Jump to content



XFX Nvidia 7900gs ή SAPPHIRE ATI X1950PRO......


f117

Recommended Posts

ένας φίλος μου θέλει να αγοράσει νέα κάρτα γραφικών και είναι ανάμεσα σε 7900gs ή x1950pro? πιο συγκεκριμένα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519554 ή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510552 . ποιά από τις δύο είναι καλύτερη? υπάρχει και διάθεση για overclocking άρα πια είναι η καλύτερη default και πια overclocked? thanke......έχω δει και την XFX του Athens2004........ OMFG...... :T: :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord [Σήμερα, στις 09:16]

Χ1950PRO με χίλια

EDIT : Δες αυτό

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/x1950pro-gf7900gs.html

Στο λινκ που δίνεις αλλού βγαίνει η gs μπροστά αλλού η 1950pro ,

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 09:19]

Σε μερικα παιχνιδια ειναι μπροστα η μια σε αλλα η αλλη.Ειναι θεμα προτιμησης.

^^ To αυτό . , ,

Προσωπικά θα [ξανα]επαιρνα 7900gs [leadtek αυτην την φορά ;) ] για τον λόγο ότι απο θέμα υποστήριξη - software τα εχει φορτώσει κανονικά η Ατι , και γιατί εχω βαρεθει να διαβάζω θρεντς δεν κανει αυτο το CC δεν δείχνει αυτό το CC , δεν μπορω να κανω enable αυτο απο το CC , κλπ κλπ κλπ . [ξέρω ειμαι υπερβολικός και ο μοναδικός που πιστευει πως οι ατι πασχουν σοβαρά απο drivers ειδικά απο το r520 και μετά] ., Και επίσης γιατι ΔΕΝ θα πάρουν ούτε μια δραχμή [απο εμένα] οι καραγκιόζηδες στην μΑτι αν δεν σοβαρευτούν .

Link to comment
Share on other sites

ωραιο αρθρακι....(το xbit)

Aν και στα παιχνιδια σε οσα ηταν μπροστα η 7900gs ηταν για 1-1,5fps και σε οσα ηταν μπροστα η Ατι ηταν για παραπανω....εως πολυ παραπανω..

Μοναδικη εξαιρεση το pacific fighters ..που ειναι ελαφρως τεραστια η διαφορα υπερ της nvidia..

Απο την αλλη σε oc ....η ατι δεν νομιζω να μπορει να φτασει την nvidia..

το pcb απο r570 δεν εχει ακουσει και τα καλυτερα σχολια...

και τα τελευταια νουμερα του athens ηταν ακρως απογοητευτικα ...για τους Αti-οφιλους..

Bαθος χρονου,ενοψη dx10 καμμια δεν θα σταθει...

Θεμα προσωπικης επιλογης στη εταιρια ειναι περισσοτερο...

Εγω θα επαιρνα ατι για να δω ιδιοις ομασοι (επιπεδο εε??) αν φτανει σε οc στα επιπεδα του Αthens..

Aν δεν εφτανε θα ημουν μερικα fps κατω..no harm done..

εδιτ..

καπου πηρε το ματι μου Χ1950ΧΤ ..με 256ΜΒ ddr3 @900(1800Mhz).

Λογικα στα 250€

Link to comment
Share on other sites

7900gs διοτι καιει συμαντικα λιγοτερο ρευμα, εχει ελαχιστα χειρωτερες επιδοσεις σε σχεση με την ατι οπου υστερει μιας και αλλου ειναι καλητερη και διοτι κλοκαρει πολυ καλα!τι αλλο?

@Athens2004 ποια καρτα πηγε στα 2ghz η μνημη?

Link to comment
Share on other sites

Η nv του αρθρου ειναι 450core και καμια δεν σταματαει κατω απο τα 550-600 [αμονταριστη ετσι ?] 1oν .

2oν Μολις πάει στα 580core η gs ειδες τι γίνεται . 3ον Οι άτι παρόλο που έχουν softmod by default [voltage regulator...] πάλι δεν φτάνουν σε overclock τις nv. [στον πυρηνα και μιλαμε γενικα υπάρχουν και εξαιρεσεις . Αλλα οι εξαιρεσεις ειναι οι ΧΤ και κοστιζουν...] 4ον Αν μονταριστει και η gs τοτε δυσκολευει κιαλλο το παιχνίδι. . .

Και 5ο και σημαντικότερο . Πανω κατω ιδιες ειναι ~ τρελες διαφορες ΔΕΝ θα δεις απο την μία στην άλλη ετσι ώστε να πεις ΑΤΙ με τα 1000 :jump: or nv με τα 1000 :jump: .

