Jump to content



Εργαλεία για mod...


Futuristic

Recommended Posts

Καλημέρα θα ήθελα να μου πείτε τι εργαλεία θα χρειαστώ για moding γενικά. Πιο συγκεκριμένα έχω ένα παλιό desktop από 486 και θέλω να το φτιάξω για HTPC με έναν celeron s478 + άλλα πραγματάκια που έχω. Θέλω να κόψω το κουτί σε σημεία, να κόψω πλαστικά μέρη για να τοποθετήσω lcd + IR και άλλα διάφορα. Τα μόνα εργαλεία που έχω είναι ένα τρυπάνι black&decker (δεν ξέρω αν χρησιμεύει), ένα κολητήρι, και ένα πιστόλι σιλικόνης. Το DREMEL τι ακριβώς εργασία κάνει (γενικά ξέρω). Μπορώ να κόψω π.χ. και με ποτήρι και ευθείες;;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Imo καλυτερα να παρεις ενα αλλο κουτι γιατι αυτο που εχεις απο τον 486 κατα 99,9 % ειναι μονο για ΑΤ υπολογιστες, δηλαδη το τροφοδοτικο και η μητρικη δεν ταιριαζουν ακριβως.

Αναλογως το κουτι σου μπορει να ειναι ευκολο ή πολυ δυσκολο να το μονταρεις ωστε να παιρνει ΑΤΧ.

Το dremel βασικα το χρησιμοποιεις αντι για ποτηροτρυπανο για να ανοιγεις τρυπες ανεμιστηρων κτλ. χρησιμοποιωντας τα αντιστοιχα δισκακια κοπης.

Link to comment
Share on other sites

Το ποτηροτρυπανο μια χαρα μπαινει στο τρυπανι αλλα θελει αρκετη υπομονη για να κοψεις την λαμαρινα ενω τα μεγαλης διαμετρου κ καλης ποιοτητας ειναι και αρκετα ακριβα.

Η εναλλακτικη επιλογη ειναι ενα ντρεμελοειδες των 20 και ενα σετ δισκους μεταλλου (5-10 ). Χαραζεις τον κυκλο στη λαμαρινα και με το ντρεμελ την κοβεις αφηνοντας ενα περιθωριο αναλογως ποσο σταθερο χερι εχεις. Μετα φερνεις τον κυκλο στα ισα του με λιμα ή το αντιστοιχο εργαλειακι του ντρεμελ.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις τον κυκλο η επιφανεια στης ακρες θα ειναι αρκετα κοφτερη.

Βαζεις μια πετρα στο dremel και μετα απο 10 λεπτα θα ειναι μια χαρα

(Δοκιμασμενα πραγματα) ;)

Link to comment
Share on other sites

και αν έχεις ένα κομμάτι πλέξι και θέλεις να το κόψεις στρογγυλό με 10εκατοστά διάμετρο πώς το κάνεις?

επίσης πώς του ανοίγεις τρύπες μικρούλες για να περάσεις λαμπάκια 3-5mm για να φωτίζει?

αγόρασα σήμερα από άλεξ πακ ένα μαραφέτι που κάνει αρκετά πραγματάκια αλλά το έχω στο πορτπαγκάζ του αυτοκινήτου και το έχω παρκάρει μακριά ;) για να σας πω όνομα και λειτουργίες αναλυτικά. αύριο... :rolleyes:

πιστεύω να κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το dremel και αλλο του alex pak ;)

Οτι πληρονεις παιρνεις....

Μιας και χθες καηκε το παλιο μου dremel μετα απο δυο χρονια αγορασα σημερα το

300 series με 25 εξαρτηματα....

Αν και ειναι λιγο πιο βαρυ απο το προηγουμενο ενα dremel αξιζει τα λεφτα του (65 ευρω)

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικη διαφορα εχουν μονο τα εξαρτηματα imo, οι συσκευες δεν εχουν σημαντικη διαφορα σε αποδοση.

@cypherth: για τα λεντακια εγω χρησιμοποιω τρυπανι κανονικο, βαζεις και λιγο κολλα γυρω γυρω και ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

τα εξαρτήματα του dremel μπαίνουν στα φτηνά του αλεξπακ/πρακτικερ?

Επίσης που μπορώ να βρω μικρές λαστιχένιες ροδελίτσες για να βάλω στις βίδες στο σκληρό δίσκο για να μην κάνει θόρυβο????

Link to comment
Share on other sites

@Futuristic τα εξαρτηματα πρεπει να κανουν....

@tasosmos σε αποδοση μηπος και δεν εχουν μεγαλη διαφορα αλλα σε χρονο ζωης και σε αντοχη εχουν παρα πολυ μεγαλη διαφορα....

Πιστεψε με για δυο χρονια του επινα το αιμα και δεν εκανε ουτε κιχ.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FuturisticΕπίσης που μπορώ να βρω μικρές λαστιχένιες ροδελίτσες για να βάλω στις βίδες στο σκληρό δίσκο για να μην κάνει θόρυβο????

