Jump to content



Mobos, psu wanted...


anousios

Recommended Posts

1/a. Γνωριζετε καποια φτηνιαρα mobo με vga onboard για να στεγασω εναν Α64 3200+ ? (s939, DDR400)

1/b. Γνωριζετε μια καλη mobo για να βαλω τον A64 X2 4400+ μου? (s939, agp, DDR400)

Διαπιστωνω οτι αυτη που εχω τωρα (Asus A8V Deluxe 2.0, VIA K8T800Pro - VIA VT8237) ειναι για τα μπαζα και μου εχει δημιουργησει πολλα προβληματα.

2. Γνωριζετε καποιο τροφ/κο ΑΘΟΡΥΒΟ και φτηνο? Με ή χωρις case.

Μου κανει και fanless αρκει να ειναι φτηνο. Οχι απαραιτητη η επωνυμια γιατι προοριζεται για κατεβαστηρι.

Links απο ελλ. μαγαζια θα ειναι ιδιαιτερως χρησιμα :D

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θα βρεις 939 καινούρια Mobo.

Δες εδώ http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=939&page=5

Καλή mobo, ανάλογα τι ζητάς. Σαν στοιχείο σου δίνω να προτιμήσεις μία με nForce4. Εγώ από την A8N-E μου είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Σε μεταχειρισμένο το σκέφτεσαι?

Για PSU δεν ξέρω να σου πω κάτι το ιδιαίτερο. Fanless δεν θα το πρότεινα λόγω θερμοκρασίας. Από εμπειρίας μου τα Hec με Windmill είναι πάρα πολύ ήσυχα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

jpavly,

ναι, το nForce4 μου εχει προταθει.

Τα εχω αλλαξει ολα στο συστημα(το καλό)μου εκτος απο τη mobo, και τα μυστηρια προβληματα παραμενουν. Ισως λογω του VIA chipset, μου εχουν πει.

Μονο μεταχειρισμενη μπορω να βρω, λες?

Αν κανω βολτα στη Στουρναρη δε θα βρω τιποτα?

Μεταχειρισμενη mobo s939, αν εχει vga onboard βεβαιως θα ηθελα, ξερεις πουθενα?

Το fanless τροφ/κο προοριζεται για κατεβαστηρι που δε ξοδευει ουτε 180W, αρα μη σε ανησυχει. Δε με νοιαζει ουτε η ποιοτητα ουτε αν συνοδευεται απο case, μονο ο ΘΟΡΥΒΟΣ με ενδιαφερει αφου θα δουλευει ολο το 24ωρο.

vdeseris,

φτηνο μεν αυτο το enermax αλλα μαλλον θα κανει σα μπρικι:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω πια βόλτες στη Στουρνάρη, επομένως δεν ξέρω. :)

Κάνε μία βόλτα, τι έχεις να χάσεις?

Αν δεν βρεις τίποτα, πας για μεταχειρισμένη.

Μπορείς να ψάξεις εδώ στις Αγγελίες, στο emarket ή στις δημοπρασίες του skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 10:37]

...

vdeseris,

φτηνο μεν αυτο το enermax αλλα μαλλον θα κανει σα μπρικι:p

Εγώ έχω το 465 και είναι τελειώς αθόρυβο... (το pc δουλέυει 24/7 με αυτό το psu εδώ και ένα χρόνο) Για το 365 δεν ξέρω, δεν το έχω ακούσει...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως που έριξα μια ματιά σε site πλαισίου και e-shop βρήκε αρκετές μητρικές 939

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CC%C7%D4%D1%C9%CA%C7+%CA%C1%D1%D4%C1&category2=SOCKET%20939

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=1034

Λέτε να τις ξέχασαν? Δεν αποκλείεται αλλά μια ερωτησουλα δε βλάπτει.

Οποιαδήποτε πάρεις με nforce4 καλή είναι από εκεί και πέρα επιλεγείς κατασκευαστή ανάλογα με το πόσο τον εκτιμάς εσύ και τι χαρακτηριστικά σου προσφέρει.

Μητρική 939 με agp όμως πράγματι δύσκολα θα βρεις, ακόμα και μεταχειρισμένη.

