Jump to content



Crucial Ballistix 2x1GB


Dr. Gonzo

Recommended Posts

Βρήκα στην Αμερική 2x1GB Crucial Ballistix σε πολύ καλή τιμή (~$280 και με $40 rebate)

Αναφέρεται και το μοντέλο και το part number BL2KIT12864AA804.

Κοίταξα λίγο γενικά κι όλοι λένε ότι έχουν D9 fat bodies chip-άκια.

Παίζει να είναι άλλη πατρίδα? Να τις χτυπήσω, τί λετε?

edit: εκτός απροόπτου θα μπούνε σε μια Gigabyte DQ6..

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα:T: :T: :T:

Πολύ καλή τιμή τις βρήκες αρκεί να μην είναι πολλά τα μεταφορικά και να μην στις εκτελωνίσουν. Και fatbodies να μην είναι τα chipάκια στην τελική η τιμή είναι άπαιχτη και επίσης απ'ότι έχω διαβάσει και έχω δει οι Crucial Ballistix clockάρουν πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

’ρτι αφιχθείσες (μετά κόπων και βασάνων) από newegg, το PC2-8000 κιτ τελικά.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα την απίστευτη προσφορά στην οποία είχαν φτάσει (~$260 με τα rebates)

αλλά και πάλι η τιμή τα σπάει για τα ελληνικά δεδομένα.

img0787nb8.jpg

θα ποστάρω αποτελέσματα και benches αφού ξεμπερδέψω από τις εργασίες της σχολής προς το σαβ/κο.

Link to comment
Share on other sites

παντως αν ειναι παραγματι fatbodys μπορει να μην κλοκαρουν πολυ σε 965 chipset τα fatbodys δειχνουν τα δοντια τους σε 975. Αν τωρα εχουν D9GMH και ανω τοτε θα πανε πολυ ψηλα. Δοκιμασε και πες μας. Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικες και καλοκλοκαριστες φιλαρακι......:)

Αμα ειναι fat bodies chipακια τοτε δεν θα εχουν και πολλες απαιτισεις απο ρευμα τα δικα μου fat με 2,38-2,48 το πολυ 2,50 volt(παραπανω βγαζουν λαθοι στο memtest) δουλευουν περιπου DDR 420-430 με 3-2-2-1 timings

Link to comment
Share on other sites

να κανω εγω μια ερωτηση?πως καταφερες να σου στειλουν απο newegg Ελλαδισταν?αφου δεν στελνουν.ειχες καποιον γνωστο Αμερικα και τα πηρε αυτος για σενα?η μεσω καποιας υπηρεσιας που σου δινει US adress κτλ?

καλοκλοκαριστα btw

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καταρχήν sorry παιδιά που άφησα το thread ξεκρέμαστο, είχα κατέβει στα πάτρια εδάφη για τις διακοπές των χριστουγέννων και το ξέχασα τελείως..

@CrazyAnt

Τις μνήμες της έφερε η αδερφή μου από αμερική, γιατί όντως το newegg όχι μόνο δεν στέλνει ελλάδα,

αλλά δεν δέχεται και πιστωτική που δεν είναι U.S. issued...

με έπιασε λοιπόν πάλι το μικρόβιο για o/c κι από εκεί που τα είχα ψιλοπαρατήσει, άρχισα πάλι να πειραματίζομαι.

τα πρώτα o/c που έκανα (458x7, 472x7) έδειχναν σημάδια ότι το pc δεν είναι και τόσο stable,

αλλά για καμιά ώρα που έτρεχα benches και orthos / s&m δεν έβλεπα ούτε μπλέ οθόνες, ούτε restart.

Τελικά είπα να το ξαναπιάσω από την αρχή. Πρώτος στόχος ήταν τα 3,2GHz

Δίνω τάση 1,280v (στο CPU-Z, στο bios φαίνεται περισσότερο), 0,1v στο FSB και στο MCH,

οι μνήμες 4-4-4-12 στα 2,1v και μπαίνω XP να τεστάρω.

Τζίφος, το μηχάνημα έτρεχε πάλι για καμιά ώρα benches, έπαιζε και κανένα 2ωρο Call Of Duty 2,

αλλά μετά εντέλως random, με ανοιχτό π.χ. μόνο τον Media Player crash-αρε ξαφνικά.

Ανέβασα τάση το CPU, ανέβασα τάση τις μνήμες (2,2ν), χαλάρωσα τα timings, μπαααααα....

Τρώω μια φλασιά και λέω να δώσω τάση και στο FSB και στο MCH, να δούμε τι θα γίνει..

