Jump to content



Watercooling Περίεργες temps?


ergotelis

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω τώρα στη κατοχή μου έναν amd 3800+ x2, με υδρόψυξη τριπλό Swiftech ψυγείο,την Laing plus και το μπλοκ eleven(Δλδ πολύ καλή υδρόψυξη) , τον βάζω τέστ με 1,4 τάση στο s&m, και εντόπισα μέγιστη 42 βαθμούς με θερμοζεύγος θερμοκρασία πλάι γύρω-γύρω από τον επεξεργαστη! Από το coretemp 47&53 αντίστοιχα, είναι δυνατόν, μήπως κάτι πάει στραβα?Είναι λογικό?Μήπως αυτό θα πει πως χρειάζεται ξεκαπάκωμα?

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μου φαινεται περιεργο.....και ο δικος μου με νερακι τοση διαφορα επαιζε μεταξυ πλαινου στο καπακι και στο εσωτερικο του.......σιγουρα με ενα ξεκαπακωμα και κεραμικη παστουλα θα πας πολυ καλυτερα.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

εμενα δεν μου φαινεται περιεργο.....και ο δικος μου με νερακι τοση διαφορα επαιζε μεταξυ πλαινου στο καπακι και στο εσωτερικο του.......σιγουρα με ενα ξεκαπακωμα και κεραμικη παστουλα θα πας πολυ καλυτερα.:)

Οκ ευχαριστώ, απλά μου φαίνεται λίγο υπερβολική για να είναι πραγματική θερμοκρασία 53 βαθμών, 1,4 πηρύνας είναι και νεράκι πολύ καλό, πάστα τη νέα της Zalman! :confused: Ίσως τον ξεκαπακώσω, έχω την αίσθηση πως δεν εκμεταλλεύεται πλήρως την καλή υδρόψυξη με το καπάκι που έχει!

Link to comment
Share on other sites

~50μηζ θα κερδίσεις [μιλάμε για stable κέρδος οχι maxpost/mhz ], και κανα 5-8ρι σε C. [αναλόγως τα ambient παντα . ] Η γνώμη μου είναι να μήν τον ξεκαπακώσεις γιατί με την παραμικρή στραβή [με το λεπίδι η κατά την τοποθέτηση του μπλοκ <-- η οποιά πλεον απαιτεί χειρουργικους χειρισμούς - προσοχή στο σφίξιμο] θα τον πάρεις στο χέρι και δεν ξέρω κατα πόσο θα βρείς 170 πάλι .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Οκ ευχαριστώ, απλά μου φαίνεται λίγο υπερβολική για να είναι πραγματική θερμοκρασία 53 βαθμών, 1,4 πηρύνας είναι και νεράκι πολύ καλό, πάστα τη νέα της Zalman! :confused: Ίσως τον ξεκαπακώσω, έχω την αίσθηση πως δεν εκμεταλλεύεται πλήρως την καλή υδρόψυξη με το καπάκι που έχει!

Ρε παίδες, τι εστι "ξεκαπάκωμα" ?

@Athens2004 Thanx. Γίνεται και σε Intel 8xx αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.