Jump to content



Παίζει ρόλο η θέση της κάρτας;


fonzi

Recommended Posts

Εχω μια dfi ultra-d και μια 6600gt στη θέση PCIe 1

Κάνει διαφορά αν την τοποθετήσω στη δεύτερη θέση που είναι λίγο χαμηλότερα ώστε να κερδίσω λίγο χώρο για ψύκτρα northbridge;

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι τωρα δεν εχω δει καμια διαφορα και ουτε νομιζω να υπαρχει!

Εχω παιξει σε abit και σε bad axe και στις 2 pci-e x16 με x1600pro,x1900xt,x1900xtx,x1900cf,x1950xtx και χ1950cf και δεν εχω δει διαφορα με κανενα συνδιαζμο!

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη θεση ειναι η κυρια και παιζει σε 16Χ οταν ειναι μονο μια καρτα στο συστημα.

Η απο κατω θεση ειναι για το SLI και αν τοποθετησεις την καρτα εκει μονη της δουλευει σαν 1Χ.

Μονο στην περιπτωση που εχεις ηδη μια στο πρωτο την δευτερη την δουλευει σαν 8Χ . Σε καθε περιπτωση η δευτερη ειναι βοηθητικη και ακομα και σε SLI εφαρμογες λειτουργει ως συμπληρωμα της κυριας.

Εξαλου κατι τετοιο το γραφει και το manual του mobo σου.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη όντως είναι 16x. Αν βάλεις την κάρτα κάτω χωρίς να μετακινήσεις την συστοιχία (:p) των jumpers θα δουλεύει σε 2x.

Αν τώρα μετακινήσεις τα jumpers με το ειδικό τσιμπίδι :o τότε θα έχεις 8x και στα 2 PCI-e slots.

Πληροφοριακά η 7800GT μου από 16x σε 8x έχασε περίπου 100marks στο 3DMark05.

Στα παιχνίδια φυσικά καμία ορατή διαφορά.

Το ερώτημα είναι αν η κάρτα σου κάνει full utilization του bandwidth του καναλιού.

Νομίζω πως με την 6600 είσαι καλυμμένος από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν κανει γιατι δεν την αφηνει το chipset.

Αξιζει ομως να την δουλεψεις τοσο χαμηλα?

Και δεν ειναι μονο οι 100 μοναδες. Βαλε κατι σαν το everest diagnostic για να δεις μονος σου το ευρος, ετσι απο περιεργεια.

Σιγουρα ομως το manual λεει, ποτε μην βαλετε την καρτα μονη της στην κατω θεση. ( Η ASUS τουλαχιστον το φωναζει )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.