Στα 0,2ν λοιπόν και τα δύο, μπαίνω XP και βάζω ΤΑΤ με τη μία.

Το άφησα καμιά ώρα περίπου (ο επεξεργαστής ψηνόταν κανονικά, έβλεπα 65C),

αρχίζω benches κλπ, 2 μέρες το μηχάνημα ανοιχτό να τρέχει διάφορα, όλα οκ.

Αρχίζω να χαμηλώνω τάσεις CPU και μνήμες,

(αφού υποθέτω ότι η τάση του chipset έφταιγε για την αστάθεια του συστήματος).

Τώρα είμαι πάλι stable, με το CPU στα 1,216ν (1,200ν με το vdroop σε load)

οι μνήμες 4-4-4-9 με 2,0ν και +0,15ν στο FSB και +0,05ν στο MCH.

Λέω, δεν μπορεί, ο κολλητός θέλει ~1,4ν για τα 3600 με τον Ε6400 και την DS4,

εγώ με τόσο χαμηλή τάση θα έχω και τα 3,4GHz, τι διάολο??? :)

Δίνω 1,280 στο CPU, 2,1 στις μνήμες στα 4-4-4-12 και τα sub-timings χαλαρωμένα, 0,2 στο FSB και 0,1 στο MCH.

No go.

Δεν μπορούσα να boot-άρω με τίποτα στα 486x7.

Πάω 1,296ν στο CPU και 2,2ν στις μνήμες, 0,25 στο FSB και 0,2 στο MCH και μπαίνω XP.

Δεν....

Το orthos έβγαζε λάθη στα 2λεπτά στο CPU test, και περίπου στα 40" στο Memory test..

Χαλαρώνω τα timings, 5-5-5-15 αλλά και πάλι τα ίδια..

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει, υποτίθεται οι μνήμες πάνε, η μητρική δεν φαινόταν να με κόβει, να 'ναι ο επεξεργαστής σκεφτομαι;;;

Τελικά τρώω μια μπλε οθόνη στη μάπα, και στο reboot, το pc δεν μπορεί να μπει στα XP,

γιατί λείπει το τάδε αρχείο στο SYSTEM32 folder..

Τεσπα, δεν μπόρεσα να κάνω repair και πριν αποφασίσω να ξανακάνω εγκατάσταση λέω

να βάλω και κανένα memtest να δω τι παίζει.

Αφήνω το CPU στα 1,296 και βάζω 500x5, με τις μνήμες 5-5-5-15 στα 2,4ν.

Δίνω 0,3 στα FSB και 0,25 στο MCH, και μπαίνω στο memtest.

Κάνει ένα pass χωρίς errors, και μετά, στο 4ο τέστ του 2ου pass μου βγάζει 1600+ λάθη....

Τι λέτε ρε παιδιά? Τον ήπιανε οι μνήμες?

Στο xtreme systems, τις παίζανε με 4άρια στα 1000, με 2,3v τάση.

Οι δικές μου δεν πάνε ούτε με 5άρια στα 1000 με 2,2ν?

Μήπως κάνω καμιά άλλη @@ριά και φαίνεται να χτυπάνε οι μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά μάλλον τις κατηγόρησα άδικα τις μήμες μου.

Μετά το F9 bios, η μητρική άρχισε να στρώνει σιγά-σιγά και πάω κι εγώ με τα νερά της.

Τα πολλά volts (~2.4) μπούκωναν (??) τη μνήμη και σαν να μην ήθελε να post-άρει με τπτ το μηχάνημα.

Τώρα είμαι stable στα 3400 με 4-4-4-12 και το σχετικό screenie εδώ..

orthosstability3400ei5.th.jpg

τεστάρω στα 4-4-4-8, και παράλληλα έχω κατεβάσει την τροφοδοσία στα 2.0v

spi3400gb0.th.jpg

έχω κι ένα MemSet στο πρώτο screen, προτάσεις, τι να σφίξω κι άλλο?

Τέσπα, μόλις τελειώσω με τα 3,4 θα αρχίσω να ψάχνομαι για τα 3,6

για bench και μόνο, αφού οι θερμοκρασίες είναι απαγορευτικές (έπρεπε να είχα βάλει κι εγώ w/c τελικά...)

515x7screenie3600br8.th.jpg spi3600nh6.th.jpg

Το SPi στα 3600 ήταν πρόχειρο, απλά ήθελα να δω αν κάτι παραπάνω από το να post-άρει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.