Φτιάχνω μόνος μου από σαμπρέλα ποδηλάτου ή παπιού (αν δεν είναι πολύ χονδρή).

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το εργαλείο τελικά είναι το doit telescopic multi purpose tool, τηλεσκοπικό εργαλείο με σετ 40 εξαρτημάτων για: λάξευση, εγχάραξη, ακόνισμα, καθάρισμα, τρίψιμο, στίλβωση, τρόχισμα, κοπή, τορνάρισμα.

θα μου κάνει αυτό για να κόψω και πλέξι έτσι δεν είναι? (τελικά αν θέλω να το κόψω στρογγυλά πώς θα το κόψω?

Link to comment
Share on other sites

http://www.alexpak.gr/entheto/page7.htm

Με 2 χρονια εγγυηση... Ακομα κι αν καιγεται καθε μηνα νομιζω σε συμφερει να δινεις 18 καθε 2 χρονια και να εχεις καινουργιο εργαλειο.

Συμβατα ειναι ολα τα original εξαρτηματα, υποψιν οτι τα δικα του ειναι ειναι αχρηστα τα περισσοτερα, εκτος απο τον ευκαμπτο αξονα που ειναι οκ.

Για ροδελες καλυτερα να ειναι χοντρη η σαμπρελα για να εχεις απορροφηση κραδασμων, απο αυτοκινητο ειναι οκ.

Για το πλεξι ακολουθεις την ιδια διαδικασια με το κοψιμο του κουτιου αλλα αναποδα, δηλ αφηνοντας το περιθωριο εκτος του κυκλου αφου σε ενδιαφερει ο κυκλικος δισκος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [Σήμερα, στις 11:46]

http://www.alexpak.gr/entheto/page7.htm

Με 2 χρονια εγγυηση... Ακομα κι αν καιγεται καθε μηνα νομιζω σε συμφερει να δινεις 18 καθε 2 χρονια και να εχεις καινουργιο εργαλειο.

.

Ναι αλλα δεν σου ειναι προβλημα να τρεχεις καθε τοσο να στο αλλαξουν ???

Εξαλλου ενα εργαλειο το παιρνεις για να κανεις την δουλια σου (ανα πασα στιγμη) και να μην παθενει τπτ καθε τρεις και λιγο....

Εγω παντως δεν θα το εκανα ποτε.

Δινεις τα 60 ευροπουλα και εχεις το κεφααλι σου ησυχο ....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγόρασα τελικά αυτό απο τα αλεξ πακ ειχε 18 ευρά. Δεν το δοκίμασα ακόμη ομως :)

Βασικά θέλω να ρωτήσω, εάν δεν ξύσω το κουτί και το βάψω κατευθείαν με σπρέϊ 2-3 χεράκια πάνω στο μπεζ που έχει, θα πιάσει το χρώμα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν το βαψεις κατευθειαν σχεδον σιγουρα δεν θα εχεις καλο αποτελεσμα. Ιδανικη διαδικασια ειναι τριψιμο, ασταρωμα, ελαφρο τριψιμο, 2-3 χερια βαφη και βερνικι. Αν βιαζεσαι/βαριεσαι/δεν σε νοιαζει τοσο το αποτελεσμα μπορεις να παραλειψεις το ασταρι και να περασεις μονο 1-2 χερια βαφη αλλα τα υπολοιπα νομιζω ειναι απαραιτητα για να εχει ικανοποιητικη αντοχη η μπογια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [Σήμερα, στις 14:21]

Αν το βαψεις κατευθειαν σχεδον σιγουρα δεν θα εχεις καλο αποτελεσμα. Ιδανικη διαδικασια ειναι τριψιμο, ασταρωμα, ελαφρο τριψιμο, 2-3 χερια βαφη και βερνικι. Αν βιαζεσαι/βαριεσαι/δεν σε νοιαζει τοσο το αποτελεσμα μπορεις να παραλειψεις το ασταρι και να περασεις μονο 1-2 χερια βαφη αλλα τα υπολοιπα νομιζω ειναι απαραιτητα για να εχει ικανοποιητικη αντοχη η μπογια.

Ολα αυτα τα εχω διαβασει ξανα και ξανα αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ετσι πρεπει να γινει.

Γιατι πολυ απλα τα σπρει ειναι σχεδιασμενα να περνιουνται κατευθειαν πανω στο σιδερο!

Εγω τουλαχιστον που δοκιμασα κατευθειαν στη λαμαρινα με κοινο σπρει ( μαρκας belton) ηταν πολυ καλο το αποτελεσμα!

Και με ενα χερι παρακαλω.

Δεν ξερω ισως ειναι καλο το σπρει ( γερμανικο ) αλλα υποτιθεται οτι ειναι αποτη φθηνη σειρα αυτο που πηρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.