Jump to content



Βοήθεια για htpc στο στήσιμο


Futuristic

Recommended Posts

Ωραία κατατοπίστικα λιγάκι πάλι αλλά έχω απορείες:

1. Πώς ξέρω πιο πάνελ έχει κάθε οθόνη;

2. Υπάρχει κάποιος "οδηγός" για τους κωδικούς των μοντέλων;

3. Κάτι σε οικονομικό αλλά με καλή απόδοση στις 37" τι προτείνετε;; Επίσης στις 32 και 37 απο LG, SONY και SAMSUNG;;

4. Το true HDMI δεν με ενδιαφέρει είναι η αλήθεια.... :)

5. Ναι λαστιχάκια ροδέλες εννοώ.

6. Πως πάει το στήσιμο του HTPC;

Link to comment
Share on other sites

1)Google Ιt..Εξαντλητικό ψάξιμο...Αν και τα πανελ προδίδονται από τα χαρακτηριστικά τους....π.χ.Contrast 5000:1 κλπ κλπ

2)Παρατήρηση...η καλύτερη μέθοδος...π.χ.Οι καλές Samsung είναι η σειρά R ,οι πιό value κατηγορία είναι οι S...Επίσης...η τελευταία σειρά λήγει σε "2"...αν σου προτείνουν μία S71 για παράδειγμα και σου πουν ότι είναι καινούρια...είναι λαμόγια...

Σύγκριση...η δεύτερη μέθοδος...Βάλτα κάτω...και σύγκρινε...ειδόδους...εξόδους...κοντράστ...τεχνολογίες...δέκτες...τιμές...εν ανάγκη χρησιμοποίησε Excelάκι....:D

3)"Οικονομικό" είναι σχετικός όρος...Για μένα ας πούμε οικονομικό είναι το 1000€...για 37" πάντα...δεν είμαι ούτε μεγιστάνας...ούτε όμως θα έδινα 100-200€ λιγότερα για να πάρω 32"...έλα όμως που μάλλον δεν παίζει 37" στο δικό μου "οικονομικό"....Με τον NTG έχουμε ενθουσιαστεί ας πούμε με την Amoi..αυτην που έγραψε ο NTG πριν....την 1920x1080...παίζει με 1600€...αν τα θεωρείς οικονομικά είναι φοβερή από χαρακτηριστικά....από εμπειρία δεν έχω....αλλά...google...

LG ...με τετοιο site..αντε βρες εύκολα άκρη...H 32 & 37 LB2R είναι με 2πλό δέκτη, Faroudja επεξεργαστή και 2πλό HDMI.Οι αντίστοιχες σε LC25R στερούνται ενός δέκτη και μιας HDMI...

Sony...Η U σειρά λένε ότι φοράει νέο πάνελ..H V όμως έχει πολλά προτερήματα για να την παραβλέψεις..έχει και WCG-CCFL (cold cathode οπίσθιο φωτισμό πάνελ) που είναι στα ++.Σειρά S (καινούρια κιόλας με κωδικό S2030) αποτελεί τη μέση λύση...

Samsung..Τί άλλο να πούμε γιαυτές...σειρά R72 όπωσδήποτε,32" είτε 37", αν δεν σε περιορίζει το κόστος( δεν είναι και κανα τεράστιο για την κατηγορία)...

Philips...Τσέκαρε όπωσδήποτε τις 32" και 37" 5331 και 7331 που είναι πιό προσιτές...

Με τους ενσωματωμένους δέκτες και τις τιμές, καλό θα ήταν να ψαχτείς μόνος...για να δείς τι σου ταιριάζει....Αν περιορίσεις το κόστος σε ένα συγκεκριμένο εύρος, ίσως να καταφέρουμε να σου βγάλουμε μία λίστα βέλτιστων επιλογών...

4) Επειδή σε λίγο καιρό μπορεί να σε ενδιαφέρει το True-HD (όχι HDMI, καθώς αυτό είναι τρόπος διασύνδεσης..και σε ενδιαφέρει όπωσδήποτε..), γιαυτό σου ανέφερα και την AMOI...

5)Υπάρχει ένα silencer kit της Sharkoon νομίζω, που υπάρχει/υπήρχε στο e-shop.Έχει λαστιχένιες ροδέλες για σκληρούς δίσκους μέσα.Σαν εναλλακτική μπορείς να κόψεις ροδελίτσες από κάποιο σωληνάκι έυκαμπτο/μαλακό και να χρησιμοποιήσεις αυτά.

6)Χάλια...Για να έχω ακόμη το Antec στο κουτί του...επεξεργαστής περιμένει...αύριο παραγγέλνω τελικά το motherboard...και τη μέρα που θα έρθει (σε καμια εβδομάδα από τώρα) θα πάρω επιτόπου τις μνήμες και .....ολονυκτία.....Δυστυχώς δεν έχω κανένα καλό μικρόφωνο, για να ηχογραφήσω το HTPC, για να σας δώδω μιά ιδέα για το πόσο αθόρυβο θα είναι (τεχνικές του silentpcreview.com), αλλά θα προσπαθήσω με φωτό και με αναλυτική περιγραφή.....:D

Υ.Γ. Το άρθρο αναφέρεται κυρίως στην έλευση φτηνών μοντέλων Plasma και μάλλον αυτές θα είναι στάνταρτ ανάλυσης...απ'ότι κατάλαβα τουλάχιστον εγώ...Μακάρι να εννοεί και LCD....

ΔΩΣΤΕ ΦΤΗΝΕΣ LCD ΣΤΟ ΛΑΟ!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.