Όσο για το enermax 350 είναι ίσως το ισχυρότερο ανάμεσα στα 350αρια (και περισσοτέρων ονομαστικών Watt).. αλλά δε ξέρω κατά πόσο αθόρυβο είναι. Λογικά δε σε ενδιαφέρει κάτι ισχυρό για το κατεβαστηρι κοίταξε κάποιο με 12αρη ανεμιστήρα έχεις περισσότερες πιθανότητες να πέσεις σε φτηνό και αθόρυβο.

fanless και φτηνο (κατω απο 100ε) δεν εχω δει πουθενα να παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα, δειξε μου ενα psu fanless εστω και πανω απο 100. Τι ειναι 100+ μπροστα στην ησυχια μας??

Κοιταξα στα sites του πλαισιου και του e-shop αλλα mobo nForce4, s939, agp δεν βρηκα.

Προφανως το ιδιο θα συμβει και με βολτα στη Στουρναρη.

EDIT Βρε σεις, στο e-shop εχει καποιο Sansun 350ρι με 19, λεει οτι ειναι αθορυβο&επαρκες...Ειναι δυνατον??:p

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700224&PHPSESSID=32vehtf3igc3cbe82pi3iflam5

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να θέλεις ένα πολύ ήσυχο τροφοδοτικό, μπορείς να κάνεις μία μόντα.

Να το ανοίξεις, να κόψεις την τροφοδοσία των 12V και να το περάσεις με ένωση σε 7V ή ακόμα και 5V. Δοκίμασέ το σε ένα παλιότερο τροφοδοτικό να δεις.

Αν δεν έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο, ρώτα πρώτα περισσότερες λεπτομέρειες μην πάθεις καμία ζημιά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios

Μηπως να αφαιρουσα τελειως τον ανεμιστηρα?

Όχι :)

Δες για κανένα τροφοδοτικό με 12αρη ανεμιστήρα που υπόσχεται ότι είναι ήσυχο... συνήθως είναι.

Όσο για fanless αυτή τη στιγμή δε βλέπω τίποτα:...:

Link to comment
Share on other sites

Φτηνιάρα με onboard VGA : Asrock 939NF4G-SATA2

Φυσικά και δεν βρήκες mobo με NF4 + AGP, δε θυμάμαι να κυκλοφόρησε ποτέ κάτι τέτοιο (κοινώς όλες οι NF4 έχουν PCI-X). Ίσως καμιά NF3, αλλά δεν έχω ιδέα πού και πόσο (και το κυριότερο αν θα βρείς).

Ίσως αυτή η Asrock 939 Dual να σε καλύψει όσον αφορά το main σύστημα σου, δέχεται AGP και SATA2 δίσκους...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω για τα links, Creep:)

H πρωτη μητρικη λεει 60 με vga onboard, αρα οντως φαινεται πολυ φτηνη.

Exω ομως καποιες ερωτησεουλες

Υπαρχει υποδοχη για να συνδεθει απευθειας το monitor?

Ιde σκληρους παιρνει?

Το micro ATX που λεει τι σημαινει? Θα βιδωνει σε συνηθισμενο κουτι και θα συνδεεται με τα κανονικα ATX τροφοδοτικα?

Τωρα, η δευτερη μητρικη, κινειται περιεργως στο ιδιο χαμηλο κοστος(63) αλλα δε ξερω αν ειναι καταλληλη για τον Α64 Χ2 4400 μου.

Αν καταλαβα καλα λεει οτι εχει δυνατοτητα επιλογης και για pci-x και για agp?? Δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοιες μητρικες:woot:

Γιατι ομως κανει μονο 63? τι της λειπει??

Link to comment
Share on other sites

Για τροφοδοτικο αθορυβο και ποιοτικο θα προτεινα hec 350w (εχει και διπλη 12αρα αμαλαχει)...για πολυ φτηνο ενα του κιλου 300w με κωδικο lpk9-3 -ουτε μαρκα δεν ξερω λολ- που αν το γουγλαρεις θα στο βγαλει σε ενα ελληνικο μαγαζι στον πειραια.(αγκομαχουσε με northwood 3,2+6600gt+2gb+2 σκληρους αλλα εκανε ολα κι ολα 15 ευρω)...ως προς τη λυση του θορυβου σκεψου την εξης μοντα για το τροφοδοτικο ->προσαρμογεας ανεμιστηρα 80->120 χιλιοστα -βρισκεις στη στουρναρη ανετα- +ανεμιστηρας 120χιλιοστα αθορυβος (γυρω 8 ευρα) και τα περνας στη θεση του πισω ανεμιστηρα του τροφ/κου βγαζοντας τον εργοστασιακο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Η 1η έχει αναλογικό D-Sub, οπότε συνδέεις το μόνιτορ εκεί.

