Jump to content



Win XP Home Eng


Vaso P

Recommended Posts

Παίδες καλησπερα.

Καλως σας βρηκα.

Πριν δυομιση χρονια αγορασα ενα desktop κομπιουτερ, μου βαλανε Win XP Home αγγλικα και μου εδωσαν και ενα κιτρινο/χρυσο δισκακι original Microsoft και τα πληρωσα κανονικοτατα.

Μου κολλησαν και ενα ασημενιο αυτοκολλητο στο case.

Σε λιγες μερες αγοραζω νεο PC.

Να ξαναπληρωσω windows απο την αρχη, ή μπορω να εγκαταστησω αυτα που εχω και να κανω activation μεσω ιντερνετ ξανα; Ή θελει activation απο το τηλεφωνο;

Μετα θα πρεπει να κανω windows update για 10 μερες (isdn 64 εχω) για να μπουν τα updates και τα service packs ?

Kατι windows service pack αγγλικα που κυκλοφορουν στα περιοδικα ειναι ιδια και για τα pro και για τα home ?

Το autopacher που δινει καθε μηνα ενα περιοδικο κανει δουλεια ;

Ξερω οτι ειναι διαφορετικα για την αγγλικη και την ελληνικη εκδοση.

Εχω ήδη κανει search στο forum και δεν βρηκα κατι για μενα.........

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ξαναγοράσεις Windows, μπορείς να κάνεις νέα εγκατάσταση από το CD που ήδη έχεις, και να τα ενεργοποιήσεις κανονικά, αλλά για να είσαι νόμιμος, πρέπει να διαγράψεις την εγκατάσταση στον παλιό Η/Υ. Στην ουσία, δεν αγόρασες το CD των Windows, αλλά μια άδεια χρήσης, η οποία πιστοποιείται από το αυτοκόλλητο που έχεις στο κουτί του παλιού Η/Υ. Αν τον πουλήσεις, να ξεκολλήσεις αυτό το αυτοκόλλητο και να το κολλήσεις στο κουτί του νέου Η/Υ.

Μπορείς να βρεις από οπουδήποτε ένα CD με το service pack 2 και να το εγκαταστήσεις, αρκεί αυτό να είναι συμβατό με τη γλώσσα των Windows που έχεις. Δηλαδή, το service pack είναι κοινό για τα Home και Professional, αλλά διαφέρει από γλώσσα σε γλώσσα, (localising). Μετά την εγκατάσταση του service pack 2 δεν υπάρχει κάτι κρίσιμο για να κάνεις οπωσδήποτε update.

To autopatcher είναι εργαλείο ενημέρωσης των Windows και ανήκει σε τρίτο πρόσωπο. Μην το χρησιμοποιήσεις, εκτός και αν είναι απόλυτη ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ για την απαντηση.

Θα μπορω να κανω ομως update και στα δυο κομπιουτερ;

Και κατι αλλο: αυτο ποσες φορες μπορω να το κανω;

Ειχα ακουσει οτι μπορεις να κανεις activation μεχρι τρεις φορες, σε περιπτωση ομως που αλλαξεις κατι μεσα στη συνθεση του κομπιουτερ.

Εμενα με καλυπτει κατι τετοιο, αν πω οτι αλλαξα το motherboard, τις μνημες, τον επεξεργαστη, την καρτα οθονης και τους σκληρους;

Εννοειται οτι αν το δωσω σε ολες τις φιλες μου το ιδιο δισκακι θα με μπλοκαρουν.

Εγω μπορω να το κανω σε 2 κομπιουτερς ομως;

Πόσες φορες μπορω να κανω φορματ στο ιδιο κομπιουτερ και να εγκαταστησω τα ιδια original windows?

Να σε ρωτησω κατι για αυτο που ειπες:

To autopatcher είναι εργαλείο ενημέρωσης των Windows και ανήκει σε τρίτο πρόσωπο. Μην το χρησιμοποιήσεις, εκτός και αν είναι απόλυτη ανάγκη.

Που ξερω εγω οτι εχει τρυπες το συστημα μου πριν την πατησω;

Θα παρω χαμπαρι οτι ειναι "απολυτη αναγκη" μολις γινει το κακο.

Εχω δει οτι αυτος χρησιμοποιει στο autopatcher τους ιδιους κωδικους που χρησιμοποιει η Microsoft για τα patch που βγαζει.

ΕΛες να ειναι πειραγμενα και αντι να μου κλεινουν "τρυπες" στο συστημα να μου ανοιγουν;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vaso P [Χθες, στις 11:33]

Eυχαριστω πολυ για την απαντηση.

Θα μπορω να κανω ομως update και στα δυο κομπιουτερ;

Θα μπορείς, αλλά αυτό είναι παράνομο, εκτός κι αν αγοράσεις ακόμα μια άδεια χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vaso P [Χθες, στις 11:33]

Και κατι αλλο: αυτο ποσες φορες μπορω να το κανω;

Ειχα ακουσει οτι μπορεις να κανεις activation μεχρι τρεις φορες, σε περιπτωση ομως που αλλαξεις κατι μεσα στη συνθεση του κομπιουτερ.

Εμενα με καλυπτει κατι τετοιο, αν πω οτι αλλαξα το motherboard, τις μνημες, τον επεξεργαστη, την καρτα οθονης και τους σκληρους;

Εννοειται οτι αν το δωσω σε ολες τις φιλες μου το ιδιο δισκακι θα με μπλοκαρουν.

