομαδα οδηγων ακριβως κατω απο την καταχωρηση της 1900 series.

Μετα, απο control panel\system\device manager\vga adapter, με δεξι κλικ update driver για primary και secondary του λες να διαβασει αυτοματα απο το directory των 6.10\driver\2KXP_INF. Μετα εγκατασταση του CCC, ( wdm δεν εχει οποτε δεν το κανεις εγκατασταση ).

Επανεκινηση και τελος.

Link to comment
Share on other sites

papakos, καταρχήν σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και για τις απαντήσεις σου.Το θέμα λύθηκε δια της πλαγίας οδού.Με αλλαγή κάρτας.Και το τελευταίο που πρότεινες δε δούλεψε.Το ίδιο σκεπτικό ακολουθούσε εξάλλου μέσω άλλης οδού.Αλλά δεν ίδρωνε το αυτί της κάρτας.Επειδή λοιπόν έτρωγε φρίκη αλλάχτηκε και έληξε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.