Jump to content



65nm Brisbane από την επόμενη εβδομάδα για την AMD!


aliendna51

Recommended Posts

Να 'ναι καλά η Dell..

Λόγω της υπερβολικά αυξημένης ζήτησης επεξεργαστών από τη Dell, η AMD επέσπευσε την παραγωγή επεξεργαστών στα 65nm και η νέα ημερομηνία διαθεσιμότητάς τους είναι η 5η Δεκεμβρίου!

Καλό μήνα λοιπόν..

Στη νέα σειρά περιλαμβάνονται οι 4000+, 4400+, 4800+ (που είχαν 2x1MB L2 και δεν τους έβρισκες Ελλάδα..) οι οποίοι πλέον, βασισμένοι στο 65nm Brisbane, έχουν 512KB x2 L2 Cache, υψηλότερη κατά 100MHz συχνότητα λειτουργίας και λειτουργούν όλοι στα 65W.

Να δούμε πότε θα έρθουν Ελλάδα..

πηγή

κάποιος mod να το μεταφέρει στις ειδήσεις παρακαλώ..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν αυτόν το Δεκέμβρη δε θα το ανέφερα καν..

Ελλάδα όμως φοβάμαι πως δε θα εμφανιστούν αμέσως..

Αλλά γιατί δε μεταφέρεται στις ειδήσεις? Δεν το θεωρείτε σημαντικό νέο??

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά άμα μικραίνει η τεχνολογία (λιθογραφική μέθοδος ) μπορούμε να αυξήσουμε την συχνότητα περισσότερο. Κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι που

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, την Intel δε βλέπω να τη χτυπάει με μια τέτοια αλλαγή και μόνο...

Την ώρα που η Intel προσφέρει απλόχερα cache, η μαμά AMD κουτσουρεύει ακόμα και αυτή τη λίγη που μας πρόσφερε... τι να σου κάνουν τα 100 παραπάνω MHz, ακόμα και τα 3,5GHz να χτυπάνε... Νομίζω η ψαλίδα με τους C2D έχει ανοίξει πολύ παραπάνω από αυτό... ευτυχώς ή δυστυχώς.... Τέλος πάντων, ας μην είμαστε αρνητικοί όμως... Ας βγουν πρώτα και να έρθουν εδώ και βλέπουμε...:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sitios

Πάντως, την Intel δε βλέπω να τη χτυπάει με μια τέτοια αλλαγή και μόνο...

Την ώρα που η Intel προσφέρει απλόχερα cache, η μαμά AMD κουτσουρεύει ακόμα και αυτή τη λίγη που μας πρόσφερε... τι να σου κάνουν τα 100 παραπάνω MHz, ακόμα και τα 3,5GHz να χτυπάνε... Νομίζω η ψαλίδα με τους C2D έχει ανοίξει πολύ παραπάνω από αυτό... ευτυχώς ή δυστυχώς.... Τέλος πάντων, ας μην είμαστε αρνητικοί όμως... Ας βγουν πρώτα και να έρθουν εδώ και βλέπουμε...:unsure:

Μα λογω σχεδιασμου οι amd δεν χρειαζονται τοση cache οσο oι core2duo. H intel κερδισε το παιχνιδι αλλα δεν ηταν η cache που τη βοηθησε σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

^Νομιζω εχεις ενα δικιο εδω.

Αν φτανουν τα 3.5 για 24/7 η ψαλιδα κλεινει πολυ, αλλα δε νομιζω...

edit: Μολις διαβασα οτι τα default multi θα ειναι 10.5x, 11.5x και 12.5x!

Το προβλημα με την συχνοτητα μνημης (οταν χρησιμοποιειτε 0,5χ) δεν υπαρχει στις ddr2?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχουν αυτά τα προβλήματα σε DDR2, αλλά καλύτερα να μας πει κάποιος που το ξέρει από πρώτο χέρι..

Κατά τη γνώμη μου η AMD έχει πολύ καλύτερη (=πιο προηγμένη τεχνολογικά) αρχιτεκτονική (συγκρίνοντας AM2 με C2D) αλλά με τα υπάρχοντα software και διαδεδομένα OSs δεν μπορείς να την εκμεταλευτείς. Η Intel πάλι έχει ξεζουμίζει την παλιά της αρχιτεκτονική (χωρίς σημαντική τεχνολογική πρόοδο) την οποία μπορείς να εκμεταλευτείς πλήρως με το υπάρχον software και έτσι έχουμε το σημερινό αποτέλεσμα (=η Intel πατάει κάτω την AMD με τα σημερινά δεδομένα)

Σύντομα όμως θα υπερτερεί και πάλι η AMD γιατί και η νέα της αρχιτεκτονική θα έχει ωριμάσει και το software θα έχει αναπτυχθεί (θέλω να πιστεύω ότι θα βοηθήσει σε αυτό και η ανάπτυξη του Open Source) ώστε να εκμεταλεύεται σωστά τα νέα τεχνολογικά δεδομένα.

Και μετά πάλι θα υλοποιήσει μια νέα αρχιτεκτονική η Intel (που πιθανόν και τώρα να αναπτύσει κρυφά) και θα γυρίσουν πάλι ανάποδα τα δεδομένα, με όλα τα ωφέλη που έχει για εμάς ο υγειής ανταγωνισμός..

Πιθανόν να επαληθευτεί η εικασία μου το 2007, με τους k8l της AMD.. Ελπίζω δλδ γιατί γιαυτό επέλεξα να επενδύσω σε AM2..

Κάποιος που έχει περισσότερες γνώσεις πάνω στην αρχιτεκτονική των επεξεργαστών και στην εκμετάλευσή τους από το software θα μπορέσει να μας διαφωτίσει..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.