Jump to content



ΕΠΕΙΓΟΝ


Στεφ119

Recommended Posts

Σημερα το πρωι αγορασα ενα laptop. Στο μαγαζι απο οπου το αγορασα μου ειπαν οτι μπορω να τα συνδεσω μεταξυ τους και να "τραβαει" το laptop το ιντερνετ του παλιου μου PC. Το θεμα ειναι ειναι οτι με καλωδιο που συνεδεσα μεταξυ των 2 καταφερα να μεταφερω αρχεια (να τα κανω κοινοχρηστα δηλαδη) αλλα δεν καταφερα να παρω το ιντερνετ του παλιου στο laptop. Το θεμα ειναι οτι θελω να εχω και στα 2 PC internet...

Βοηθηστε με plz.. :((

Link to comment
Share on other sites

οτι συνδεση και αν εχεις στις ρυθμισεις της tcp/ip πρεπει να βαλεις στο πεδιο προεπηλεγμενη πυλη την ip του υπολογιστη που συνδεεται στο internet. ελπιζω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jim_600v

οτι συνδεση και αν εχεις στις ρυθμισεις της tcp/ip πρεπει να βαλεις στο πεδιο προεπηλεγμενη πυλη την ip του υπολογιστη που συνδεεται στο internet. ελπιζω να σε βοηθησα

αν η σύνδεση είναι dsl και το pc είναι με ethernet πάνω στο router, το θέμα λύνεται απλά και σωστά με ένα switch;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εαν τρεχεις ΧΡ γίνεται εύκολα εαν τρεξεις τον οδηγο εγκατάστασης δικτύου και επιλέξεις τη σύνδεση με το ιντερνετ μεσω αλλου υπολογιστή(σου δινει και παραδειγματα) .Πρόσεξε τώρα.Σου ζητάει σε μια παράμετρο να μπορούν οι άλλοι υπολογιστες του δικτύου να μπορούν να έχουν πρόσβαση στα αρχεία σας ή κάπως έτσι τέλοςπάντων ,επιλέγοντας ναι (μιλάμε για το λαπτοπ πάντα)η σύνδεση σου θα γινει απροβληματιστα ΑΛΛΑ μη συνδεθεις΄κατευθειαν στο ιντερνετ με το λαπτοπ και αυτες τις ρυθμισεις γιατι θα εισαι ανοιχτος σε επιδρομες:cool:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.