2 Χ UDMA133 = 4 δίσκοι / οπτικά drives, όπως όλες οι μητρικές μέχρι πρότινος.

To microATX έχει να κάνει με τις διαστάσεις της mobo. Είναι στάνταρ πρότυπο φυσικά και ακολουθείται από όλα τα ΑΤΧ κουτιά. Το μόνο που θα κοιτάξεις στο κουτί είναι να βάλεις τους αποστάτες (τα μεταλλικά στηρίγματα στα οποία βιδώνεις το mobo) στις αντίστοιχες τρύπες/θέσεις.

Η 2η Asrock (αισθάνομαι λες και κάνω παρουσίαση των προιόντων της εταιρείας, ΛΟΛ), δέχεται κανονικά AGP ή PCI-X (οχι και τις 2 μαζί εννοείται) και X2 επεξεργαστές. Τελευταία μόνο η Asrock βλέπω να κυκλοφορεί παρόμοιες Dual λύσεις, γι'αυτο και στην πρότεινα, διότι απ'όσο θυμάμαι και από άλλο θρέντ δε θες ακόμα να αποχωριστείς την AGP κάρτα σου, και επειδή συμφέρει οικονομικά, και γιατί αλλάζοντας σε PCI-X δε θα αλλάξεις μητρική. Δεν υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις στην αγορά, απ'όσο γνωρίζω, οπότε, στο χέρι σου είναι να διαλέξεις.

Όσο για την τιμή? Είναι θέμα ονόματος (αν και η ποιότητά τους έχει ανέβει αρκετά σε σχέση με 2 χρόνια πρίν, χωρίς βέβαια να φτάνει στα επίπεδα της Asus πχ, αν και είναι θυγατρική της), εξοπλισμού (Uli chipset αντί για NForce4 που θα ήταν σούπερ, 10/100 LAN αντί για Gigabit κοκ) και γενικότερα γιατί η εταιρεία προσφέρει value προιόντα, χωρίς απαραίτητα να είναι κακή. Το πιό ακριβό μοντέλο της πρέπει να έχει ~85 να φανταστείς. Απλά ξεχνάς το o/c, εγώ προσωπικά σε τέτοιο mobo δε θα το δοκίμαζα.

Αν πάλι δεν έχεις τέτοιες βλέψεις, χτύπα την όσο βρίσκεται ακόμα στα ράφια των καταστημάτων...

Link to comment
Share on other sites

Tsakona, καλη ιδεα το Hec385 44, εχω και 550W και ξερω οτι οντως ειναι αθορυβο (και φτηνο) Κανω κι εναν υποχρονισμο στο κατεβαστηρι και ειμαι ok. Το αλλο psu που ειπες το φτηνιαρικο, δε το συζηταμε αφου θα κανει σα μπρικι. Ο θορυβος ειναι το παν σε ενα κατεβαστηρι, αρα μας κανει ακομα και ενα fanless.

Tωρα, για τη"μοντα" που λες δεν εχω ιδεα απο τετοια.

Kαπου ειχα διαβασει οτι καποιος ειχε αφαιρεσει το καπακι και τον ανεμιστηρα του τροφ/κου και το ειχε ετσι. Σκεφτομαι να το κανω κι εγω δεδομενου οτι το κατεβαστηρι μου δε χαλαει πανω απο 180W max.

Creep, αφου σε ευχαριστησω ξανα, να σου πω οτι εχω επιφυλαξεις για το αν αυτη η mobo των 63(http://www.topsystems.gr/pd1085652563.htm) ειναι αρκετη για να συνδεθει πανω της το καινουργιο και ακριβο υλικο μου(περ.1300-1400): Ηec550,X2 4400,XFX 7800gs,2X1G,Audigy2 ZS,2 dvd,2 sata.

ο/c δε κανω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.