Jump to content



Τι θα προτιμούσατε ??


mortisboy

Για πείτε όσοι γνώμες-εμπειρίες  

30 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τον τελευταίο μήνα είμαι σε αναζήτηση για αγορά Laptop τα κριτήρια επιλογής κατά σειρά προτεραιότητας είναι: αξιοπιστία, φορητότητα, ποιότητα οθόνης, χαρακτηριστικά!!

Να πω ότι πήγα από το Πλαίσιο και είδα εν λειτουργία το Sony το Acer και το Toshiba και μπορώ να πω ότι ερωτεύτηκα το Sony:inlove: το design του και το πληκτρολόγιο του είναι μοναδικά !!

Στα μειον του είναι ότι έχει μεν μεγάλο δίσκο αλλά 4200rpm δε, και μονό 1gb ram αλλά μάλλον μικρό το κακό αφού οπότε μου την βαρέσει τα αλλάζω :p

Και τα 4 ειναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά με το Sony να βγαίνει κανα 150ρι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για τα Acer για αυτο μπηκε και τελευταιο...οσο για τα Toshiba τα θεωρώ κορυφαία...αλλα γιατι υπερτιμημενα τα Sony?? εχεις δει ποσο πιο λεπτα ειναι σε σχεση με ολα τα υπολοιπα?? και τα 2.8kg που λενε ειναι μαζι με την μπαταρια, στα περισσοτερα ειναι χωρις αυτην i think??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις 21:43]

Συμφωνω για τα Acer για αυτο μπηκε και τελευταιο...αλλα γιατι υπερτιμημενα τα Sony?? εχεις δει ποσο πιο λεπτα ειναι σε σχεση με ολα τα υπολοιπα?? και τα 2.8kg που λενε ειναι μαζι με την μπαταρια, στα περισσοτερα ειναι χωρις αυτην i think??

Όπως είπα είναι πανέμορφα, αλλά με 1200 ευρώ παίρνεις sony με ιντελ 900 gpu και toshiba με ΑΤι. Για να πάρεις σοβαρό sony ξεκινάς απο 1500-1600 και βάλε. Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 21:44]

Sony - Acer: Κακό support

Asus: Συμπαθητικά αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο

Toshiba: Σταθερή αξία (και υποστήριξη)

..ναι εε...δεν εχω εμπειρια απο Sony support...χμμμ

Να πω την αληθεια ημουν στο τσακ να παραγειλω απο interset to Asus...αλλα το εψαξα λιγο παραπανω και κατεληξα σε αυτο που λες...και τωρα εχω κολλησει με το Sony...λες να παω να ξαναδω και το Toshiba καλύτερα :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl [Σήμερα, στις 21:47]

Όπως είπα είναι πανέμορφα, αλλά με 1200 ευρώ παίρνεις sony με ιντελ 900 gpu και toshiba με ΑΤι. Για να πάρεις σοβαρό sony ξεκινάς απο 1500-1600 και βάλε. Γνώμη μου.

...κοίτα να δεις επειδή θα αγοραστεί χονδρική η διαφορά του Sony απο το Toshiba είναι στα 100 και από το Asus στα 150 οπότε...μην βάζεις τοv παράγοντα λεφτά 1ο αλλά αυτά που ανέφερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

..ναι εε...δεν εχω εμπειρια απο Sony support...χμμμ

Πλάκα με κάνεις! ( :p ).

’στο καλύτερα....

Τα ASUS δεν είναι κακά απλά για το όνομά τους περίμενα ένα κλικ καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

Τα SONY, ναι σε κερδίζουν με το design αλλά (εκτός του ότι από απόδοση / τιμή δεν ξέρω αν λένε και τόσο) παίρνεις ένα τεράστιο ρίσκο (aka μην σου πάθει κάτι).

Προσωπικά έχω αποφασίσει ότι με τέτοιες εταιρίες δεν θα την ξαναπατήσω (υποκύπτοντας σε looks ή ακόμα και specs) καθώς η στάση μας ως καταναλωτές είναι ή που θα τους μάθει να σέβονται τον πελάτη ή να γίνουν τραγικότερες απ' ότι είναι σήμερα.

Η Toshiba είναι σαφώς η πιο ''safe'' επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι κακο support απο sony λετε...ολα μεσα σε 1 βδομαδα το ΠΟΛΥ γυρνανε στον κατοχο τους και ολα με εξοδα της sony....

Αcer...ακομα περιμενω ενα εδω και 2 μηνες απο Italia...

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία με το service της SONY στα notebook δεν έχω. Έχω τραυματικές εμπειρίες απο το service τους σε τηλεοράσεις, hi-fi, vhs, dvd. Απλά δεν θέλω να τα θυμηθώ ένα-ένα τώρα για να μη νευριάσω...Αν έχουν αντίστοιχα "καλό" support και στα notebook, έτσι και σου χαλάσει, καλύτερα να του βάλεις αντιστάσεις πάνω-κάτω και να το κάνεις τοστιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Notebook Sony Vaio ειχε στειλει το καλοκαιρι συναδελφος μου επειδη ειχε δυο προβληματα το εστειλε βελγιο εκανε εναν μηνα για να επιστρεψει και του διορθωσαν το ενα απο τα δυο με αποτελεσμα να πρεπει να ξανα φυγει παλι βελγιο και να κανει εναν ακομη μηνα.

Συνολο δυο μηνες σερβις μεσα στο καλοκαιρι του 2006.

Η Toshiba σχετικα εχει αμεσω σερβις μιας και μεσα σε μια εβδομαδα των φορητων μου που ειχα μου τον επιδιορθωσαν.

Μειωνεκτημα τις οτι οταν σου βγει εκτος εγγυησης χτυπανε τις τιμες των ανταλακτικων και τα εργατικων στα υψη που κανει ασυμφορη την επισκευη του φορητου.

Αυτον τον υπολογιστη που εχω ετυχε να εχει παλι προβλημα αλλα τωρα ειναι εκτος εγγυησης και το προβλημα ειναι οτι μου ζητανε 100 για επιδιορθωσει και αυτην την στιγμη η αξια του φορητου ανερχεται το πολυ στα 300 επομενως το σκεφτομαι να τον επισκευασω.

Καλυτερα να τον κανω ανταλακτικα ή πουθενα αλλου δωρο.

Γενικα ολα τα σερβις και σε ολες τις κατηγοριες εδω στην ΕΛΛΑΔΑ ειναι απραδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anastasia78

Γενικα ολα τα σερβις και σε ολες τις κατηγοριες εδω στην ΕΛΛΑΔΑ ειναι απραδεκτα.

H πιο σωστή κουβέντα που γράφτηκε ως τώρα.

Συνεπώς το συμφέρον σου είναι να βρεις την πιο χαμηλή τιμή κτήσης (σε σχέση πάντα με τον εξοπλισμό.

Όσον αφορά το θέμα αξιοπιστίας, τον θεωρώ μύθο. Το ίδιο πιθανό είναι να σου καεί το Sony με το Acer. Εδώ μιλάμε για εταιρείες κολοσσούς με τζίρους δις και πρωτόκολλα ποιότητας και διαδικασιών παραγωγής. ’σε που οι προμηθευτές τους είναι στην ουσία οι ίδιοι. AMD, Intel, ATi, nVidia κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.