Εγω μπορω να το κανω σε 2 κομπιουτερς ομως;

Το online activation μπορεί να γίνει κάποιες φορές, έστω κι αν αυτές λίγο απέχουν χρονικά μεταξύ τους. Από εκεί και μετά, καταφεύγεις στην ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου. Έχεις κάθε δικαίωμα να αλλάζεις τη σύνθεση του υπολογιστή καθημερινά και να σου κλειδώνουν τα Windows, και η Microsoft είναι υποχρεωμένη κάθε φορά να σου δίνει κωδικό ενεργοποίησης. Η λογική της ενεργοποίησης είναι να αποθαρρύνει τους κατόχους παρανόμων εκδόσεων Windows, αλλά αυτό το υπομένουν και οι νόμιμοι κάτοχοι, έως ότου πάρουν κωδικό ενεργοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vaso P [Χθες, στις 11:33]

Πόσες φορες μπορω να κανω φορματ στο ιδιο κομπιουτερ και να εγκαταστησω τα ιδια original windows?

Όσες θέλεις. Το όριο το καθορίζει η δική σου υπομονή και όχι η Microsoft. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vaso P [Χθες, στις 11:33]

Που ξερω εγω οτι εχει τρυπες το συστημα μου πριν την πατησω;

Θα παρω χαμπαρι οτι ειναι "απολυτη αναγκη" μολις γινει το κακο.

Εχω δει οτι αυτος χρησιμοποιει στο autopatcher τους ιδιους κωδικους που χρησιμοποιει η Microsoft για τα patch που βγαζει.

ΕΛες να ειναι πειραγμενα και αντι να μου κλεινουν "τρυπες" στο συστημα να μου ανοιγουν;

Πρώτον, δεν υπάρχει σύστημα χωρίς τρύπες. Επί του προκειμένου, και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, το autopatcher είναι σε θέση να ενημερώνει εκείνες τις εγκαταστάσεις Windows, στις οποίες αρνείται να καθίσει το service pack 2. Τώρα, εάν παράλληλα με την ενημέρωση μιας εγκατάστασης, το autopatcher ανοίγει άλλες τρύπες σε ένα σύστημα, αυτό δεν μένει παρά να το διαπιστώσει κάποιος, και οπωσδήποτε δεν μπορεί να αποκλεισθεί, ανεξαρτήτως της πρόθεσης του κατασκευαστή του. ’λλωστε, υπήρξαν και θα υπάρξουν και στο μέλλον ενημερώσεις, οι οποίες λύνουν κάποια προβλήματα και δημιουργούν άλλα, όχι απαραιτήτως από πρόθεση, αλλά από αβλεψία.

Πάντως, αντί να πάρεις δεύτερη άδεια χρήσης Windows XP, καλύτερα πάρε μια για Windows Vista.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [Σήμερα, στις 15:30]

Πρώτον, δεν υπάρχει σύστημα χωρίς τρύπες. Επί του προκειμένου, και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, το autopatcher είναι σε θέση να ενημερώνει εκείνες τις εγκαταστάσεις Windows, στις οποίες αρνείται να καθίσει το service pack 2.

Για να βάλεις το Autopatcher αγαπητέ πρέπει να είναι ήδη εγκατεστημένο το SP2 στο pc αλλιώς δεν μπορείς να το περάσεις.Περιέχει όλες τις ενημερώσεις που έχουν βγει μετά το SP2. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από manik [Σήμερα, στις 17:06]

Για να βάλεις το Autopatcher αγαπητέ πρέπει να είναι ήδη εγκατεστημένο το SP2 στο pc αλλιώς δεν μπορείς να το περάσεις.Περιέχει όλες τις ενημερώσεις που έχουν βγει μετά το SP2. ;)

Μα τότε γιατί να καταφύγω στο autopatcher και να μην κάνω update κατ' ευθείαν από τη Microsoft;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από manik [Σήμερα, στις 17:06]

Για να βάλεις το Autopatcher αγαπητέ πρέπει να είναι ήδη εγκατεστημένο το SP2 στο pc αλλιώς δεν μπορείς να το περάσεις.Περιέχει όλες τις ενημερώσεις που έχουν βγει μετά το SP2. ;)

Έχεις απόλυτο δίκιο, ευχαριστώ πολύ για τη διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω και παλι.

Λοιπον:

Το autopatcher το χρησιμοποιω γιατι εχω isdn 64 και μεχρι να κατεβασω τα update της Microsoft θα περασουν χρονια και θα πουληθω στον ΟΤΕ.

Οσο για τα Vista:

Μου ειπαν στο eshοp και στο Πλαισιο, οτι αν αγορασω τωρα τα ΧΡ, θα μου δωσουν ενα κουπονι για "δωρεαν" αναβαθμιση σε Vista μεχρι τον Μαρτιο ή τον Μαϊο του 2007. Βεβαια δεν ξερουν αν η αναβαθμιση θα ειναι με cdακι ή απο το τηλεφωνο με κατεβασμα.

Ξερω οτι το τελευταιο σας ακουγεται κουλο, αλλα ο πωλητης του Πλαισιου μου ειπε:

" Με 10 μερες εκπαιδευση σε ολα, δεν μπορουμε να τα μαθουμε ολα. Εγω δουλευω εδω ενα μηνα"

και ο πωλητης του eshop μου ειπε:

"εχω σπουδασει mutimedia εφαρμογες. κανω και δευτερη δουλεια το βραδυ. Εχει καμια δουλεια ο αντρας σου πανω στο αντικειμενο μου; "

Ξερω οτι σας φαινονται κουφα.

Και εμενα.

Ευχαριστω παντως που μου λυσατε τις αποριες.

Βασω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.