εδιτ. Η δικια μου η xfx ειναι στην sig.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Σε ποιο βάθος χρόνου , και ποσο καλύτερη και που [πχ σε 1 χρόνο που θα εχουν ολοι δχ10 θα κερδίσεις 3fps στα 30 απο τα shaders?] , διευκρινίζεις λιγο ?

Και dx9.0c βγηκε και η 9800 ακομα παιζει.......που ειναι η 5900????? Βεβαια αλλαζουν τελειως πραγματα με το dx10. Αλλα οπως και να το κανουμε σε βαρια παιχνιδια με πολυπλοκα shader η ΑΤΙ ειναι παντα καλυτερη.

H 7900gs παιρνει βεβαια τρελο overclock. Η 1950pro ποσο ανεβαινει?????

Link to comment
Share on other sites

E καλα τώρα κοροιδευόμαστε ? :p Τι παιζει η 9800 ? ουτε το hl2 που ''σου'' δώσαν με το κουπόνι της XT δεν παιζει :hehe: Με την λογική σου καλύτερα μια φθηνότερη και αντι να κρατήσεις την 9800 5 χρονια να την πουλησεις στην 3ετια να παρεις μια αλλη [6800non ultra. ;) ]

Link to comment
Share on other sites

αχμμμμ.....η 7900gs όμως είναι ήδη στα 580 από τα 450 που είναι τα default ρολόγια...και 850 μνήμη :o ενώ η x1950pro ειναι default :/ παίρνει καλό Oc η x1950 pro? :S παρακαλώ όποιος έχει να πει :D

@Athens2004 lol μην υποτιμάς την 9800Pro.....ειναι ΣΚΥΛΙ.....2χ 1024/768 ;)

Link to comment
Share on other sites

Και ενα ακομη review.....Το θεμα ειναι στα default δεν υπαρχει ουτε συζητηση αλλα με το overclock ισσοροπει η κατασταση....μιας και η 1950pro δεν φαινεται να ανεβαινει πολυ.....

Νομιζω ειναι θεμα γουστου πιο πολυ.

http://www.hothardware.com/viewarticle.aspx?page=2&articleid=886&cid=2

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να κανεις oc του δε λιμιτ...δες και χ1900GT εναλλακτικη της Χ1950 προ..

Στα default ειναι πιο χαλια απο Χ1950 προ αλλα τρεφω ελπιδες για πιο ψηλο oc μιας και ειναι r580 κομμενο...αρα μια μικρη wannabe XT...

Προφανως καταναλωση δεη κλπ τα αφηνεις σε καποιον που ενδιαφερεται...:p

Αν ειναι να εχεις αμφιβολιες παιρνεις απο πισω...(sic) τον athens..και κανεις ο,τι εκανε:D

Link to comment
Share on other sites

τα ανεμιστιρια πανω στο γραφειο τι ρολο βαρανε?το ποντικι που ειναι? κριβεται πισω απο το δεξι ανεμιστιρα? εχουμε τα ιδια ηχεια(p380 εχω εγω)και ιδια οθονη!! :flower: :banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

E καλα τώρα κοροιδευόμαστε ? :p Τι παιζει η 9800 ? ουτε το hl2 που ''σου'' δώσαν με το κουπόνι της XT δεν παιζει :hehe: Με την λογική σου καλύτερα μια φθηνότερη και αντι να κρατήσεις την 9800 5 χρονια να την πουλησεις στην 3ετια να παρεις μια αλλη [6800non ultra. ;) ]

Βασικά το HL2 παίζει μια χαρά στην 9800pro, σε 1280*1024 high detail 2xAA / 4xAF, με ικανοποιητικά καρέ. Τώρα άμα είσαι μαθημένος σε 1600*1200 6χΑΑ/16χΑF με minimum 60fps, τότε οκ πάω πάσο, αλλά μιλας τότε για πολυτέλεια και όχι για απλά μια ικανοποιητική gaming experience.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω πια την κάρτα, αλλά πάντως έπαιζα άνετα χωρίς μαξιμαλιστικά settings. Σκέψου και πια εποχή βγήκε το HL2...τότε τα top ήταν 6800 και Χ800. Μια σκάλα κάτω είναι η 9800, οπότε δε μπορεί να βγάλανε παιχνίδι που να παίζει ικανοποιητικά μόνο σε High end...είναι σα να βγεί παιχνίδι τώρα που παίζει καλά μόνο σε 8800...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.